Wystawa nagrodzona Muzealnym Oskarem

Opublikowano: 17  Maja  2017

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli działa prawie 20 lat. W tym czasie kilkanaście razy otrzymało za swoją działalność prestiżową nagrodę przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla”. Także w tym roku tzw. „Muzealny Oscar” trafił do Stalowej Woli. Tym razem jest to wyróżnienie przyznane w kategorii „wystawy historyczne i archeologiczne” za wystawę „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem”.

W konkursie Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2016 w jedenastu kategoriach rywalizowało 225 muzeów z całej Polski. Uroczysta gala finałowa 37. edycji „Sybilli” odbyła się 16 maja na Zamku Królewskim w Warszawie, a swoją obecnością zaszczycił ją wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

Konkurs organizowany od czterdziestu lat jest najważniejszą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. Rokrocznie do rywalizacji o „Sybillę” staje kilkaset polskich muzeów, ocenianych w 11 kategoriach. Oprócz kilku dziedzin wystawiennictwa są to m.in. przedsięwzięcia naukowe, edukacyjne, inwestycyjne i in. Każde z muzeów może zgłosić swoje dokonania w czterech różnych kategoriach konkursowych. Jury oceniające dokonania złożone jest z ekspertów w różnych dziedzinach (historia sztuki, historia, pedagogika, animacja kultury). W każdej kategorii przyznawana jest nagroda i dwa wyróżnienia, a poza tym jedno spośród wszystkich zgłoszeń otrzymuje grand prix. Tym razem trafiło ono do Muzeum Narodowego w Warszawie za projekt edukacyjny „W muzeum wszystko wolno”. Stalowowolskie Muzeum znalazło się w gronie laureatów w kategorii „wystawy historyczne i archeologiczne”. Jury doceniło nową wystawę stałą „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem”, która została udostępniona zwiedzającym w kwietniu 2016 roku.

Nasza wystawa stała cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród zwiedzających, ale także wśród specjalistów z dziedziny wystawiennictwa czy architektury wnętrz. Doceniane są zarówno treści merytoryczne, unikatowe eksponaty o charakterze regionalnym, jak i atrakcyjna, nowoczesna aranżacja plastyczna. Jej twórcy nie są jednak anonimowi. Pamiętajmy, że jest to wyróżnienie dla całego zespołu, pracującego nad jej ostatecznym kształtem przez wiele miesięcy – mówi Lucyna Mizera dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Autorką idei wystawy „Stacja Rozwadów. Między Lwowem a Krakowem” jest dyrektor – Lucyna Mizera, scenariusze wystawy i opracowanie tekstów przygotowały Lucyna Mizera, Anna Garbacz, Aneta Garanty, Elżbieta Skromak i Monika Kuraś. Za koordynację techniczną odpowiedzialny był Marcin Młynarski, Paweł Szegda i Janusz Gajda. Aranżację zaprojektowała Inga Olszańska / inteoria group, natomiast identyfikację wizualną Lech Rowiński / beton.

Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia nagrodzonej wystawy, popularyzującej dziedzictwo kulturowe Rozwadowa i jego najbliższych okolic. Wystawa eksponowana jest w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli przy ul. Sandomierskiej 1. Zwiedzać ją można w poniedziałki i piątki w godz. 8-15, we wtorki, środy i czwartki w godz. 8-18, a w niedziele w godz. 14-18. W każdą niedzielę wstęp na wystawę stałą jest bezpłatny. Na ekspozycji prowadzone są także lekcje muzealne o szerokim wachlarzu tematycznym, związanym przede wszystkim z historią regionu, archeologią i etnografią, tradycjami, kulturą, realizowane są także tematy zaproponowane przez nauczycieli. 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~jasio
zoska ale ten tchórz jest wloski i niech u wlochow się panoszy
Dodano: 18  Maja  2017  18:23:13
~Alleluja
Panu Bogu niech będą dzięki, że jeszcze tutaj "dupna zmiana" nie dotarła.
Dodano: 17  Maja  2017  21:21:47
~ania
No muzeum w Stalowej to już marka ogólnopolska. dobrze ze mamy się czym pochwalić. Brawo.
Dodano: 17  Maja  2017  19:37:26
~ZOSKA
A niech sie panoszy, to on , a nie Ty.
Dodano: 17  Maja  2017  19:28:01
~jasio
a ten glinski kupil sobie palac i dame z tchurzofretka za pol miliarda i panoszy się na zloconych salach palacu jak te putinn
Dodano: 17  Maja  2017  18:53:00
~jasio
oj jak ja lubięęęęęęę blondyny , nawet z muzeum
Dodano: 17  Maja  2017  18:49:18
~Tosia
WIELKIE GRATULACJE DLA PIEKNEJ PANI DYREKTOR. LUCYNKO JESTESCIE WARCI TEJ NAGRODY.TO DZIEKI TOBIE STALOWA WOLA JEST DUMNA.POZDRAWIAM.M.S.😊
Dodano: 17  Maja  2017  15:34:39
~mieszkaniec
I od 20 lat możemy się szczycić tym naszym muzeum! Stalowa Wola może być dumna z takiej placówki. Wielkie gratulacje!
Dodano: 17  Maja  2017  14:33:05
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe