Zaloguj się !
Get Adobe Flash player

Błonia nadsańskie jak z marzeń

Opublikowano: 13  Kwietnia  2017

Na taki projekt mieszkańcy Stalowej Woli czekali od kilkudziesięciu lat! Zdegradowane Błonia Nadsańskie wkrótce staną się reprezentacyjnym obszarem miasta, tworząc nową przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców. 11 kwietnia Prezydent Miasta Lucjusz Nadbereżny przedstawił kompleksowy program odnowy tych terenów, który ma szansę otrzymać olbrzymie dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Już w przyszłym roku zakończą się prace, które stworzą całkowicie nową przestrzeń rekreacyjną dla mieszkańców wzdłuż linii Sanu. Prace obejmą również zagospodarowanie terenu skarpy nad ulicą Działkową oraz Park w Charzewicach.

- Przez ostanie kilkanaście lat temat wykorzystania potencjału Błoni Nadsańskich był całkowicie ignorowany. Konsekwentnie realizując mój program wyborczy w zeszłym roku podjąłem odważną decyzję o przejęciu przez miasto 50 hektarów błoni, aby móc rozpocząć realne przygotowania do zmiany funkcji tego miejsca. Jednocześnie ze wspaniałym zespołem pracowników urzędu oraz pracowni architektonicznej przystąpiliśmy do prac projektowych i przygotowaliśmy kompleksowy wniosek do NFOŚiGW ubiegając się o środki unijne na ten cel. Mamy nie tylko wizję tego miejsca i projekt jego zagospodarowania, ale również pomysł na sfinansowanie ze środków zewnętrznych tak dużego zadania. Została opublikowana pierwsza lista rankingowa, na której Stalowa Wola została zakwalifikowana jako projekt podstawowy spośród ponad 100 projektów złożonych z całej Polski. Stalowa Wola tym samym jest w elitarnym gronie 8 miast, które ma szanse na gigantyczne dofinansowanie w wysokości blisko 10 milionów złotych! – mówi Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Proponowany projekt zagospodarowania terenu ma stworzyć warunki do rekreacji sportowej oraz odpoczynku a jednocześnie zachować walory naturalne przestrzeni Błoni Nadsańskich. Jak podkreśla Prezydent Nadbereżny, projekt zakłada odtworzenie i reaktywowanie dawnych funkcji terenu, przywrócenie tej przestrzeni mieszkańcom miasta, wzbogacenie o nowe miejsca rekreacji przy jednoczesnym zachowaniu walorów krajobrazowych tego miejsca oraz ochronie przyrody doliny rzeki. Rewitalizacja obejmie olbrzymi teren nad Sanem, który rozpościera się od wjazdu na Błonia przy tzw. Oczku aż do Galerii Vivo i zajmuje aż 45 hektarów zdegradowanej zieleni.

– Błonia Nadsańskie mają łączyć funkcje rekreacyjną, wypoczynkową i sportową. Tworzymy wspólnie miasto, które nie ma kompleksów, a w związku z tym musimy wytworzyć reprezentacyjną przestrzeń dla odpoczynku naszych mieszkańców i gości. Brak zagospodarowania Błoni Nadsańskich to wielki grzech zaniedbania minionych lat – mówi włodarz miasta.

Na odnowionych błoniach każdy znajdzie coś dla siebie. Spragnieni ruchu i aktywności będą mogli skorzystać z szerokiej oferty obiektów treningowych. Plan rewitalizacji zakłada bowiem odtworzenie funkcji sportowej tego obszaru. Wybudowane zostaną tam dwa w pełni wyposażone boiska do gry w piłkę nożną o naturalnej nawierzchni trawiastej. Jedno o wymiarach pola gry 62m x 30m, drugie większe o rozmiarze 105m x 68m. Znajdzie się tam również wysypane piaskiem boisko wielofunkcyjne do gry w plażową piłkę nożną, ręczną i siatkówkę plażową o wymiarach 41m x 22m. Dodatkowo na stalowowolskich błoniach powstanie siłownia plenerowa z pełnym wyposażeniem w urządzenia do ćwiczeń siłowych i aerobowych o powierzchni 1042 m2 oraz ścieżka zdrowia zaopatrzona w elementy dla biegaczy i trenujących nordic walking z wyznaczonymi trasami biegowymi o długości 1km, 2km oraz 3km. Ponad 3 – kilometrowa żwirowa trasa wokół terenu błoni spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających. Mniej spragnieni wysiłku fizycznego będą mogli pospacerować ścieżką edukacyjną z elementami takimi jak: rama widokowa, hotel dla owadów oraz budki lęgowe lub pojeździć na rowerze asfaltowymi alejkami (2,5 km) przecinającymi zrewitalizowany obszar.

Dla tych, którzy wolą bierny wypoczynek, w południowo-zachodniej części terenu, nad brzegiem Sanu stworzona zostanie piaszczysta plaża o powierzchni prawie 2 tys. m2. W jej pobliżu wybudowany zostanie drewniany taras wypoczynkowy o szerokości 3 m, a obok niego stanie leżanka z siedziskiem. Na tym terenie zostaną też ustawione elementy małej architektury, takiej jak ławki, stojaki na rowery czy tablice informacyjne. Ciekawym rozwiązaniem, które wpisze się w krajobraz nadsańskiego bulwaru, będą altany z wykorzystaniem konstrukcji typowego kontenera morskiego.

Podczas gdy dorośli będą korzystać z dobrodziejstw strefy wypoczynku, dzieci nie będą się nudzić. Projekt zakłada bowiem budowę dwóch placów zabaw dla naszych pociech – jeden dla dzieci młodszych ze strefami dla maluchów o nawierzchni z piasku atestowanego, drugi dla starszych latorośli, również o piaszczystej nawierzchni, wraz z infrastrukturą i wyposażeniem tj. ogrodzeniem, chodnikiem z nawierzchnią z kruszywa, ławkami i koszami.

Co istotne, za wszystkimi zmianami na terenie błoni nie idzie degradacja zieleni, a wręcz przeciwnie. W projekcie zakłada się zachowanie ważnej pod względem krajobrazowym roślinności oraz wycinkę minimalnej ilości drzew ze względu na zły stan zdrowotny oraz konieczność zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom terenu. Elementy projektowane zaplanowano tak, aby nie zaistniała potrzeba wycinki drzew ze względu na kolizję z inwestycją.

Projekt zakłada zachowanie cennych drzew o znacznych rozmiarach a istniejąca roślinność będzie uzupełniona. Utworzone zostaną też trawniki rekreacyjno-sportowe, łąki kwietne oraz rabaty z naszą rodzimą roślinnością. Nowe grupy nasadzeń mają spełniać funkcję izolacyjną dla mieszkańców miasta i zwierząt żyjących w dolinie rzeki przed dobiegającym hałasem od strony ogrodów działkowych i planowanej do realizacji drogi, będącej częścią obwodnicy Stalowej Woli. Wprowadzone zostaną też rozwiązania korzystne dla ochrony przyrody (karmniki, budki dla ptaków, domki dla owadów zapylających, wielogatunkowe mieszanki traw oraz niewykaszane powierzchnie).

Jak zapowiedział Prezydent Miasta, rewitalizacji ulegną także tereny zielone wzdłuż os. Skarpa.

– Oprócz celów rekreacyjnych i sportowych dla mieszkańców sąsiednich osiedli, teren skarpy ma w przyszłości tworzyć piękny wizerunek Stalowej Woli, ponieważ kolorowe nasadzenia w tej przestrzeni będą bardzo dobrze widoczne z przebiegającej nieopodal obwodnicy Stalowej Woli i Niska – mówi Prezydent Nadbereżny.

Oprócz renowacji samej zieleni i nowych nasadzeń, powstanie szeroki wachlarz architektury rekreacyjnej. Wybudowane zostaną ścieżki dla pieszych wyłożone betonową kostką brukową i żwirowe alejki spacerowe oraz ścieżki rowerowe o nawierzchni ziemnej. Ciekawymi atrakcjami będą również punkty widokowe i placyki oraz altana wypoczynkowa. Na całym terenie rozmieszczone zostaną również elementy małej architektury, takie jak: ławki parkowe, kosze na śmieci, kosze na psie odchody, stojaki rowerowe, tablice informacyjne czy budki lęgowe dla ptaków. Sama skarpa zostanie umocniona i zabezpieczona przed osuwaniem się.

Aby zapewnić dzieciom możliwość aktywnego spędzania czasu na terenach zieleni, zaprojektowano też budowę placu zabaw. Z nowego miejsca do harców skorzystają zarówno dzieci młodsze w wieku 3-6 lat, jak również starsze w wieku 7-l2 lat. W projekcie przewidziano jednoczesne korzystanie z placu zabaw przez ok. 25 - 30 dzieci. W środku placu zabaw zaprojektowano zasadzenie drzewa, które docelowo ma stanowić ocienienie ustawionych wokół niego ławek parkowych. Wśród urządzeń na placu zabaw znajdzie się między innymi: mała jaskinia, waga stojąca, huśtawki, zjeżdżalnia, bujaki, skałka wspinaczkowa czy piaskownica.

Trzecim obszarem objętym projektem rewitalizacji jest Park w Charzewicach. Na terenie blisko 10 ha planuje się przeprowadzenie zabiegów porządkowych i arborystycznych, a także prac oczyszczających park z konarów, suchych gałęzi wraz z oczyszczeniem runa. W ramach tych prac przewiduje się usunięcie posuszu w koronach drzew oraz aktywności polegające na utrzymaniu ich statystyki. Wszystkie działania w ramach inwestycji przyczynią się do zachowania bezpieczeństwa użytkowników parku oraz stanu zdrowotnego cennej szaty roślinnej. Jak zaznaczył Prezydent, zadbanie o zieleń na tamtym obszarze traktowane jest jako pierwszy etap prac. Kolejne będą związane z alejkami i małą architekturą.

Wszystkie rozwiązania przestrzenne, zaprezentowane przez Prezydenta Lucjusza Nadbereżnego, mają na celu stworzenie przyjaznego miejsca o charakterze przestrzeni publicznej. Projektowane elementy będą ogólnodostępne bez ponoszenia opłat przez użytkowników.

Dokumentacje projektową zagospodarowania błoni wykonała firma Garden Concept Architekci Krajobrazu W. Januszczyk, P.Szkołut, natomiast projekt skarpy został wykonany przez pracownika urzędu miasta panią magister architektury krajobrazu Milenę Łabaj przy współpracy z magistrem Dariuszem Pakułą.

Planowany koszt zadania wynosi 12 986 323,84. Wysokość dofinansowania to 9 660 026, 31 co stanowi 85% kosztów kwalifikowanych. Obecnie trwa weryfikacja wniosku pod względem formalnym i merytorycznym. Ostateczna decyzja o dofinansowaniu powinna zapaść do końca maja tego roku. 


Komentarze
1 2 3 4 5 6 »

Strona: 1/6 Wyświetlaj po:

@rychu
Kiedy oznajmiłem, że Szlęzak nie wpuścił żadnych zakładów?
Dodano: 21  Kwietnia  2017  14:56:00
~rychu
do feniks, to jakaś paranoja z tym poparciem dla PANA PREZYDENTA L. N. przecież wiadomo że 90 procent poparcia naszego prezydenta to ludzie starsi. A na tym portalu o którym piszesz to wypowiadają się młodzi ludzie . Tak że ja jestem bardzo zdziwiony że PAN PREZYDENT L.N. ma tak wielkie poparcie wśród młodych, gdyby na tym portalu głosowali ludzie starsi toi na pewno nasz prezydent by miał 90 procent poparcia wśród mieszkańców. Dla przypomnienia gdyby nie PIS to SZLĘZAK nigdy przy korycie w naszym mieście by nie jadł. W drugiej kadencji SZLĘZAKA wielu mieszkańców w naszym mieście nie wiedziało że SZLĘZAK z PIS został wyrzucony dlatego zagłosowali na SZLĘZAKA podobnie jak w 3 kadencji.
Dodano: 21  Kwietnia  2017  13:37:58
~rychu vel ~marian/~staszek sprawdź sobie poparcie ,Nadbereżnego na portalu samorządowym tam popiera go 18,03 % a nie popiera 81,97% a później pisz te swoje dyrdymały i psalmy pochwalne.
Jest tam też wierszyk bardzo dobrze obrazujący Nadbereżnego:
CYTAT

Był sobie chłopak
o bujnych lokach
w nauce mierny
na władzę pazerny
. . . zaprawdę powiadał on: zostanę politykiem lub księdzem
a został jednym i drugim. Pobłogosław go prezesie czym prędzej.
Dodano: 21  Kwietnia  2017  07:21:16
@rychu
A skąd Nadbereżny bierze pieniądze? Z kredytu! Szlęzak najpierw zarabiał, a potem wydawał. Gdyby wydawał na głupoty w takiej skali jak Nadbereżny, to obecnie jedynie możnaby długi spłacać.Na szczęście dochody miasta rosły szybciej niż koszty utrzymania nowych instytucji i infrastruktury, więc mamy jeszcze całkiem niezłą zdolność kredytową i stać nas na wkład własny do projektów z dofinansowaniem.

Nadbereżny nic nie zrealizował? Zgoda. I nic wartościowego nie powstanie, same skarbonki, do których trzeba będzie dokładać.
Dodano: 20  Kwietnia  2017  22:56:28
~rychu
do nocny marek, trollu właśnie taka jest różnica między PANEM PREZYDENTEM L.N. a SZLĘZAKIEM że ten drugi wszystko planował a nic nie robił. A PAN SZANOWNY PREZYDENT L.N. mało planuje a bardzo dużo wykonuje dlatego wszyscy mieszkańcy bardzo szanują PANA PREZYDENTA L.N. Z planowania jeszcze nigdy nic nie powstało ja też planowałem w tamtym roku wyjazd do AUSTRALII ale z braku kasy to były tylko marzenia. Ten SZLĘZAK pseudo wizjoner wszystko planował tylko nic nie zrealizował.
Dodano: 20  Kwietnia  2017  11:36:01
~Olo
~rychu skoro mieszkasz ciołku umiech to napisz co zrobił umiech
Dodano: 19  Kwietnia  2017  22:55:34
~Nocny Marek
@rychu wielonickowy. Dzień bez wazeliny to dzień stracony. Pochwal się jaki dostałeś stołek. Obecny włodarz w ciągu 2 lat dokończył inwestycje zaplanowane w budżecie za kadencji poprzednika. Za nowego to mamy na razie lodowisko w zimie, drzewko solarne, dojazd do kościelnych garaży, i chyba tyle. Ale nie ganię Go, bo może jeszcze coś zrobi.
Dodano: 19  Kwietnia  2017  17:48:17
~rychu
do olo, lemingu PAN PREZYDENT L.N. w ciągu 2 lat zrobił więcej niż SZLĘZAK przez 12 lat. Ale ty chyba nie mieszkasz w naszym mieście skoro o tym nie wiesz.
Dodano: 19  Kwietnia  2017  15:02:46
~Nocny Marek
I znowu pojawił się półmózg posługujący się różnymi nickami by stworzyć wrażenie wielości wpisów proprezydenckich włazidupów, którego repertuar słów jest zawężony tylko do WALENIZMU i KURSIE S....A BEZ JEDZENIA.
Dodano: 19  Kwietnia  2017  12:38:28
~Olo
niech ten nadbereżny wreszcie coś zrobi a nie tylko mówi że zrobi
Dodano: 19  Kwietnia  2017  12:33:53
~marian
do dino, zgadzam się w całej twojej mądrości patologia z byłego układu WALENIZMU uwierzyła w swojej głupocie że jak będą pluć na mieszkańców naszego miasta a także na władze STALOWEJ WOLI, to PAN PREZYDENT L.N. przegra następne wybory. A nie są na tyle inteligentni żeby zrozumieć że dzięki ich wypocinom PAN PREZYDENT L.N. już ma następną kadencję w kieszeni.
Dodano: 19  Kwietnia  2017  12:16:20
Proponuje zostawić z hektar obecnego stanu błoni dla wiecznie niezadowolonych z wszystkiego , by mogli żabom kałuże bełtać i znaczyć swój teren moczem
Dodano: 19  Kwietnia  2017  11:19:35
~wyga
wy wróciliscie z powitania króla na Wawelu ? umiech
Dodano: 19  Kwietnia  2017  11:11:32
Cisza nastała , witacie "króla europy" na dworcu?
Dodano: 19  Kwietnia  2017  11:01:30
~mata
Nasz 'dług publiczny" gospodarz miasta chyba swym działaniem chce nad Sanem tworzyć kliny napowietrzające tereny naturalne. Jeden jemu podobny czyni to w całej Polsce a szczególnie na terenach puszczańskich. Kto w te obiecanki uwierzy? Chociaż naiwnych nie sieją...
Dodano: 18  Kwietnia  2017  15:48:42
~wiechu
~staszek - Ty czym rzygałeś podczas świąt?Jak sam przyznajesz nie było Ciebie przez dwa tygodnie i obyło się bez prostackich wpisów w stylu Krystyny Pawłowicz.Zmień mentora,może nie jest za późno.
Dodano: 18  Kwietnia  2017  15:36:29
~07xxx
staszek możesz wytłumaczyć znaczenie słowa walenizm
Dodano: 18  Kwietnia  2017  15:31:10
~staszek
Do molio, lemingu spóźniłeś się o przynajmniej 14 lat bo to SZLĘZAK zadłużył nasze miasto po same uszy. Nie komentowałem przez 2 tygodnie i trolle z chorego układu WALENIZMU rzygali podczas świąt WIELKANOCNYCH nienawiścią. Nawet tak wielkie święto nie zatrzymało trolli od obrażania mieszkańców i władz STALOWEJ WOLI, patologia z upadłego układu WALENIZMU musiała się skompromitować.
Dodano: 18  Kwietnia  2017  14:34:48
~Cebularz
No i gdzie bedzie mozna walnac browara w plenerze?
Dodano: 17  Kwietnia  2017  23:25:22
mix
Kiedy powstanie zapowiadana miejska stacja paliw?
Dodano: 17  Kwietnia  2017  23:23:58
~Zurek
Ubral szwedke, rozstawil tabliczki i szpanuje ☺

Nie widze w tych plojektach i wizualizacjach pedzacych obok obwpdnica ciezarowek 😂
Dodano: 17  Kwietnia  2017  22:54:14
~martwe drewno
Pan prezydent niestety nie wie, że "oczyszczanie" parku z martwego drewna to anachronizm i niszczenie bioróżnorodności i że domki dla owadów nie zastąpią natury. Nie był też prawdopodobnie w żadnym parku miejskim na zachodzie Europy - tam już odchodzi się od porządkowania przyrody. Porządkuje się to co stworzył człowiek. Inwestycje na terenach zalewowych, tworzenie sztucznej plaży - ogromne marnotrawstwo pieniędzy oraz atak na przyrodę. A już wycinanie drzew na błoniach ze względu bezpieczeństwa to dosłownie kopia ministra Szyszki. Co prawda nadsańśkie błonia to nie Puszcza Białowieska i nie są ważne dla całej Europy, a tylko dla Stalowej Woli i lokalnej przyrody, więc w zasadzie - tylko my na tym stracimy.
Dodano: 17  Kwietnia  2017  22:49:23
~gregor
Ani błonia nadsańskie mu nie pomogą,tylko kłamie i obiecuje.
Dodano: 17  Kwietnia  2017  19:17:03
~Olo
same negatywne komentarze, ćwoki zlikwidują tę dysproporcję jak przyjdą do misiewiczowskich miejsc pracy jutro umiech
Dodano: 17  Kwietnia  2017  18:51:16
~molio
Mitoman z Placu Niebiańskiego Spokoju przeniósł się chwilowo na teren nieużytków nad Sanem by znowu gawiedź czarować kolejną Fata Morgana. Dokąd chore pomysły będą sprzedać się jako cos realnego? STOP ZADŁUŻANIU MIASTA!!!
Dodano: 17  Kwietnia  2017  16:49:14
~same projekty
chcesz zabłysnąć? rób "projekty"- nie film ale projekt, nie nagrywaj płyty tylko rób projekt, nie pisz pracy tylko rób projekt
Dodano: 17  Kwietnia  2017  15:12:07
~jaja
A co ciemny lud myślał, że politycy idą do koryta po to, aby wszystkim żyło się lepiej. Żadna nowość to są standardy na wiejskiej. Miesięczna pensja posła wynosi 9892,30 złotych brutto - po opłaceniu podatku i składek otrzymują na rękę 6958,82 zł. Do tego każdy parlamentarzysta otrzymuje 2569,53 złotych nieopodatkowanej diety.Poseł zasiadający we władzach sejmowej komisji może liczyć na zdecydowanie więcej. Przewodniczący takiego organu otrzymuje 20-procentowy dodatek (czyli 1978 złotych), zastępca przewodniczącego dostaje natomiast 15-procentowy dodatek (około 1500 złotych), natomiast przewodniczący sejmowych podkomisji mogą liczyć na 10 procent premii Z kolei na posłów, którzy chcą kupić lub wyremontować mieszkanie czeka nisko-oprocentowana pożyczka. 20 lub 25 tysięcy złotych z oprocentowaniem 4% w skali roku. 12 tysięcy 150 złotych miesięcznie. Tyle każdy poseł dostanie w ramach nieopodatkowanego ryczałtu na prowadzenie biura poselskiego. Maksymalnie w ciągu roku może otrzymać 145 tysięcy 800 złotych (w przypadku niepełnosprawnych może to być o 50 procent więcej). Poseł może poruszać się taksówkami lub prywatnym samochodem. W przypadku własnego pojazdu, ogranicza go limit kilometrów przejechany na terenie kraju. Według regulaminu Sejmu jest 3500 kilometrów. Za każdy przejechany kilometr dostaje 78 groszy. Rocznie na ten cel parlamentarzysta może wydać więc 35103,6 złotych.. Doliczmy do tego darmowe pociągi, autobusy, samoloty. Darmowy hotel poselski lub wynajem mieszkania na koszt państwa.
Dodano: 15  Kwietnia  2017  20:01:22
~tramp
Też uważam,że obecny prezydent jest niekompetentnym nierobem który tylko dużo naobiecywał i pewnie przed następnymi wyborami ogłosi,że to zrobi jak mnie wybierzecie.Tak chce rządzić przez 8 lat i robić jakieś pierdoły.Najłatwiej jest wziąć kredyt porządzić 8lat a następca niech spłaca.Mam nadzieję,że przy nastepnych wyborach ludzie ruszą pupy z domu i cię pogonią nierobie
Dodano: 15  Kwietnia  2017  13:14:00
~Franki
Zachowujesz sie jak osiedlowa kierownicyna a nie prezydent miasta. Wzoruj sie na Szlezaku ktory byl prawdziwym prezydentem. Zarob najpierw zanim zaczniesz wydawac.
Dodano: 15  Kwietnia  2017  12:52:46
~sowa
Usunięcie mojego wpisu komentującego wystąpienia L N są jeszcze jednym dowodem na cenzurę i potwierdzają słuszność moich spostrzeżeń.Pozdrawiam cenzoraumiech
Dodano: 15  Kwietnia  2017  12:46:30
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe