Dywany - jak tanio zaaranżować wnętrze?

Image

Dywany, występują w niemal nieskończonych wariantach kolorystycznych i wzorniczych, dzięki czemu, poprzez ich umiejętny dobór, można nadać każdemu wnętrzu wymarzony styl i charakter. Możemy przebierać wśród dywanów o motywach tradycyjnych lub nowoczesnych, w barwach stonowanych lub jaskrawych, ciepłych i zimnych. Co więcej, mimo, że jeszcze nie tak dawno dostępne były wyłącznie dywany wełniane lub, dla osób o bardziej zasobnych portfelach, jedwabne, obecnie znacznemu poszerzeniu uległa też oferta dotycząca materiałów, z jakich wykonuje się dywany. Dużą popularnością cieszą się tworzywa syntetyczne, zwłaszcza polipropylen, akryl, wiskoza czy poliamid, ale też coraz szersze grono zwolenników zyskują sobie egzotyczne włókna roślinne, takie jak juta.

Czym jest juta?

Juta jest rośliną pochodzącą z wilgotnego, gorącego, tropikalnego klimatu i na pierwszy rzut oka przypomina potężną, bo dochodzącą nawet do czterech metrów wysokości, kapustę. Z łodyg tego drzewa, podczas specjalnego procesu zwanego roszeniem uzyskuje się łykowate włókna, które po dalszej obróbce wykorzystywane są przemyśle. Wykonuje się z nich między innymi opakowania, serwety, firanki, zasłony, tkaniny ścienne, torby galanteryjne, no i oczywiście dywany.

Dywany - właściwości juty

Dywany wykonane z juty stanowią interesującą alternatywę dla wszystkich tych osób, które nie chcą lub z jakiegoś powodu nie mogą posiadać dywanów wełnianych czy jedwabnych. Tego rodzaju wyroby, poza tym, że kuszą wyjątkowo niską ceną, posiadają też szereg innych, ciekawych właściwości. Przede wszystkim dywany te charakteryzuje pewna unikalna zdolność - doskonale regulują mikroklimat pomieszczenia. Dzieje się tak, ponieważ włókno jutowe może oddawać lub pochłaniać wilgoć w zależności od wilgotności otoczenia. Dzięki temu pozytywnie wpływa na zdrowie i komfort mieszkańców domu.

Ponadto dywany jutowe, w przeciwieństwie do swoich wełnianych i jedwabnych odpowiedników, nie wywołują ani nie nasilają reakcji alergicznych. Są w pełni odporne na działanie wszelkich mikroorganizmów, nie rozwijają się w nich żadne grzyby i roztocza, a w związku z tym nie zachodzą też szkodliwe dla zdrowia procesy gnilne. Oczywiście podobne właściwości będą także posiadały dywany wykonane z włókien syntetycznych, jednak w obliczu popularyzacji przyjaznego środowisku stylu życia, nie każdy będzie chciał taki dywan posiadać.

Co ważne, ekologiczne jakości juty tutaj się nie kończą. Ogromną zaletą tej rośliny jest bardzo szybki wzrost, co pozwala na pozyskiwanie surowca bez nadmiernego obciążania środowiska. Dodatkowo, w przeciwieństwie do plastiku, juta dość szybko ulega rozkładowi, a więc jest w stu procentach biodegradalna.

Dywany - przepis na stylowe wnętrze z jutą

Zapewne wielu z nas włókno jutowe kojarzy się przede wszystkim z kultowymi już workami, które raczej mało mają wspólnego z estetyką. Okazuje się jednak, że po odpowiedniej obróbce materiał ten może sprostać oczekiwaniom najbardziej wyrafinowanych gustów. Wykonane z niej dywany charakteryzuje piękny, złoty kolor, nieco zbliżony do barwy drewna lub najczystszych tkanin lnianych. Dzięki temu taki dywan doskonale sprawdzi się zarówno w nowoczesnym, minimalistycznym wnętrzu jak i w klasycznym pomieszczeniu, kreując tak cenione przez największych projektantów wrażenie skromnego luksusu.

No dobrze, ale co ze zwolennikami żywych, kolorów i wyszukanego wzornictwa? Również oni bez trudu znajdą pasujące do swoich oczekiwań dywany z juty, ponieważ włókno to bardzo łatwo można zabarwić lub wykonać na jego powierzchni fantazyjne nadruki.

Jak dbać o dywan jutowy?

Dywany te są bardzo łatwe w utrzymaniu. Jak informuje specjalista reprezentujący sklep z dywanami Dywante, wystarczy regularnie je odkurzać, a w razie jakichś większych zabrudzeń, przetrzeć plamę mokrą szmatką. Nie trzeba ich trzepać ani poddawać żadnym skomplikowanym zabiegom pielęgnacyjnym przy użyciu specjalistycznych preparatów. Przy minimalnym nakładzie pracy dywany jutowe posłużą nam przez długie lata ciesząc oko oryginalnym i atrakcyjnym wyglądem.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =