Błonia nadsańskie jak z marzeń

Image

Na taki projekt mieszkańcy Stalowej Woli czekali od kilkudziesięciu lat! Zdegradowane Błonia Nadsańskie wkrótce staną się reprezentacyjnym obszarem miasta, tworząc nową przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców. 11 kwietnia Prezydent Miasta Lucjusz Nadbereżny przedstawił kompleksowy program odnowy tych terenów, który ma szansę otrzymać olbrzymie dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Już w przyszłym roku zakończą się prace, które stworzą całkowicie nową przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców wzdłuż linii Sanu. Prace obejmą również zagospodarowanie terenu skarpy nad ulicą Działkową oraz Park w Charzewicach.

- Przez ostanie kilkanaście lat temat wykorzystania potencjału Błoni Nadsańskich był całkowicie ignorowany. Konsekwentnie realizując mój program wyborczy w zeszłym roku podjąłem odważną decyzję o przejęciu przez miasto 50 hektarów błoni, aby móc rozpocząć realne przygotowania do zmiany funkcji tego miejsca. Jednocześnie ze wspaniałym zespołem pracowników urzędu oraz pracowni architektonicznej przystąpiliśmy do prac projektowych i przygotowaliśmy kompleksowy wniosek do NFOŚiGW ubiegając się o środki unijne na ten cel. Mamy nie tylko wizję tego miejsca i projekt jego zagospodarowania, ale również pomysł na sfinansowanie ze środków zewnętrznych tak dużego zadania. Została opublikowana pierwsza lista rankingowa, na której Stalowa Wola została zakwalifikowana jako projekt podstawowy spośród ponad 100 projektów złożonych z całej Polski. Stalowa Wola tym samym jest w elitarnym gronie 8 miast, które ma szanse na gigantyczne dofinansowanie w wysokości blisko 10 milionów złotych! – mówi Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Proponowany projekt zagospodarowania terenu ma stworzyć warunki do rekreacji sportowej oraz odpoczynku a jednocześnie zachować walory naturalne przestrzeni Błoni Nadsańskich. Jak podkreśla Prezydent Nadbereżny, projekt zakłada odtworzenie i reaktywowanie dawnych funkcji terenu, przywrócenie tej przestrzeni mieszkańcom miasta, wzbogacenie o nowe miejsca rekreacji przy jednoczesnym zachowaniu walorów krajobrazowych tego miejsca oraz ochronie przyrody doliny rzeki. Rewitalizacja obejmie olbrzymi teren nad Sanem, który rozpościera się od wjazdu na Błonia przy tzw. Oczku aż do Galerii Vivo i zajmuje aż 45 hektarów zdegradowanej zieleni.

– Błonia Nadsańskie mają łączyć funkcje rekreacyjną, wypoczynkową i sportową. Tworzymy wspólnie miasto, które nie ma kompleksów, a w związku z tym musimy wytworzyć reprezentacyjną przestrzeń dla odpoczynku naszych mieszkańców i gości. Brak zagospodarowania Błoni Nadsańskich to wielki grzech zaniedbania minionych lat – mówi włodarz miasta.

Na odnowionych błoniach każdy znajdzie coś dla siebie. Spragnieni ruchu i aktywności będą mogli skorzystać z szerokiej oferty obiektów treningowych. Plan rewitalizacji zakłada bowiem odtworzenie funkcji sportowej tego obszaru. Wybudowane zostaną tam dwa w pełni wyposażone boiska do gry w piłkę nożną o naturalnej nawierzchni trawiastej. Jedno o wymiarach pola gry 62m x 30m, drugie większe o rozmiarze 105m x 68m. Znajdzie się tam również wysypane piaskiem boisko wielofunkcyjne do gry w plażową piłkę nożną, ręczną i siatkówkę plażową o wymiarach 41m x 22m. Dodatkowo na stalowowolskich błoniach powstanie siłownia plenerowa z pełnym wyposażeniem w urządzenia do ćwiczeń siłowych i aerobowych o powierzchni 1042 m2 oraz ścieżka zdrowia zaopatrzona w elementy dla biegaczy i trenujących nordic walking z wyznaczonymi trasami biegowymi o długości 1km, 2km oraz 3km. Ponad 3 – kilometrowa żwirowa trasa wokół terenu błoni spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających. Mniej spragnieni wysiłku fizycznego będą mogli pospacerować ścieżką edukacyjną z elementami takimi jak: rama widokowa, hotel dla owadów oraz budki lęgowe lub pojeździć na rowerze asfaltowymi alejkami (2,5 km) przecinającymi zrewitalizowany obszar.

Dla tych, którzy wolą bierny wypoczynek, w południowo-zachodniej części terenu, nad brzegiem Sanu stworzona zostanie piaszczysta plaża o powierzchni prawie 2 tys. m2. W jej pobliżu wybudowany zostanie drewniany taras wypoczynkowy o szerokości 3 m, a obok niego stanie leżanka z siedziskiem. Na tym terenie zostaną też ustawione elementy małej architektury, takiej jak ławki, stojaki na rowery czy tablice informacyjne. Ciekawym rozwiązaniem, które wpisze się w krajobraz nadsańskiego bulwaru, będą altany z wykorzystaniem konstrukcji typowego kontenera morskiego.

Podczas gdy dorośli będą korzystać z dobrodziejstw strefy wypoczynku, dzieci nie będą się nudzić. Projekt zakłada bowiem budowę dwóch placów zabaw dla naszych pociech – jeden dla dzieci młodszych ze strefami dla maluchów o nawierzchni z piasku atestowanego, drugi dla starszych latorośli, również o piaszczystej nawierzchni, wraz z infrastrukturą i wyposażeniem tj. ogrodzeniem, chodnikiem z nawierzchnią z kruszywa, ławkami i koszami.

Co istotne, za wszystkimi zmianami na terenie błoni nie idzie degradacja zieleni, a wręcz przeciwnie. W projekcie zakłada się zachowanie ważnej pod względem krajobrazowym roślinności oraz wycinkę minimalnej ilości drzew ze względu na zły stan zdrowotny oraz konieczność zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom terenu. Elementy projektowane zaplanowano tak, aby nie zaistniała potrzeba wycinki drzew ze względu na kolizję z inwestycją.

Projekt zakłada zachowanie cennych drzew o znacznych rozmiarach a istniejąca roślinność będzie uzupełniona. Utworzone zostaną też trawniki rekreacyjno-sportowe, łąki kwietne oraz rabaty z naszą rodzimą roślinnością. Nowe grupy nasadzeń mają spełniać funkcję izolacyjną dla mieszkańców miasta i zwierząt żyjących w dolinie rzeki przed dobiegającym hałasem od strony ogrodów działkowych i planowanej do realizacji drogi, będącej częścią obwodnicy Stalowej Woli. Wprowadzone zostaną też rozwiązania korzystne dla ochrony przyrody (karmniki, budki dla ptaków, domki dla owadów zapylających, wielogatunkowe mieszanki traw oraz niewykaszane powierzchnie).

Jak zapowiedział Prezydent Miasta, rewitalizacji ulegną także tereny zielone wzdłuż os. Skarpa.

– Oprócz celów rekreacyjnych i sportowych dla mieszkańców sąsiednich osiedli, teren skarpy ma w przyszłości tworzyć piękny wizerunek Stalowej Woli, ponieważ kolorowe nasadzenia w tej przestrzeni będą bardzo dobrze widoczne z przebiegającej nieopodal obwodnicy Stalowej Woli i Niska – mówi Prezydent Nadbereżny.

Oprócz renowacji samej zieleni i nowych nasadzeń, powstanie szeroki wachlarz architektury rekreacyjnej. Wybudowane zostaną ścieżki dla pieszych wyłożone betonową kostką brukową i żwirowe alejki spacerowe oraz ścieżki rowerowe o nawierzchni ziemnej. Ciekawymi atrakcjami będą również punkty widokowe i placyki oraz altana wypoczynkowa. Na całym terenie rozmieszczone zostaną również elementy małej architektury, takie jak: ławki parkowe, kosze na śmieci, kosze na psie odchody, stojaki rowerowe, tablice informacyjne czy budki lęgowe dla ptaków. Sama skarpa zostanie umocniona i zabezpieczona przed osuwaniem się.

Aby zapewnić dzieciom możliwość aktywnego spędzania czasu na terenach zieleni, zaprojektowano też budowę placu zabaw. Z nowego miejsca do harców skorzystają zarówno dzieci młodsze w wieku 3-6 lat, jak również starsze w wieku 7-l2 lat. W projekcie przewidziano jednoczesne korzystanie z placu zabaw przez ok. 25 - 30 dzieci. W środku placu zabaw zaprojektowano zasadzenie drzewa, które docelowo ma stanowić ocienienie ustawionych wokół niego ławek parkowych. Wśród urządzeń na placu zabaw znajdzie się między innymi: mała jaskinia, waga stojąca, huśtawki, zjeżdżalnia, bujaki, skałka wspinaczkowa czy piaskownica.

Trzecim obszarem objętym projektem rewitalizacji jest Park w Charzewicach. Na terenie blisko 10 ha planuje się przeprowadzenie zabiegów porządkowych i arborystycznych, a także prac oczyszczających park z konarów, suchych gałęzi wraz z oczyszczeniem runa. W ramach tych prac przewiduje się usunięcie posuszu w koronach drzew oraz aktywności polegające na utrzymaniu ich statystyki. Wszystkie działania w ramach inwestycji przyczynią się do zachowania bezpieczeństwa użytkowników parku oraz stanu zdrowotnego cennej szaty roślinnej. Jak zaznaczył Prezydent, zadbanie o zieleń na tamtym obszarze traktowane jest jako pierwszy etap prac. Kolejne będą związane z alejkami i małą architekturą.

Wszystkie rozwiązania przestrzenne, zaprezentowane przez Prezydenta Lucjusza Nadbereżnego, mają na celu stworzenie przyjaznego miejsca o charakterze przestrzeni publicznej. Projektowane elementy będą ogólnodostępne bez ponoszenia opłat przez użytkowników.

Dokumentacje projektową zagospodarowania błoni wykonała firma Garden Concept Architekci Krajobrazu W. Januszczyk, P.Szkołut, natomiast projekt skarpy został wykonany przez pracownika urzędu miasta panią magister architektury krajobrazu Milenę Łabaj przy współpracy z magistrem Dariuszem Pakułą.

Planowany koszt zadania wynosi 12 986 323,84. Wysokość dofinansowania to 9 660 026, 31 co stanowi 85% kosztów kwalifikowanych. Obecnie trwa weryfikacja wniosku pod względem formalnym i merytorycznym. Ostateczna decyzja o dofinansowaniu powinna zapaść do końca maja tego roku.

Przewiń do komentarzy



















Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~małgosia

a masz jaka pielegniarkę

~Ochotnik

P prezydencie zapraszam na ul. Starowiejska przed moimi oknami od ok.10lat są składowane hałdy ziemi,piasku gruzu itp.prosze mi odpowiedzieć czy mieszkańcy centrum osiedla Charzewice nie zasługują na coś wiecej

~małgosia

Jasku w doktora można bawic się wszędzie

~Olo

c rusz kolejna "dobra zmiana" medialna umiech nadbereżny wstydu oszczędź i spadaj

~jasio

a to gdzie bedede się bawi w doktora i pielegniarke

~wyborca

Szanowny Panie Prezydencie, a co ze zbiornikiem nad tzw. "kaczych dołach" ul. przemysłowej bocznej w pobliżu osiedla Piaski???? można by tam było zrobić naprawdę fajne miejsce wypoczynku odpowiednio zagospodarowując teren, akwen wodny z czystą wodą z plażą a nie z Sanu w której pływa wszystko a powietrze ma wiele do życzenia, niech Pan pomyśli też o tym terenie bo się marnuje a można by było z niego zrobić coś dla wszystkich mieszkańców ciekawego.

~fakt

super super super.Brawo Nadberezny

~Mix

A gdzie są Ci wielcy inwestorzy?

~zosia

No i dobrze że to wreszcie prezydent Nadbereżny coś dobrego zrobi z tymi bezużytecznymi terenami.Będzie gdzie wyjść z dziećmi czy wnukami w letnie dni.

~piket

do zero. ale po co stalwola ma dawać pomysły. płacimy nadbereżnemu, nie mało więc niech się chłopak stara. płacimy z naszych to mamy prawo krytykować co nam się nie podoba. prawda???

~zero

~stalwola Ty taki do przodu jestes, to daj swoj pomysl by rozruszac miasto ....

stalwola

teren zalewowy - 13 mln złotych ...... brak słów, a można przecież taniej. No ale to nie pieniądze Nadbereżnego

stalwola

KREDYT kredyt KREDYT KREDYT kredyt KREDYT KREDYT kredyt KREDYT KREDYT kredyt KREDYT KREDYT kredyt KREDYT KREDYT kredyt KREDYT KREDYT kredyt KREDYT KREDYT kredyt KREDYT KREDYT kredyt KREDYT