Zaloguj się !

Jak ustalić numer księgi wieczystej?

Opublikowano: 26  Kwietnia  2017

Księgi wieczyste to jedne z najważniejszych dokumentów związanych z nieruchomościami. Są to jawne rejestry prowadzone przez Sądy Rejonowe właściwe dla położenia danej nieruchomości. Dlaczego warto znać treść ksiąg wieczystych i jak można ustalić numer takiego dokumentu? O tym piszemy w niniejszym artykule.

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta to publiczny rejestr prowadzony dla konkretnej nieruchomości. Jest to rejestr jawny, dlatego każda osoba zainteresowana stanem prawnym danej nieruchomości może go zweryfikować. Po przeprowadzonej cyfryzacji dostęp do ksiąg wieczystych jest o wiele łatwiejszy – informacje w nich zawarte można sprawdzić zarówno w siedzibie sądu, jak i przez Internet na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (ekw.ms.gov.pl).

Dlaczego warto sprawdzić zapisy w księdze wieczystej?

To, co jest zapisane w księdze wieczystej, powinny sprawdzić w szczególności osoby zainteresowane kupnem domu, mieszkania lub działki. Dlaczego? W księdze wieczystej zawsze ujawniony jest faktyczny stan nieruchomości. W poszczególnych działach znajdują się informacje dotyczące właścicieli nieruchomości, a także sposobu, w jaki nieruchomość nabyli (np. poprzez kupno, podział majątku czy nabycie spadku). Księga wieczysta zawiera także informacje dotyczące dokładnego położenia nieruchomości oraz wszelkich praw związanych z nią. Przykładowo, jeżeli kupujemy mieszkanie w bloku wielorodzinnym do niego może przynależeć komórka gospodarcza, piwnica czy miejsce postojowe bądź garaż.

Dla osoby kupującej nieruchomość najważniejsze będą działy III i IV, w których wypisane są wszelkie obciążenia na nieruchomości. W dziale III umieszczone są informacje dotyczące obciążeń rzeczowych i osobistych (np. użytkowanie wieczyste czy tak zwane dożywocie). Dział IV w całości poświęcony jest hipotece. .

Przeglądając zawartość księgi wieczystej, należy także zwrócić uwagę na to, czy w żadnym z działów nie ma dodatkowych wzmianek czy wniosków. Jest to o tyle ważne, że może oznaczać, iż w związku z daną nieruchomością prowadzone jest postępowanie sądowe lub windykacyjne. W takiej sytuacji z zakupem nieruchomości warto poczekać do zakończenia wszelkich spraw z nią związanych lub zrezygnować z zakupu całkowicie. .

Jak można odnaleźć numer księgi wieczystej?

Każda księga wieczysta ma osobny numer w rejestrze. I to właśnie po tym numerze można ją wyszukać w serwisie internetowym. Numer księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości powinien podać nam właściciel nieruchomości. Jednak czasem może się zdarzyć, że nie uzyskamy tej informacji bezpośrednio od niego. Czy to przekreśla nasze szanse na sprawdzenie zawartości księgi wieczystej? Oczywiście, że nie. Jeżeli znamy adres nieruchomości lub numer działki, na której się ona znajduje, to możemy wyszukać numer księgi wieczystej w specjalnych wyszukiwarkach internetowych. Jak to dokładnie zrobić można przeczytać w artykule Ksiegi-wieczyste.org w którym opisano również, jak uzyskać ten numer drogą urzędową.

Artykuł sponsorowany
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~pkb
Księgi wieczyste ukazują stan prawny, a nie faktyczny nieruchomości. Ma to kolosalne znaczenie ponieważ niejednokrotnie stan faktyczny różni się od tego ujawnionego w KW - np. nieruchomość jest w posiadaniu innej osoby niż ta ujawniona w dziale II, czy też w dziale III i IV widnieją prawa, które wygasły. Ponadto w KW może być ujawnione postępowanie egzekucyjne, a nie postępowanie windykacyjne.
Dodano: 27  Kwietnia  2017  19:23:16
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe