Mistrz czytania otrzymał 1000 złotych

Opublikowano: 8  Maja  2017

Longin Janik wygrał tegoroczny konkurs Mistrz Pięknego Czytania organizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Stalowej Woli. 10 finalistów konkursu czytało i odgrywało przed publicznością fragmenty sztuki Tadeusza Różewicza „Spaghetti i miecz”.

Publiczność, która zjawiła się w MBP, aby obserwować sceniczne i językowe zmagania uczestników konkursu, obejrzała ciekawy i śmieszny fragment sztuki, traktującej o patriotyzmie. - Nazwanie dramatu Różewicza komedią byłoby uproszczeniem i zubożeniem jej potencjału. Mieści się tu i surrealistyczny absurd, i groteska, i farsa. Sztuka Różewicza ukazuje romantyczną polską mentalność, która mitologizuje i uświęca każde narodowe głupstwo. Groteskowo miesza patos z trywialnością, z nadętego czyni wzniosłe - mówi Maria Bembenek, reżyser Teatru „Blagier” z SDK w Stalowej Woli, która przygotowała finalistów konkursu.

Jury pod przewodnictwem Sylwestra Łysiaka z Domu Kultury w Tarnobrzegu pierwszą nagrodę, tysiąc złotych, przyznało Longinowi Janikowi. Drugim i trzecim miejscem uhonorowano, odpowiednio, Marię Katę – Kozłowską i Bartłomieja Kotwicę. Nagrodę publiczności otrzymała Jolanta Jurewicz. Przyznano także dwa wyróżnienia. Otrzymali je Anna Janiec oraz Wojciech Szkodowski.

- Ocenialiśmy gest, mimikę, prezentację tekstu, ale też sposób wyrażania emocji, wczucie się w graną postać - wyliczał Sylwester Łysiak.

W oczekiwaniu na werdykt jury publiczność oklaskiwała koncert przygotowany przez Ewę Woynarowską.

Organizatorzy konkursu to biblioteka, Urząd Miasta oraz stalowowolskie Starostwo Powiatowe.

 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~gosia22
Tak i co jeszcze.... dlaczego nikt nie napisze ze Longin Janik zabil czlowieka i zbiegl z miejca zdarzenia? Wychwalajcie morderce.... kurrrwwaaa mac jeszcze mu pomnik wystawcie.
Dodano: 8  Maja  2017  23:02:52
~miam
Aktorka w czerwonym sweterku i w kwiaty spódnicy niczego sobie...
Dodano: 8  Maja  2017  16:49:51
~znajoma
Brawo Maria!!!
Dodano: 8  Maja  2017  16:46:27
~123456
Zdaje się,ze gościem imprezy był p.Paweł Gładyś, dziś aktor a przed laty uczeń SP11.Super!
Pozdrowienia.
Dodano: 8  Maja  2017  14:13:51
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe