Podkarpackie Inicjatywy Lokalne

Opublikowano: 19  Kwietnia  2017

Jak współpracują samorządy lokalne z organizacjami samorządowymi, jak finansowane są te działania organizacji z budżetu państwa, jakie są zasady przyznawania dotacji dla inicjatyw lokalnych?

O tym między innymi mówiono dziś podczas konferencji zorganizowanej w Bibliotece Międzyuczelnianej przy ulicy Popiełuszki. Tematem spotkania był projekt „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2017”. W programie znalazły się m.in. następujące tematy: prezentacja założeń projektu „Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2017 r.”; cel współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi; finansowanie działań organizacji pozarządowych z budżetu państwa; zasady przyznawania dotacji na inicjatywy lokalne.

Coraz więcej podmiotów decyduje się na udział w różnego rodzaju projektach z dofinansowaniem. Pozwala to na podjęcie różnego rodzaju inicjatyw i zrobienie czegoś dla społeczności lokalnej.

- Konferencja ma rozpropagowanie projektu. Jest on finansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich z ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Na dzisiejszą konferencję zaprosiliśmy naszych partnerów samorządowców, którzy włączyli się do naszego projektu, są naszymi partnerami i wspólnie z naszymi propozycjami ten projekt realizują- mówił rozpoczynając konferencję Damian Zakrzewski.

Uczestnikami spotkania byli: Rafał Weber – poseł na Sejm RP, Lucjusz Nadbereżny – prezydent Stalowej Woli, Janusz Zarzeczny – starosta stalowowolski, Robert Bednarz – starosta niżański, Józef Jodłowski – starosta rzeszowski, Stanisław Baska – prezes Fundacji Fundusz Lokalny SMK, Grzegorz Węglarz – prezes LGD „Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej”, Bogdan Dziedzic – prezes LGD TRYGON.

Lokalne samorządy, których przedstawiciele brali dziś udział w konferencji, zdecydowały się na współpracę, bo razem można uzyskać więcej korzyści dla gmin i ich mieszkańców.

- Realizacja takiego przedsięwzięcia na całe województwo podkarpackie jest bardzo ważnym przedsięwzięciem- przekonywał Robert Bednarz, starosta niżański.- Jest to istotne z punktu widzenia rozwoju szeroko rozumianego społeczeństwa obywatelskiego, ale również z punktu widzenia rozwoju potencjału organizacji pozarządowych, w szczególności tych, które dopiero inicjują swoje działania, rozpoczynają swoją działalność. Jako samorząd powiatu niżańskiego w to przedsięwzięcie weszliśmy już z pewnym doświadczeniem, z lokalną grupą działania Partnerstwo dla Ziemi Niżańskiej współpracujemy od lat, jesteśmy członkiem lokalnej grupy działania i wiele przedsięwzięć, które lokalna grupa działania realizuje wspieramy i w nich uczestniczymy- mówił włodarz powiatu.

Podobne projekty były już realizowane u sąsiadów Stalowej Woli, dlatego też powiat niżański wszedł w nowy projekt bez namysłu mając na względzie zdobyte już wcześniej doświadczenie i korzyści płynące z takiej współpracy dla społeczności lokalnej. Dzisiejsza inicjatywa nie tylko uatrakcyjnia już istniejąca ofertę, ale i ją rozszerza. Janusz Zarzeczny, stalowowolski starosta powiatowy przypomniał, że wraz z powiatem niżańskim realizowane były różne inicjatywy m.in. Weekend dla zdrowia. Cieszyły się one dużą popularnością.

- Samorząd powinien się łączyć z tego typu grupami, czy to formalnymi, czy nie formalnymi. Stowarzyszeń w naszym powiecie jest ponad 200. Jest więc z kim pracować. Każdy ma swoje pomysły, każdy swoje ciekawe inicjatywy i trzeba te inicjatywy wspierać, a myślę, że jest to bardzo istotne dla aktywności społecznej. My, jako samorząd jesteśmy zawsze na takie formy otwarci i będziemy zawsze chętnie współpracować- zapewniał starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Aktywizacja grup jest niezwykle ważna. Dzięki takim inicjatywom wiele dobrego dzieje się na lokalnych „podwórkach”. 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~lib
Gdzie ... prezydent?
Dodano: 20  Kwietnia  2017  13:24:31
~jasio
a 200 prezesow to nie zeżre byle czego zwłaszcza ze nie placa podatkow tylko doja kase
Dodano: 19  Kwietnia  2017  15:17:15
~jasio
o i 200 stowariszen a z czego one się wyzywia bo gdzie kucharek 6 już nima co jesc
Dodano: 19  Kwietnia  2017  15:14:37
~jasio
tyli startostow naraz i ani jednej bujki
Dodano: 19  Kwietnia  2017  15:12:05
~Lenka
PIS OF SHIT !!!!
Dodano: 19  Kwietnia  2017  14:47:01
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe