Masowe groby ofiar w Żabnie

Opublikowano: 9  Maja  2017

Do gminy Radomyśl nad Sanem przyjechali pracownicy Biura Poszukiwań IPN, którzy chcą odnaleźć osoby posiadające informacje na temat obozu NKWD w Żabnie oraz miejsca pochówku ofiar...

Poszukiwania rozpoczęły się pod koniec kwietnia. Oddziałowe Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie prowadzi dochodzenie w sprawie lokalizacji mogił ofiar obozu, który funkcjonował w Żabnie w 1944 i na początku 1945 roku. Szacuje się, że w tym czasie zostało zamordowanych około 200 osób.

Przez wiele lat o tej zbrodni nic się nie mówiło, panowała pewnego rodzaju zmowa milczenia. Wielu dzisiejszych mieszkańców wsi nie wiedziało o obozie NKWD oraz o dokonanej zbrodni na terenie Ziemi Radomyskiej. Dziś już niewiele żyje osób, które pamiętają, co wydarzyło się przeszło 70 lat temu. Nieliczni świadkowie wskazują kilka miejsc, gdzie mogą znajdować się szczątki były więźniów NKWD. Jest to m.in. teren dawnej szkoły, gdzie mieścił się obóz oraz obszary w pobliżu Sanu.

Tematem zainteresowało się Grono Młodzieży Ziemi Radomyskiej. Jej członek powiadomił Instytut Pamięci Narodowej o tym, że na terenie Żabna znajdują się nieznane mogiły zamordowanych osób.

Pod koniec maja do Żabna ma przyjechać Bogusław Kleszczyński, pracownik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w Rzeszowie w celu lokalizacji jeszcze kilku jam grobowych.

Obecnie trwają przesłuchania świadków, którzy mogą mieć wiedzę na temat ofiar sowietów. Prawdopodobnie prace ziemne będą realizowane w przyszłym roku. Wszystko jest uzależnione jednak od tego, czy znajdą się środki finansowe na ten cel...

Fot.: Grono Młodzieży Ziemi Radomyskiej


 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~cienias
ipn byłby ok gdyby nie to że jest UPOLITYCZNIONY. Papierki wypływają wtedy kiedy trzeba :( i to jest smutne
Dodano: 27  Maja  2017  00:02:21
Jedyne co możemy zrobić dla zamordowanych to przywrócić pamięć o nich by ich śmierć nie poszła na marne. Prawda musi zwyciężać, dobro musi zwyciężać, zło musi być potępione. Co do działalności IPN to mam też zastrzeżenia że jest mało skuteczne, postępuję szablonowo i nie widać efektów ich pracy ( przykład umorzenie sprawy pacyfikacji Kochan i bardzo mierne uzasadnienie tego umorzenia). Nie życzę tym niżej wpisanym krytyką istnienia IPN- u żeby ich jacyś bandziory zamordowali i zakopali w krzakach tak że nawet rodzina nie będzie wiedzieć co się z nimi stało.
Dodano: 16  Maja  2017  08:53:36
~olo
ręce precz od ipn POjebusy
Dodano: 12  Maja  2017  23:36:05
~prawda
~polasie prawda,ale zaraz Oszołomy PiSiakowe zaczną syczeć z NIEnawiści ...więc z tą likwidacją NIErobów z ipn trzeba poczekać do wyborów
Dodano: 12  Maja  2017  10:27:24
~polasie
Rozpirzyć ten ipn bo to tylko jedna z formacji politycznych a nie jednostka badawcza. Prokuratorów z pionów sledczych delegować do prokuratur a pozostałą część instytucji włączyć w skład Archiwum Państwowego. Będą oszczędności? Oczywiście. Tak samo uczynić z cba(czy jest nam potrzebna policja polityczna?). Włączyć w strukturę KGP i po niej też zostanie sporo oszczędności, które można przeznaczyć np. dla 500+, albo na dożywianie dzieci w szkołach i domach opieki społecznej. Trzeba tylko chcieć reformować ten chory kraj. Skoro można było uziemić TK, zlikwidować odrębność Prokuratury Generalnej to można i te instytucje "zreformować". Prawda?
Dodano: 12  Maja  2017  08:37:11
~fakt
i widać już ilu takich jAmników ma z tego IPN łatwą kasiorę,...na logiczne argumenty syczą i plują jadem
Dodano: 10  Maja  2017  16:37:10
~syfr
instytucja pewnych nierobuf
Dodano: 10  Maja  2017  16:22:58
~takie tam
można przypuszczać że w niedalekiej przyszłości IPN zajmie się z braku tematów sprawą najazdu Szwedów na Polskę oraz swawolą Dżyngis- Khana,póżniej kto wie może Aleksander Wielki?tymczasem uchodżcy z Syrii już stoją u bram,,,,!
Dodano: 10  Maja  2017  12:28:13
~Amik
Dla takich jak "podatnik "to szkoda czasu na komentarz po prostu jest Żałosny.
Dodano: 9  Maja  2017  21:03:56

Jakie komuchy ? Jaka jest definicja "komucha" ?
Z tego co wiem, to dawna Polska Zjednoczona Parta Robotnicza (PZPR) nigdy nie została uznana za związek lub organizację przestępczą.
A gdyby ją dzisiaj za taką uznać, to ty wiesz ilu dawnych działaczy trzeba by pociągnąć do odpowiedzialności ? Tylko że to są dzisiaj staruszkowie 60+.
I co im zrobisz ? Wyślesz ich do Zakładów Karnych, jak oni wymagają regularnego zmieniania pampersów ?
Utniesz im renty / emerytury, żeby mieli 1000 zł na miesiąc (z których po opłaceniu rachunków zostanie im 700), i żyli na chlebie, najtańszym maśle za 4 zł i pasztecie podlaskim w puszce za 1.99 zł ?

Dodano: 9  Maja  2017  20:45:30
~Ssssff
Komuchy chca zlikwidowania IPN bojac sie o swoja przeszlosc komunistyczna
Dodano: 9  Maja  2017  16:07:57
W Nisku powinni sprawdzić.
Dodano: 9  Maja  2017  15:40:30
~aga
podatnik ty masz praszczura w nkwd ub sb i taki tok myslenia
Dodano: 9  Maja  2017  13:47:18

IPN powstał w wyniku ówczesnej mody na ściganie zbrodniarzy wojennych. Obecnie nie ma już kogo ścigać.
No chyba że zbrodniarzy walczących na wschodzie Ukrainy, w okolicach Doniecka i Ługańska.

Dodano: 9  Maja  2017  13:45:04
~jotali
Jestem także za likwidacją ipn, ta firma powinna być częścią składową Archiwum Państwowego. Więcej z nich szkody a niżeli pozytku.
Dodano: 9  Maja  2017  13:01:24

Jak jest cmentarz parafialny w Rozwadowie, to tuż za jego granicą od strony części wojennej są nieoznakowane groby, w strefie nieużytków, tuż za linią ogrodzenia.
Kończą się groby, jest ogrodzenie (czy raczej już tylko metalowe słupki) i jest takie zarośnięte pole - drzewa, pokrzywy, śmieci z cmentarza. Tam leżą pochowani dawno temu ludzie.
Toten Soldaten.

Dodano: 9  Maja  2017  11:21:13
~podatnik
...rozwiązać IPN!Na cóż,po cóż komu takie dramatyczne wieści?!Żeby rozdrapywać rany?CZAS zagoił je to niech IPN przestanie wiercić i szukać dziury w całym za nasze podatki!
Dodano: 9  Maja  2017  11:01:21
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe