Get Adobe Flash player

Prawdy i mity na temat studiów zaocznych

Opublikowano: 24  Kwietnia  2017

Jeszcze kilka lat temu, większość studentów wybierała studia dzienne. Współcześnie, duża konkurencja na rynku pracy spowodowała, że w cenie jest przede wszystkim doświadczenie. To zaowocowało popularnością studiów zaocznych, które umożliwiają połączenie kariery zawodowej z nauką. Myślisz o zapisaniu się na kierunek realizowany w tym trybie, ale słyszałeś, że nie uda Ci się przebrnąć nawet przez połowę materiału? Koniecznie przeczytaj poniższy tekst! Obalamy w nim największe mity na temat studiów zaocznych.

„Studia zaoczne są dla osób starszych”

Jeszcze kilka lat temu, tak – na studia zaoczne decydowały się głównie osoby z dużym doświadczeniem zawodowym, które chciały podnieść swoje kwalifikacje lub myślały o zmianie miejsca zatrudnienia. Dziś to mit. Przedział wiekowy studentów studiów stacjonarnych jest naprawdę duży. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu tego, że większość młodych ludzi stawia na doświadczenie i nie chce czekać na rozpoczęcie pracy na pełen etat do otrzymania dyplomu. Ten tryb studiowania to też coś dla osób, które nie miałyby szans na kontynuowanie nauki na studiach dziennych, np. dla młodych mam czy ciężarnych. Zapisując się na studia zaoczne, tak jak na studiach dziennych, możesz starać się o stypendium socjalne i rektorskie oraz działać w organizacjach studenckich, np. w samorządzie.

„Studia zaoczne kosztują majątek”

To nie do końca prawda. Oczywiście, nie jest to wydatek rzędu 100 zł za semestr, ale musisz popatrzeć na to szerzej. Po pierwsze, decydując się na studia dzienne w innym mieście, do kosztów utrzymania dochodzi Ci też opłata za mieszkanie w akademiku lub wynajęcie pokoju oraz bilet miesięczny na komunikację. Nierzadko, całkowity miesięczny wydatek to ponad 1000 zł! Dla porównania, za studia na kierunku ekonomia w http://www.zpsb.pl/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/ekonomia, zapłacisz 4200 zł za rok (a jeśli zrobisz to odpowiednio wcześnie, to 3300 zł). Po doliczeniu budżetu na co dwutygodniowe dojazdy na zajęcia, to i tak dużo mniej niż wydasz w skali roku studiując stacjonarnie. Pamiętaj też, że przecież możesz pracować na pełen etat, dzięki czemu zapewnisz sobie stałe źródło dochodu.

„Studia zaoczne niczego mnie nie nauczą”

Zdecydowanie mit. Program studiów zaocznych nie różni się od programu studiów dziennych, ale jakość tego modelu studiowania zależy przede wszystkim od Ciebie. Jeśli poważnie podejdziesz do tematu, nie musisz się obawiać. Kluczowe znaczenie ma głównie dobra organizacja. Zakładając, że pracujesz w tygodniu, wielogodzinne zjazdy w weekend mogą być wyczerpujące. Dlatego warto szukać uczelni, które organizują zajęcia tylko w piątkowe popołudnia oraz soboty. W ten sposób zapewnisz sobie jeden wolny dzień na odpoczynek. Obawiasz się, że nie poradzisz sobie z nauką w weekendy albo z połączeniem dodatkowych zadań w pracy z sesją? Rozkładaj naukę w czasie i korzystaj z pomocy naukowych – fiszek, prezentacji multimedialnych, itp. Jeśli jednak taki system się nie sprawdzi, są jeszcze studia online, w których to Ty decydujesz, kiedy i gdzie zapoznasz się z materiałami do egzaminów i zaliczeń.

Artykuł sponsorowany
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~MFW
Czym się różni słowik od wróbla?

Słowik jest po studiach dziennych, a wróbel po zaocznych.
Dodano: 25  Kwietnia  2017  11:49:02
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe