Nielegalny hazard na celowniku

Opublikowano: 20  Kwietnia  2017

5 automatów do gier zabezpieczyli w trakcie wspólnych działań w miniony wtorek funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno– Skarbowego i podkarpackiej policji. Niezarejestrowane maszyny, służące do nielegalnego urządzania gier hazardowych zatrzymane zostały w Lubaczowie i Nisku.

18 kwietnia br. funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno – Skarbowego wspólnie z funkcjonariuszami Policji przeprowadzili działania kontrolne na terenie Lubaczowa i Niska. W kontrolowanych punktach zabezpieczyli łącznie 5 automatów, działających niezgodnie z przepisami (3 w Lubaczowie i 2 w Nisku).

Dalsze czynności w tych sprawach prowadzą funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o grach hazardowych, od 1 kwietnia br. podmioty prywatne nie mogą urządzać gier na automatach poza kasynami gier (oznacza to również zakaz posiadania automatów do gier poza wyjątkami wskazanymi w ustawie, np. kasyna, dostawcy, serwisanci).

Nowe przepisy dopuszczają możliwość urządzania gier na automatach w salonach gier, ale ich wyłącznym organizatorem jest jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, wykonująca monopol państwa w tym zakresie. Określone zostały ograniczenia lokalizacyjne dla salonów gier (np. minimalna odległość od szkół czy kościołów) a także dopuszczalna ilość automatów dostępnych w salonie (3-50 szt.)

Zmiany regulujące rynek hazardowy zapewniają też ochronę osób, które z niego korzystają (automaty mają być odpowiednio zabezpieczone, monitorowane i podłączone do systemu rejestrującego i archiwizującego przebieg gry; ochronę graczowi zapewnią też mechanizmy kontroli swojej aktywności w salonie oraz mechanizmy uniemożliwiające grę po wyczerpaniu środków finansowych uczestnika gry). Zgodnie z nowymi przepisami, zmieniła się wysokość kar oraz rozszerzył się zakres podmiotów, które podlegają karom za łamanie przepisów ustawy. Kary za urządzanie gier na automatach bez wymaganej koncesji – wzrosły z 12 tys. do 100 tys. zł od każdego automatu. Odpowiedzialność ponoszą nie tylko podmioty urządzające nielegalne gry na automatach, ale także właściciele lokali, w których urządzane są takie gry. Za nielegalne posiadanie automatów jest też przewidziana odpowiedzialność karna-skarbowa (art. 107d kks).

Od 1 kwietnia funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (KAS) przy wsparciu policjantów, prowadzą intensywne kontrole miejsc, w których zachodzi podejrzenie urządzania gier na automatach z naruszeniem przepisów oraz bezprawnego posiadania automatów. Na Podkarpaciu do tej pory skontrolowano blisko 700 takich lokalizacji i zatrzymano 9 automatów. Praktycznie wszystkie odwiedzone punkty były zlikwidowane, zamknięte lub automaty z tych miejsc zostały wycofane, co oznacza, że nielegalnie działające podmioty wycofują się z rynku.

Działania, których celem jest wyeliminowanie szarej strefy w zakresie gier na automatach będą trwać do odwołania.

Krajowa Administracja Skarbowa zapewnia specjalny numer telefonu oraz adres e-mail, na który można zgłaszać nielegalne praktyki hazardowe. Osoby, które posiadają taką informacje proszone są o kontakt za pomocą: Krajowego Telefonu Interwencyjnego 800 060 000 lub przekazanie informacji drogą e-mail: powiadom-clo@mofnet.gov.pl.

W ubiegłym roku, funkcjonariusze Izby Celnej w Przemyślu zatrzymali 1281 automatów do gier, działających niezgodnie z przepisami. Zwalczając nielegalną działalność w zakresie gier hazardowych, naczelnicy urzędów celnych w woj. podkarpackim wszczęli w ubiegłym roku ponad tysiąc postępowań administracyjnych, w ramach których nałożyli kary na łączną kwotę 14 mln złotych. Wszczętych zostało także blisko 600 postępowań karnych.

Żródło Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~Ktojn
Mam lokal, jak mogę wejsc w posiadanie takich automatów? Czy to jest prawnie legalne? Do kogo by się z tym zwrócić?
Dodano: 23  Kwietnia  2017  06:14:46
~Olek
Znajomy jakiś czas temu, wygrał w automacie, na stacji BP po drodze na nisko 85000 zł. Ciekawe czy taka wygrana jest legalna?
Dodano: 21  Kwietnia  2017  22:47:12
~Janek
Przydało by się skontrolować salon gier na centrum 4
Dodano: 21  Kwietnia  2017  15:00:47
~jasio
jak ktoś wie gdzie jeszcze można wygrac pisz pod : powiadom-jasia@ewbijaj com
Dodano: 20  Kwietnia  2017  15:33:01
~jasio
i ci to zajedna ta odpowiedzialność karna-skarbowa
Dodano: 20  Kwietnia  2017  15:29:05
~jasio
to sa bajki jak automat może dzialac niezgodnie z przepisami no chyba ze wzion mamdat
Dodano: 20  Kwietnia  2017  15:27:33
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe