Zaloguj się !

Gżegżółki z COP-em

Opublikowano: 3  Maja  2017

IX stalowowolskie Dyktando „Gżegżółki” za nami. Dyktando z cennymi nagrodami zdecydowało się pisać 82 osoby.

Tematem tegorocznego dyktanda, przygotowanego tradycyjnie przez Annę Garbacz, jest 80 rocznica powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego. Do stalowowolskiego zmagania z ortografią i całą masą najdziwniejszych zasad pisowni zasiadło wiele osób. Nic dziwnego, bo oprócz sprawdzenia własnych umiejętności można zdobyć naprawdę cenne nagrody ufundowane przez SANBank i biuro plus: za I miejsce - 1500 zł, za II- 1000 zł, za III- 500 zł.

Dyktando, podobnie jak w latach ubiegłych, miało miejsce w Auli Politechniki Rzeszowskiej przy ul. Kwiatkowskiego. I tym razem nafaszerowane było „michałkami”. Nie zabrakło wyrazów trudnych, czasem nawet dla niektórych piszących nieznanych. Ale właśnie o to chodziło, by wyłonić prawdziwego znawcę języka, który lubuje się w trudnych i zawiłych zasadach naszej ojczystej pisowni.

Tekst dyktanda

Rach-ciach, czyli copowskie (COP-owskie) tempo

Dziś niepodobna sobie wyobrazić, że w niespełna półtrzecia roku na obrzeżach województw krakowskiego i lwowskiego tudzież w Staropolskim Zagłębiu Przemysłowym powstało ponad sto dziesięć tysięcy (110 tys.) nowo utworzonych miejsc pracy.

Między Majdanem-Dębą a Zagożdżonem (,) przechrzczonym niebawem na Pionki, od poddębickiego Pustkowa aż po Czchów i Rożnów wrzała chwacka i jeszcze nie zmechanizowana praca. Mnóstwo niecherlawego chłopstwa z wozami zaprzężonymi choćby i w chabety hurmem bieżało z bylekąd na ten megaplac budowy.

W ów czas wiosenny sprzed ośmiu dekad w Puszczy Sandomierskiej okrzyk-hasło "darzbór!" ("Darzbór") zagłuszył hurkot siekier i rzężenie bynajmniej nie mechanicznych pił. Niebawem z ostępów i akwenów chyżo pierzchną ziemno-wodne drapieżniki. Wnet umkną też strzygodziwożony o tycjanowskich włosach czy inne strachy na Lachy.

Któżby natenczas dumał o zawieruszonej pośród chabazi ostoi chorej, prątkującej pustułki? Żaden nachalny niby-ekolog nie śmiałby się przykuć ni stąd, ni zowąd do półspróchniałej gruszowierzby, notabene nieznanej w kraju ani za granicą.

W takich to rozważaniach pogrążył się pewien niestary (nie stary), a zażywny kutwa, gdy zmorzony nie najkrótszym marszobiegiem zanurzył spierzchnięte wargi w wolno płynącej strużce leśnej nieopodal McDonalda.

Laureatami IX Stalowowolskiego Dyktanda „Gżegżółki 2017” zostali:

I miejsce – NATALIA STĘCHŁY z Ujeznej gmina Przeworsk

II miejsce – BARBARA SKRZYPEK ze Stalowej Woli

III miejsce – JOLANTA PASTUCH ze Stalowej Woli

 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~observer
powstały nowoutworzone mejsca pracy... - pleonazm? (nadal kontynuować, potencjalne możliwości, przychylna aprobata, cofnąć się do tyłu)
Dodano: 6  Maja  2017  10:12:41
~do:"wynik"
Nawet nigdzie nie można przeczytać jego pracy dyplomowej z cytatami Lenina itp. A ochrzczony został dopiero w wieku 40 lat!
Dodano: 5  Maja  2017  00:24:48
~Jagoda
Rzeczywiście drze się ten Duda niemiłosiernie. Że też go nikt nie nauczy kultury, czyba ze komuś o to właśnie chodzi!
Dodano: 4  Maja  2017  12:24:22
~maniek
właśnie, jak ktos nie ma argumentów to krzykiem chce przekonać. jak to jarek powiedziął: my stoimy tam gdzie wtedy, oni tam gdzie stało zomo
Dodano: 4  Maja  2017  10:00:36
~Bolek W.
Artykuł o dyktandzie a swołocz że zlasowanymi przez tvn mózgami chamskie polityczne komentarze...
Oderwano was od koryta to kwiczecie...
Dodano: 3  Maja  2017  19:19:41
~Czesio
PISowcy erudycja nie grzesza !!!
Dodano: 3  Maja  2017  17:37:27
~szczeKaczka
Oj chyba Duda wyskoczył przed szereg i teraz Jaruś mu da popalić podczas kolejnej miesiączki?
Dodano: 3  Maja  2017  17:28:13
~szczeKaczka
Oj chyba Duda wyskoczył przed szereg i teraz Jaruś mu da popalić podczas kolejnej miesiączki?
Dodano: 3  Maja  2017  17:28:08
~RJK
On musi założyć DYNASTIE, wzorując się na Łukaszence.
Można wyobrazić sobie hipotetycznie, rozwód Dydy z aktualną żoną i zapłodnienie wielokrotnej rozwódki pochodzącej ze świętego Rodu,
który wkrótce, będzie miał pomniki w każdej wsi.
Jak będzie radość pokazana w TVPiSie, gdy Marta urodzi Dudzie Syna, który będzie podobny do Naczelnika. Dzień urodzenia następcy tronu, będzie dniem wolnym od Pracy i będą się radować Rodacy.
Duda musi zmienić konstytucję! Ta co niby obowiązuje, była złamana tyle razy, bez żadnych konsekwencji, ani ze strony aktualnie rządzących,
ani ze strony UE, do której to Unii Polska jeszcze ciągle należy, że nie ma sensu o niej dzisiaj mówić. Wystarczy, że Duda jakimś tam dekretem,
zlikwiduje nie potrzebna tzw. opozycję i już w Sejmie bedzie większość konstytucyjna.
Dodano: 3  Maja  2017  17:21:56
~może butem?
Jak przemawia do narodu to krzyczy...więcej szacunku dla narodu panie Duda, podniesiony głos zawsze jest wyrazem agresji i wcale nie jest lepiej słyszany wręcz odwrotnie,w czasach słusznie minionych władza zawsze krzyczała podczas przemówień. A Chruszczow nawet w ONZ zdjął buta i walił w mównicę. Czy to są argumenty?..
Dodano: 3  Maja  2017  17:12:30
~obatel.
Darł się rzeczywiście jak stryjek przy goleniu. PiSekta dostrzegła w końcu sondaże, wie że następne wybory może przegrać z kretesem i jest świadoma odpowiedzialności za UPORCZYWE ŁAMANIE NAJWAŻNIEJSZEJ USTAWY - KONSTYTUCJI. Dlatego wszelkimi sposobami będą się starali wmówić "Ciemnemu ludowi", że konstytucja jest zła, SBecka, komunistyczna, gorszego sortu, resortowych dzieci itd, aby tylko jak Erdogan zmienić ją tak aby nigdy nie stracić władzy i nie narazić się na karne konsekwencje łamania prawa.
Dodano: 3  Maja  2017  17:08:42
~@do:"skandal"
Bo jak się nie ma argumentów to krzyk jest argumentem. Ale to dotyczy partii trzymającej władzę raczej.
Dodano: 3  Maja  2017  16:57:37
~skandal
Dlaczego ten Duda tak się darł dzisiaj przed Zamkiem Królewskim jakby na stado baranów! Przecież miał być prezydentem wszystkich Polaków a nie tylko PiSiorów! Kultura jakaś obowiązuje przecież. Niech mu ktoś zwróci uwagę jak sam tego nie dostrzega.
Dodano: 3  Maja  2017  15:40:09
~Teodor
Nie wiem czy fotoreporter pominął czy nikt z PiSiorów nie odważył sie startować? Stawiam na to drugie bo oni intelektualnie nie są orłami przecież...
Dodano: 3  Maja  2017  15:35:16
~Ala
Wydaje mi się, że pisze się McDonald'sa a nie McDonalda
Dodano: 3  Maja  2017  13:47:02
~sami swoi
ja sie nie raz tak zastanawiam czy nie którzy i to nie tylko pod tym artykulem na serio piszą umiech
Dodano: 3  Maja  2017  13:42:12
~jasio
wyborco oddales glos tera oddajesz portfel i czas
Dodano: 3  Maja  2017  13:06:22
Jasio, cierpisz na dupościsk. Formuła dyktanda jest otwarta i mogłeś się sprawdzić.
Dodano: 3  Maja  2017  12:56:34
~jasio
a ja i tak wole zabawe w doktora
Dodano: 3  Maja  2017  12:45:24
~jasio
pytany wtedy zgaduje i jiuz wiemy kto ma największe szczęście za 1500
Dodano: 3  Maja  2017  12:43:20
~jasio
a to ci , najlepiej sprawdzać wiedze zadając nieznane pytania i łodpowiedzi
Dodano: 3  Maja  2017  12:42:12
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe