Hospicjum. Plany i nadzieje

Image

O planach dotyczących budowy hospicjum w St. Woli mówi się od kilku lat. Z roku na rok przybywa osób, starszych, schorowanych, nieuleczalnie chorych. Czy coś w końcu z tym tematem się ruszy?

- Oczekujemy na programy, które pozwolą na składanie takiej aplikacji. Dokonywaliśmy aktualizacji projektu technicznego tak, aby on spełniał wymogi ewentualnych projektów unijnych, które się pojawią. Czekamy również na mapę usług zdrowotnych. To jest inwestycja, która nie tylko zależy od materialnego wytworzenia takiego miejsca. Działałoby to jak gdyby w 2 strefach: jedna większa dotycząca zakładu opiekuńczego, a druga strefa hospicyjna- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Jak podkreśla prezydent bardzo istotne przy okazji tej inwestycji jest to, żeby miasto otrzymało kontrakt od Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Profesjonalny zakład opiekuńczy z funkcją hospicjum jest w Stalowej Woli niezbędny. Zaplecze, które jest dzisiaj przy naszym ambulatorium pozwoliłoby na stworzenie wspólnego, dobrego zaplecza administracyjno- socjalno- lekarskiego- mówi prezydent.

Budowa hospicjum będzie wymagała dużych nakładów finansowymi. Taka inwestycja może pochłonąć nawet kilkanaście milionów złotych. O tym jak wiele osób czeka na tego typu opiekę świadczy kolejka do Zakładu Pielęgnacyjno- Opiekuńczego. Obecnie w placówce przebywa 54 pacjentów, drugie tyle czeka na wolne łóżko. Jak podkreśla dyrektor ZPO gdyby istniała możliwość przyjęcia 100 pacjentów, łóżka byłyby zajęte w ciągu jednego zaledwie dnia.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
manukun

@jks
Krosno finansuje oświatę tylko z subwencji. Nie dopłaca kilkunastu milionów - jak u nas - na utrzymanie pustych szkół i stanowisk administracyjnych, zwłaszcza dyrektorskich.

~jks

A może by tak w ramach reformy oświaty wygospodarować jakieś budynek po gimnazjum i po modernizacjo przeznaczyć je na tego typu cele. Hospicjum czy dom starców. Jeśli ta reforma oświaty ma dać tylko tyle ,ze zlikwidujemy gimnazja a wszystkie budynki i wszyscy pracujący w oświacie dalej pozostaną potrzebni , to lepiej tego nie ruszać. Dodamy tylko koszty. To powinno dać efekty finansowe. Jeśli np. Tarnobrzeg podaje ,że w jego budżecie oświata pochłania 40% środków to o czym my mówimy. Samorządy w perspektywie nie udźwigną tego problemu. Mamy dzieci coraz mniej a potrzeby oświatowe coraz większe. Nie oszukujmy się. Przybywa ludzi starych a nie dzieci.

~wnuczka

Niestety "Juziu" ma rację. Nie inaczej jest w instytucji DPS. Za ponad 3000 miesięcznie starsi ludzie sa doprowadzani do skarju wyczerpania i trafiają do szpitala żeby tam doczekać ostatnich chwil, które niestety nadchodzą bardzo szybko. Leżący i sparaliżowani są niedożywieni a właściwie zagłodzeni, bo której z Pań chce się stać przy pensjonariuszu, który ma problemy z połykaniem ? Odleżyny tworzą się w momencie ponieważ żadna nie pomyśli nawet o przekręcaniu na boki. Opieka lekarska sprowadza się do wypisywania recept nie badania. A podejście personelu "zarządzającego" to jakaś komedia - zero zaangażowania. No chyba że mają pikniki gdzie spraszają ludzi, którzy przychodzą się nażreć i wydaje im się że to wspaniały dom starości. Pan prezydent powinien najpierw zająć się tym co dzieje się pod jego nosem, żeby taka nieludzka "umieralnia" nie powstała w hospicjum.

~minimax

Prezydent już "rozbudował" lotnisko w Turbi(na zaproszeniu marszałka Orttyla się skończyło)to teraz w ramach luzu zbuduje hospicjum dla starszyzny. Z pewnością wesprze (moralnie) też sąsiednią inicjatywę fundacji "Z serca dla serca" bo to jest tytan pracy a jeszcze większych obietnic!

~juziu

Tylko hospicjum takie z prawdziwego zdarzenia ,a nie śmierdzacy do zerzygania Rozwadowska umieralnia.Zabieraja 70 % emerytury w tym 2 pampersy dziennie,srodki czystosci trzeba kupic samemu,wode mineralna tez.Siedza ludzie przywiazani gora piżamy do oparcia wózków.Naje sie sam dobrze to ok,jak sie nie naje to wisi nad zimnym obiadem.Jak w nocy uciazliwy to dawaj na spanie leki,NIE DAJ BOZE tam sie dostac.Zdesperowane rodziny bo trzeba zyc i pracowac czekaja miesiacami zeby sie tam dostal chory,stary człowiek,ale widos jest straszny i doznania zapachowe rowniez.Raz odwiedzilem znajomego i nigdy wiecej.

Mr_R

Hospicjum w Mieście betonu, z widokiem na Mostostal, HSJ, Uniwheel-s? W Zaleszanach kilka lat temu powstałą inicjatywa "wybudowania" hospicjum, gdzie dość sukcesywnie z coraz większym powodzeniem suma składek rośnie. Zbiórką zajmuje się Fundacja Z Serca Dla Serca, może warto by było wspomóc działania tej fundacji.

~realista

Hospicjum i nowy cmentarz, bo już najwyższy czas się tym zająć.

~Huciany

Ile kosztuje miasto utrzymanie kościelnego budynku opuszczonego przez KUL?Czy te pieniądze nie mogłyby być spożytkowane na bardziej zbożny cel?

~andre

z hospicjum będzie trudno..., ciężko chorzy nie chodzą głosować. nie ma sensu zabiegać o ich głosy ;-((

~pisowiec

Zamiast rozpieprzać pieniądze na zakup budynku dyrekcji huty, trzeba było przeznaczyć środki na ten cel Panie Prezydencie !!!