Chcą mieć dodatek do emerytury

Image
[mini] Fot. OSP Zbydniów[/mini]

W niedzielę na terenie Zbydniowa prowadzona była zbiórka podpisów w sprawie dodatków emerytalnych dla członków OSP...

3 stycznia Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przyjął zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUZ oraz niektórych innych ustaw, dotyczącej dodatku do emerytury dla członków ochotniczych straży pożarnych. Projekt zmian opracował Komitet inicjatywy ustawodawczej, w skład którego weszli m.in. członkowie Zarządu Głównego Związku OSP RP w Warszawie.

W wielu miejscowościach, w tym także w powiecie stalowowolskim, do 15 marca zbierane są podpisy dotyczące tej inicjatywy. Akcja odbyła się również w niedzielę w Zbydniowie. Podpisy zbierali druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej. Inicjatywę poparło tam 500 osób. Listy z podpisami zostały już wysłane do Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.

Aby Sejm RP przystąpił do rozpatrywania inicjatywy Komitetu, niezbędne jest zebranie minimum 100 tys. podpisów poparcia.

- Zaangażowanie członków ochotniczych straży pożarnych w pełnienie służby jest godne podziwu i często wiąże się ze sporym obciążeniem psychicznym i fizycznym. Wobec tego, w ocenie projektodawców, wprowadzenie dodatku do emerytury dla członków ochotniczych straży pożarnych w wysokości 20 zł za każdy rok pełnionej przez nich aktywnej służby będzie wyrazem szacunku i uznania dla ich oddanej służby. Wprowadzenie dodatku do emerytury dla osób pełniących służbę w OSP, będącą honorową działalnością zostanie docenione nie tylko poprzez uznanie i wdzięczność obywateli, ale również w formie finansowej. Dodatek do emerytury ma za zadanie w pewien sposób wynagrodzić im wieloletnią służbę i działalność na rzecz lokalnych społeczności- czytamy w projekcie o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Dodatek do emerytury przysługiwałby ochotnikom, którzy przez co najmniej 20 lat pełnili aktywną służbę w ochotniczej straży pożarnej.

W Polsce działa około 16012 jednostek ochotniczej straży pożarnej, które zrzeszają blisko 379892 osób. W skład Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego na terenie powiatu stalowowolskiego wchodzi 19 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~adaś

na czym polegała ta aktywna słószpa? umiech
ile pszelanych litrów?

~8b4

o masz bin laden u zygmunta żebrał o podpisy??smiech2

~palacz

Zawodowiec ty chyba byles w kółu różancowym.

~Sikawa

Dokladnie, o gotnicza to ochotnicza. Trzeba bylo szkole skonczyc i isc na zawodowego strazaka. Wtedy by sie kasa nalezala. A czyz dodatkiem nie byly przypadkiem te morza wody wypite podczas festynow?
Slyszalem ze jedno okoliczne osp gdzie "woz bojowy" byl przystosowany do wozenia skrzynek z winem. Nie wiem jak w pozostalych, moze jest lepiej.

~Qqqq

Przecież to służba z powołania i ku chwale ojczyzny więc po co kasa

Zawodowiec

W Kotowej Woli zeby mozna bylo zostac czlonkiem najpierw trzeba bylo sie zapisac do ORMO.Tak ze prosze ostroznie z tymi dodatkami.