Ptaki i świnie wciąż zagrożone

Image

Ptactwo domowe i świnie wciąż są zagrożone. W Polsce notowane są przypadki ptasiej grypy i afrykańskiego pomoru świń. Nie kupujmy jaj i mięsa z niepewnych źródeł.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że w dalszym ciągu obowiązuje nakaz utrzymywania drobiu w odosobnieniu w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach przetrzymywania, w sposób uniemożliwiający kontakt z innymi ptakami, także dzikimi. Wytyczne te mają swoje zastosowanie również w przypadku:

– chowu wybiegowego, tradycyjnego chowu wybiegowego oraz chowu wybiegowego bez ograniczeń w odniesieniu do produkcji mięsa drobiowego,

– chowu na wolnym wybiegu w odniesieniu do produkcji jaj.

Podczas okresu ograniczenia w dostępie drobiu do wybiegu na otwartej przestrzeni, nieprzekraczającego dwunastu tygodni, zgodnie z przepisami unijnymi, drób oraz jaja spożywcze pochodzące z chowu zgodnego z wymienionymi metodami, mogą nadal być wprowadzane do obrotu ze specjalną informacją na temat metody chowu.

Okres dwunastu tygodni upływa 21 marca 2017 r. (licząc od dnia wejścia w życie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków).

Po 21 marca br. znakowanie jaj i mięsa na zasadach wskazanych w przepisach dotyczących wolnowybiegowego utrzymania drobiu będzie możliwe pod warunkiem przetrzymywania drobiu w wolierach lub w zadaszonych miejscach z ogrodzeniem sięgającym od krawędzi dachu do podłoża. Jednakże, w przypadku, gdy karmienie i pojenie drobiu odbywa się poza budynkiem, zgodnie z przepisami miejsce karmienia musi być bezwzględnie zadaszone na całej swej powierzchni. Pozostałe przepisy rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków muszą być respektowane zgodnie z ich treścią.

W stalowowolskim szpitalu w 2013 roku leczono mężczyznę, u którego w organizmie stwierdzono obecność wirusa A/H1N1 (świńska grypa). Objawy choroby przypominają zwykłą grypę, którą wywołują inne wirusy. Dodatkowo przy tego typu chorobie występują biegunki, katar, nudności, wymioty. W skrajnych przypadkach może dojść do utraty przytomności. Profilaktycznie warto zażywać chociażby rutinoscorbin czy witaminę C, czosnek w kapsułkach lub świeży, pić sok z czarnego bzu, a przede wszystkim w miarę możliwości unikać dużych skupisk ludzkich i szczepić się profilaktycznie, choć w tym przypadku zdania co do skuteczności tej metody zapobiegania chorobie są podzielone.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~małyjon

Przestańcie powielać te brednie z tymi chorobami to czysta fikcja UNI Europejskiej - zacznijcie pisać rzetelnie !!!

~KASKA1

a jaka kara bedzie jesli mi kurka ucieknie,a w sob.policjanci z niska to sasiadom specjalnie przejechali kure;moze mysleli ze nikt nie widzi i rosolek na niedziele by mieli,a tak to psy ja w niedz.zjadly

~he he he

ANGRY BIRDS ? ? ?