Ulanowscy Flisacy na Łotwie

Image

Delegacja Bractwa Flisackiego p.w. Św. Barbary w Ulanowie brała udział w obchodach 20-lecia organizacji zrzeszającej Łotewskich flisaków na rzece Gauja z miasta Strenci położonego na północy Łotwy. Jednym z głównych wydarzeń związanych z obchodami była binduga (tradycyjne zbijanie tratwy) i flis na dystansie ponad 40 kilometrów pokonanych w ciągu 3 dni w rezerwacie przyrody rzeki Gauja. W sobotnie południe w mieście Strenci obyło się oficjalne przywitanie flisaków przez władze samorządowe. Oprócz flisaków z Ulanowa przedstawicielami innych narodów byli Czesi, Niemcy i Węgrzy.

W trakcie oficjalnych podziękowań obecny na łotewskim flisie Roman Pokora przekazał prezenty tamtejszym przedstawicielom władz samorządowych oraz przedstawicielom organizacji flisackiej za gościnność, wyśmienitą współpracę i dwadzieścia lat kultywowania tradycji flisackich na rzece Gauja.

Spotkanie podczas obchodów było doskonałą okazją do kolejnych ustaleń dotyczących wspólnych działań związanych wpisem ginącego zawodu flisackiego na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO oraz przygotowanie i wypracowanie wspólnego stanowiska podczas 25-go spotkania formalnego Międzynarodowego Związku Flisaków obywającego się w tym roku od 22 do 25 czerwca w Maliborze na Słowenii. Naszym głównym zadaniem podczas spotkania będzie przedstawienie dotychczasowej dokumentacji związanej z wpisem do UNESCO oraz przedstawienie członka Bractwa Flisackiego jako kandydata do zarządu International Timber-Raftsmen Association.

Na Łotwie dużą popularnością cieszył się Galar Ulanowski w skali 1:4 wykonanego przez szkutników naszego stowarzyszenia: flisaka Adama Pokorę oraz retmana Tomasza Pityńskiego.




Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =