Alergie, alergeny, objawy i leki

Opublikowano: 26  Kwietnia  2017

Słowo na A, które zna dziś chyba każdy? Niestety wiele osób odpowie – ALERGIA, która we współczesnym świecie uznawana jest za jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń. Ba! określa się ją nawet mianem choroby cywilizacyjnej, szczególnie, że jest to schorzenie o charakterze przewlekłym, które wymaga stałego leczenia.

Alergeny są wszędzie…

Teoretycznie wszyscy znamy pojęcie alergii, ale czy każdy wie jak działa mechanizm tego schorzenia? Alergia to nic innego jak nieprawidłowa rekcja układu odpornościowego na konkretne czynniki i to takie, które standardowo nie wywołują niepokojących objawów. Tak naprawdę alergenem może okazać się wiele substancji z otaczającego świata, których nie podejrzewalibyśmy o wrogie działania w obrębie organizmu. Dlaczego zatem pozornie niewinne pyłki brzozy, wszechobecny kurz, sierść ulubionego kociaka czy składniki pokarmowe mogą nam zaszkodzić?

Alergia – jak to działa?

Reakcję alergiczną można uznać za efekt swoistej nadgorliwości ze strony układu immunologicznego. Prawidłowo działające mechanizmy obronne organizmu powinny rozpoznawać i mobilizować się w kontakcie z drobnoustrojami chorobotwórczymi (wirusy, bakterie) wytwarzając przeciwciała, które zwalczą nieproszonych gości. Niestety organizm alergika działa inaczej – układ immunologiczny identyfikuje zwykłe substancje jako szkodliwe i rusza do walki. Alergeny uaktywniają wojownicze limfocyty i rozpoczyna się wytwarzanie przeciwciał (IgE) wyspecjalizowanych do walki z teoretycznie nieszkodliwym pyłkiem trawy, białkiem mleka czy psią sierścią. Niestety po takiej mobilizacji wróg zostaje zapamiętany, a śladowe ilości przeciwciał przetrwają na przyszłość. Dlatego pierwszy kontakt z późniejszym alergenem nie rozpoczyna jeszcze procesu zapalnego i dolegliwości, ale już kolejna ekspozycja na pyłki, kontakt z czworonogiem czy zjedzenie alergizujących potraw, uruchomią typowe reakcje alergiczne i stan zapalny wraz z mniej lub bardziej kompletnym spektrum uciążliwych objawów. Warto zaznaczyć, że alergia to choroba o charakterze zapalnym przewlekłym, z tendencją do nawracania. Istotna jest jak najwcześniejsza diagnostyka, ponieważ wcześnie stwierdzona i odpowiednio leczona ma zdecydowanie łagodniejszy przebieg. Pamiętajmy też, że jest to schorzenie dziedziczne – ryzyko uczulenia w rodzinie, w której nikt nie cierpi na alergię wynosi ok. 12%, natomiast w przypadku rodziców z alergią prawdopodobieństwo uczulenia u dziecka wzrasta do 70%.

Typowe objawy alergii

Skoro mamy do czynienia z tak podstępnym przeciwnikiem należałoby uzbroić się – po pierwsze w wiedzę, po drugie w skuteczne leki zalecone przez alergologa (np. Claritine Allergy). Musimy zatem identyfikować typowe objawy alergii oraz poznać najczęściej występujące alergeny. Dolegliwości związane z alergią mogą mieć różny charakter:

- pokarmowe - wymioty, biegunka, bóle żołądka,
- skórne - wysypka, pokrzywka, egzema, wyprysk kontaktowy,
- katar alergiczny - wywołany m.in. przez kurz, pyłki roślin,
- katar sienny – sezonowy, powodują go pyłki roślin unoszące się w powietrzu,
- astmatyczne - skrócony oddech, kaszel, chrypa, ucisk w klatce piersiowej,
- wstrząs anafilaktyczny - silna reakcja wielu narządów i układów, w tym niewydolność oddechowa i układu krążenia, występuje głównie w alergii na leki lub jad owadów.

Co nas może uczulać?

Wiemy już jak, pora dowiedzieć się co może uczulać. Oczywiście alergenów może być wiele, są jednak szczególnie „podejrzani”. Niektóre czynniki działają sezonowo, głównie na zewnątrz, inne są obecne w naszym otoczeniu praktycznie cały czas:

- całoroczne alergeny, obecne również w pomieszczeniach to m.in. roztocza kurzu domowego, niektóre pleśnie, złuszczony naskórek zwierząt domowych,
- sezonowe, obecne na świeżym powietrzu to pyłki roślin (główne pyłki traw, drzew, chwastów, zbóż) i niektóre pleśnie (zarodniki grzybów pleśniowych, alergeny obecne w glebie, roślinach, zwiędłych liściach). W przypadku tzw. alergenów wziewnych opisanych powyżej najczęstsze objawy uczulenia to: kichanie, cieknący i zatkany nos, a także swędzenie, zaczerwienie i łzawienie oczu.

Claritine – leczymy i łagodzimy

Alergia wymaga stałej opieki lekarskiej, odpowiedniej diagnostyki i zastosowania skutecznego leku. Substancją, która jest zalecana alergikom jest m.in. loratadyna:

- ogranicza uwalnianie histaminy,
- zwęża naczynia i zmniejsza ilość wydzieliny nosowej
- łagodzi rumień i obrzęk
- sprzyja rozszerzaniu oskrzeli
- redukuje kichanie oraz swędzenie nosa i skóry.
Loratadyna jest substancją aktywną leków Claritine Allergy oraz Claritine Active (http://www.claritine.pl). Mają one za zadanie ograniczyć wyciek z nosa, kichanie, swędzenie, łzawienie oraz drapanie w gardle. W przypadku Claritine Active (z pseudoefedryną) mamy też udrażniające działanie na zatkany nos. Lek jest dostępny w postaci tabletek (Claritine Active i Allergy) oraz w syropie (Claritine Allergy). Warto wiedzieć, że Claritine można podawać już od 2 roku życia, co jest bardzo ważne, ponieważ alergia jest najczęściej diagnozowana właśnie u dzieci. Ponadto zgodnie z ulotką Claritine nie powoduje działania sedatywnego (nasennego) u większości populacji.

Reasumując – wiemy już jak to się dzieje, że zwykła truskawka, zielona trawka czy kudłaty psiak mogą wywołać reakcję uczuleniową. Mamy też świadomość, że alergia to choroba cywilizacyjna, że czasem trudno uniknąć alergenów. Na szczęście są dziś skuteczne leki i terapie, przy czym uwaga - powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętajmy, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Warto też zapamiętać kilka skutecznych zasad, sposobów na zapobieganie reakcjom alergicznym:

- mieszkanie powinno być suche i regularnie wietrzone,
- uczuleni na pleśnie rezygnują z kwiatów w doniczkach,
- dbamy o czystość dywanów, zasłon, książek, maskotek, obrazów, które są „oazą” dla kurzu, roztoczy i pleśni,
- unikamy pościeli z pierza,
-niestety osoby z alergią wziewną muszą ostrożnie i rozsądnie podejść do kwestii posiadania ukochanego zwierzaka,
- jeśli mamy psa albo kota nie zapraszamy go do sypialni czy łóżka i często kąpiemy,. - wakacje i ferie spędzamy tam, gdzie stężenie pyłków jest niższe (np. w górach lub nad morzem).

Artykuł sponsorowany
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe