W Stalowej Woli brakuje pielęgniarek?

Image

Praca pielęgniarki nie należy do łatwych. To wiedzą wszyscy ci, którzy mieli do czynienia ze służbą zdrowia, bo pielęgniarka robi przecież wszystko i na wszystkim musi się znać. A płacą jej niewiele…

Praca pielęgniarki jest bardzo odpowiedzialna i trudna, a za zaangażowanie swoje i oddanie pacjentom w tym zawodzie nie ma co liczyć na wysokie wynagrodzenie. Czy w Stalowej Woli brakuje pielęgniarek?

Na terenie Stalowej Woli pielęgniarki zatrudnione są w różnych instytucjach opieki medycznej. Największym pracodawcą oczywiście jest stalowowolski szpital, gdzie zatrudnionych jest 431 pielęgniarek i położnych. Większość z nich stale się doszkala, zdobywa certyfikaty, jak również ma ukończone studia wyższe.

Ze względu na niskie zarobki, które miesięcznie wynoszą od 1300 zł do 2100 zł „na rękę” wiele świeżo upieczonych pielęgniarek decyduje się wyjechać za granice, gdzie zarobki są kilkakrotnie wyższe. W naszym kraju zaczyna brakować pielęgniarek. Za kilka lat część obecnego personelu przejdzie na emeryturę i zabraknie rąk do pracy. Już teraz w niektórych ośrodkach pojawia się problem ze znalezieniem personelu.

Jak czytamy w sprawozdaniu dotyczącym "Realizacji opieki medycznej oraz stanu rozpoczętych inwestycji w Zakładzie Pielęgnacyjno - Opiekuńczym SP ZOZ w Stalowej Woli" placówka ma problemy z utrzymaniem minimalnego poziomu zatrudnienia pielęgniarek.

- Zjawisko to ma nie tylko wymiar strukturalny i prawny, ale należy zauważyć, iż z punktu widzenia pacjenta poziom zatrudnienia pielęgniarek jest formalną gwarancją jakości świadczonej w placówce opieki pielęgniarskiej. Co więcej, problem ulega dalszemu pogłębianiu z uwagi na malejące zainteresowanie wykonywaniem zawodu pielęgniarki, migracje zarobkowe, a także rozwój sieci podmiotów leczniczych oraz zwiększające się zapotrzebowanie na usługi pielęgnacyjno- opiekuńcze w związku ze znaczącym postępem starzenia się polskiego społeczeństwa. Skutki są takie, że liczba pielęgniarek drastycznie maleje- podkreśla Małgorzata Stańczak, dyrektor Zakładu Pielęgnacyjno -Opiekuńczym SP ZOZ.

Małgorzata Stańczyk wskazuje na to, że należy podjąć lokalne działania mające na celu utworzenie kierunku pielęgniarstwa na jednej z dość licznych uczelni, których siedziby znajdują się na terenie naszego powiatu. Powstanie takiego kierunku może przyczynić się do realnego zwiększenia liczby pielęgniarek w regionie.

Już od kilku lat mówi się o utworzeniu „pielęgniarstwa” na Katolickim Uniwersytecie Lubelski Jana Pawła II w Stalowej Woli. Jeszcze kilka miesięcy temu dziekan uczelni zapowiadał otwarcie tego kierunku w 2017 roku. Jak sprawdziliśmy, w ofercie rekrutacyjnej wciąż nie ma „pielęgniarstwa”.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~qwert

A wy wszyscy płaczecie bo sie uczyć nie chciało. !!!

~ola

Do pielęgniarz : to nie mój komentarz!

~zyta

Medyczka ma rację przecież pielęgniarki dostają co roku od dwóch lat po czterysta złotych;co ztego że na osobnej liście ale pieniądze są;druga najpardziej po lekarzach pazerna grupa zwaodowa,jeszcze tak samo pazerni sa nauczyciele;którym też zawsze mało.

~pielegniarz

OLA TY ZAWSZE KOMENTUJESZ WALNIJ SIE NA CUTRYNE HEHE :smiech2

olowek

Nie przymusem tylko praca dodatkowa

olowek

Nie przymusem tylko praca dodatkowa

~do Zenekj

ŻE NIBY JAK? ŻE NIBY MUSI BYĆ PRYMUSEM? A MOŻE MUSI MIEĆ TYLKO OJCA LEKARZA I ZNAJOMOŚCI? PEWIEN PAN LEKARZ SYN PEWNEGO LEKARZA LAR. BIERZE TYLKO NOCNE ZMIANY ŻEBY KOLEGOM W ZABIEGACH NA SALI OPERACYJNEJ NIE PRZESZKADZAĆ. MOŽE ZA INTELIGE(N)TNY I ZA ZDOLNY ON? CIĄGLE WYPERFUMOWANY TAK MOCNO ŻEBY NIE BYŁO CZUĆ ŻE SIĘ COCA COLI NAPIŁ?

olowek

Kto jest niby roszczeniowy lekarze czy pielegniarki ? W każdym razie przed sądem najczęściej właśnie ten śpiący lekarz tłumaczyć się musia jego zarobek dyzurowy to praca dodatkowa kosztwm zdrowia i rodziny pensja za etat taka jak ponizej czyli ponizajaca

ZenekJ

@ola : Lekarz ,wg ciebie konował musi być prymusem w liceum i zdać trudne egzaminy aby dostać się na studia.Studia 6 letnie bardzo trudne ,po studiach specjalizacja ,aby mógł pracować w szpitalu.
Możesz jechać do UE jak masz egzamin międzynarodowy z języka, i zobaczyć jak wygląda praca pielęgniarki.

Medyczka

Pracowałam w służbie zdrowia jako sekretarka,i nie mówcie ,że tak mało zarabiacie.To jest najbardziej roszczeniowa grupa społeczna w kraju.Ciekawa jestem dlaczego nie chcecie dać zarobić na dyżurach młodszym bardziej potrzebującym.

~ola

A kto by chciał być pracownikiem od którego wymaga się sterylności a musi rzucać się guanem i szczochami opiekując się 20 nie chodzącymi chorymi? Kiedyś takie brudne prace wykonywały salowe, dziś pielęgniarka biega z basenem a za chwilę musi być zdezynfekowana bo musi zmienić sterylnie operacyjną ranę. Pielęgniarki dostały też dużo papierkowej i komputerowej roboty. Konował siedzi albo śpi cały dyżur i rozkazuje reszcie zarabiając kilka tys na rękę a te kobiety na nogach calą noc pracują za 2 tys. Nikt kto ma choć odrobinę rozsądku nie będzie pracował w tym niedocenianym przez nikogo zawodzie. Lepiej wyjechać do jakiegoś kraju UE i zarabiać w tym zawodzie godnie.

olowek

W hutach miało być...a te 3200 to oczywiście z premią i wysluga lat włącznie

olowek

Specjalista 2 to stopnia czy poprostu specjalista w nowej n omenklaturze 3200 na rękę proszę o zarobki w butach alutecu itp i o porównanie odpowiedzialności

monix

Na tym zdjęciu same emerytki .Kto zlikwidował licea medyczne ? Najwyższy czas odmłodzić kadrę.Nie piszcie o niskich zarobkach,bo w żadnym zawodzie po 2000 roku nie było tylu podwyżek co w służbie zdrowia.Rozumiem niezadowolenie ratowników,bo mają większą odpowiedzialność za ludzkie życie,niejednokrotnie zastępują lekarzy w wyjazdach do chorych.

~bob

status pielęgniarki w służbie zdrowia w naszym kraju jest bardzo niski ale wcale nie jest lepiej z innymi zawodami... dziki kapitalizm i kosztowna administracja rządowa - obudź się Polsko!

~stetoskop

pielęgniarka 1100 a byle konował pewnie minimum 20 tysi

~Fruuuu

Na zdjęciu sa pielęgniarki z niską. Zresztą wszędzie brakuje ludzi do pracy lekarzy pielęgniarek itd.

~Płw

Szkoda że na nocnej zmianie nie doglądają do pacjentów.

~????????

To zbyt niska płaca i 500 + jest naturalną barierą, a nie brak kierunku studiów na KUL-u.
Pensja 1300-2000 złotych miesięcznie dla wykształconych osób jest poniżająca. Ciekawe ile zarabia pani dyrektor i lekarze?

~????????

To zbyt niska płaca i 500 + jest naturalną barierą, a nie brak kierunku studiów na KUL-u.
Pensja 1300-2000 złotych miesięcznie dla wykształconych osób jest poniżająca. Ciekawe ile zarabia pani dyrektor i lekarze?