Będziemy elektromobilni

Image

Trzy samorządy Podkarpacia: Stalowej Woli, Jasła i Rzeszowa podpisały dziś w obecności wicepremiera M. Morawieckiego list intencyjny, na mocy którego po mieście jeździć będą elektryczne autobusy.

Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Energii wraz z Polskim Funduszem Rozwoju, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod auspicjami Związku Miast Polskich podpisali dziś listy intencyjne z miastami i gminami. Władze 41 miast i gmin (45% taboru autobusowego w Polsce) zadeklarowały chęć współpracy z instytucjami rządowymi na rzecz tworzenia w Polsce warunków do rozwoju branży elektromobilności oraz wprowadzenia pojazdów elektrycznych do komunikacji miejskiej. Uroczystość odbyła się 20 lutego br. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju w Warszawie.

- Rozwój sektora elektromobilności w Polsce jest jednym ze strategicznych projektów zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, uchwalonej tydzień temu przez Radę Ministrów. Porozumienie tworzy wspólnotę, która będzie kształtować zasady rozwoju elektromobilności w całej Polsce. Dzisiejsze porozumienie oznacza, że elektromobilność znajduje się na najlepszej drodze, żeby stać się kołem zamachowym reindustrializacji naszej gospodarki i pozytywnym przykładem budowania w Polsce przemysłu przyszłości – mówi Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów.

Program ma na celu stworzenie dogodnych warunków dla upowszechniania korzystania z pojazdów elektrycznych, w tym głównie zbiorowego transportu miejskiego, opartego zarówno o autobusy elektryczne, jak i pozostałe środki transportu wykorzystujące napęd elektryczny wraz z infrastrukturą ładowania.

- Dynamiczny rozwój branży e-busów, czy szerzej mówiąc – polskiej branży elektromobilności, to nie tylko czystsze powietrze w naszych miastach. To przede wszystkim tysiące nowych, wysoko płatnych miejsc pracy dla polskich specjalistów, silny impuls innowacyjny dla gospodarki oraz zwiększenie zdolności eksportowych Polski, bo przecież polskie e-busy już zdobywają rynki nie tylko europejskie, ale i światowe. Wiemy, że konkurencja jest wymagająca, chcemy jednak aby polska branża elektromobilna w perspektywie kilku lat stała się istotnym elementem nowej światowej rewolucji przemysłowej– mówi wicepremier.

Efektem wdrażania Programu Elektromobilności z perspektywy miast jest poprawa jakości życia mieszkańców poprzez m.in. ograniczenie zanieczyszczeń powietrza, obniżenie hałasu oraz poprawę dostępności i komfortu komunikacji miejskiej.

- Na elektromobilność stawia coraz więcej europejskich miast. Holendrzy wyznaczyli sobie ambitne zadanie, aby do 2025 roku sto procent ich miejskiego taboru stanowiły bezemisyjne zielone autobusy. Dzięki spójnemu i ponadresortowemu projektowi polskie miasta mogą wyprzedzić europejskich prymusów. Przyczyni się do tego w znacznym stopniu program Bezemisyjny transport publiczny, uruchomiony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, czyli agencję wykonawczą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dzięki niemu na ulicach polskich miast pojawią się nowoczesne pojazdy, będące wytworem polskiej myśli technicznej– powiedział Jarosław Gowin, wicepremier, szef resortu nauki.

- Chodzi nam o zaangażowanie dzisiejszych i przyszłych miast-sygnatariuszy naszego porozumienia we wszystkie inicjatywy związane z rozwojem elektrycznego transportu miejskiego i samochodów elektrycznych. Chcemy razem wypracować rozwiązania, z których wspólnie będziemy korzystać– podkreślał wiceminister energii, Michał Kurtyka, szef Programu Elektromobilność 2025.

W spotkaniu wziął udział prezydent Stalowej Woli. Jeszcze podczas sesji Rady Miasta, która miała miejsce w piątek mówił na te temat:

- Mamy dużo pracy związanej z realizacją wniosków unijnych, z obsługą tych wniosków, które są już wdrażane. W tej chwili do szczegółowej oceny formalnej, merytorycznej został skierowany wniosek dotyczący zakupu nowych autobusów. To gigantyczny projekt obejmujący blisko 50 mln zł, przeszliśmy ocenę formalną, zostaliśmy skierowani do oceny merytorycznej. To strategiczny projekt zakupu autobusów, w tym autobusów elektrycznych. Chciałbym przekazać ważną informację: Miasto Stalowa Wola zostało zakwalifikowane jako jedno z nielicznych samorządów w Polsce do ogólnopolskiego projektu pilotażowego Elektromobilności Miast- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Projekt ten to nie tylko autobusy, to również cała infrastruktura z nimi związana. Dzięki tym zmianom będzie ekologiczniej i zdrowiej.

- To nie tylko autobusy elektryczne, ale i łańcuchy mobilności obejmujące stacje rowerowe, również ciągi piesze. Myślę, że to duże wyróżnienie dla miasta, docenienie naszych obecnych działań, które są podejmowane, aby budować ekologiczne, nowoczesne rozwiązania transportowe na terenie miasta(…). To również otworzy nam ścieżkę do pozyskiwania dodatkowych środków, ponieważ ten projekt jest objęty patronatem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowego Centrum Badań Rozwoju- mówił prezydent.

Po Stalowej Woli jeździć będzie aż 10 takich autobusów.

ObrazekObrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
Andrzej_2.0

~WHO jakie sa te kosztowne naprawy "elektryków"?

Dlaczego hybryda to alternatywa jedynie na samochód firmowy?

~WHO

producent autobusów ma jak widać duży wpływ w "ministerstwie"

~WHO

"~szok
@WHO tylko bogate kraje stać na takie eksperymenty? chłopie a nas stać na trucie ludzi? Urwij sobie łeb, bo ci niepotrzebny"

a prąd mamy z powietrza? hehehe .... możemy wywalić miliardy na elektryki ale tyle "czystej" energii nie jesteśmy w stanie wytworzyć, do tego dochodzą kosztowne naprawy... pewnie palisz w piecu węglem żebyś miał ciepełko więc możesz sobie już łeb urwać bo zatruty umiech

~KazimierzK

W ubiegłym roku w Rzeszowie na taxi lpłp dworca PKP miałem okazję skorzystać z taksówki hybrydowej i taksiarz zawiózł mnie jakieś trzy km jadąc na samym silniku elektrycznym.
Jechał niemal bezszelestnie -było wspaniale ! Była to chyba Toyota Prius III . Prezydencie - tak trzymać !!
KazimierzK.

~EBO

Jak przed laty, Świętej Pamięci Pan Dyrektor Sokołowski testował elektryczne lub hybrydowe autobusy w Stalowej Woli, to nie było takiego cyrku.

~Alik

A w wolsce prąd z.... Węgla!

~adas

Elektryka z wyngla, wiec eko-projekt po h.ju fest umiech
Prawdopodobnie chodzi tylko o to żeby jakas dobra zmiana lody na wymianie taborów ukręciła.

~szok

@WHO tylko bogate kraje stać na takie eksperymenty? chłopie a nas stać na trucie ludzi? Urwij sobie łeb, bo ci niepotrzebny

~WHO

...tak i wszystko jasne, bajki Morawieckiego to chytry plan elektryfikacji MKS-ów hahahahaaa

1] bardzo kosztowny bo taka toyota swoją technologię rozwija od 20 lat a my mamy zrobić "cywilizacyjny skok" w ciągu dwóch lat...

2] transport elektryczny to ciągle poligon doświadczalny, tylko bogate kraje stać na takie eksperymenty.

Wydaje się że napęd hybrydowy to super rozwiązanie. Tak ale tylko nie w mieście i nie na autostradach bo do 50km/h działa elektryk chyba że jest rozładowany a powyżej 80 tylko silnik spalinowy i teraz odnieście to do jazdy po mieście...kto kupił hybrydę ten wie że to auto jest alternatywą jedynie na samochód firmowy a tyle szumu - żeby wyskubać więcej kasy umiech

mark30

Lucjan jednak to gość !!!

~Alfons

TAK DOBRZE BĘDZIE PODWÓZKA DO PENSJONATU

~kogut

I tak to jest w Stalowej Woli: staraj się, jeździj po urzędach, deptaj ścieżki po ministerstwach, pracuj poza oficjalnymi godzinami, piątek światek czy niedziela i załatwiaj miliony z zewnętrznych pięniedzy to ci potem jeden taki co torebkę nosił będzie wypisywał, że źle, że chce więcej, że nie tak. Totalne szaleństwo wśród "opozycji" gdzie jest tam może kilka osób, a piszą za pół miasta. Kompromitacja i totalne samozaoranie. "Podziękujemy" wam plujący dranie przy urnach. Zapomnijcie o "przejęciu" władzy, bo wam tylko na władzy zależy nie na Stalowej Woli.

~dojna zmiana+

Pomnik mu jeszcze postawcie.

~BRAWO!!!

A cały naród kupuje samochód Sebastianowi K., młodemu mieszkańcowi Oświęcimia, który miał pecha zderzyć się swoim leciwym Fiatem Seicento z opancerzoną limuzyną premier Beaty Szydło. Już zebrano ponad 140 tys. zł.
Brawo rodacy!!! Brawo za pomysł, brawo za realizację a Ty chłopaku trzymaj się i miej gdzieś ten cały cyrk zwany pisem! Pisowcy niech sobie poszczekają a MY normalni myślący Polacy jesteśmy dumni z tej zbiórki i chęci pomocy! Brawo!

~Nie

Ale kundli widać nie brakuje... Ale ujadanie, jak w psim zoo!

MrRopuch

"(...)budowanie w Polsce przemysłu przyszłości".... To końcówka cytatu z niejakiego Morawieckiego, co to niedawno nauczał, że prawo nie jest najważniejsze. Czytaj - "to, co mówi i wprowadza w rzeczywistość jedyna prawdziwa i nieomylna partia PiS jest jedynie ważne". Budowanie przemysłu przyszłości, na energii z węgla, na którym należy opierać gospodarkę kraju. Tak z kolei prawił niejaki Duda. Inaczej nie mógł, bo straciłby poparcie górniczego proletariatu. A teraz "nasz" Lucjusz N. bawi się w "pudrowanie trupa". Bo jak inaczej nazwać mącenie w umysłach maluczkich nowoczesnymi niby elektrycznymi autobusami, które w dodatku na smog przeciwdziałać mają, ale ich akumulatory ładowane przecież będą prądem ze źródła energii przyszłości- węgla...

TRICK

Kurna.
Serio macie Nas za debili.
Lucek. Masz bajzel w mieście a po stolicy się szlajasz.
1000 szt. Rocznie... do kogo ta propaganda?
Autosan ma to zrobić?
TVN nic o tym nie mówi??

~jasio

a pani w przedszkolu mowila ze z elektrycznych urzaden zadowolone sa prawie wszystkie panie

~gigus

Bedziemy miec szklane domy i autobusy magnetyczne.Tylko wybierzcie Lucjusza.

~Liberte

Młodzi nie pamiętają ale to jest pomysł na gospodarkę centralnie sterowaną . Taki system już mieliśmy od 1945 roku do 1989 - efekty widoczne do dnia dzisiejszego . Trzeba być zdrowo oderwanym od rzeczywistości . Proponuję w ramach kolejnego pomysłu na innowacyjność ogłosić plan budowy konkurencji dla A 380 ( samolot ) o parametrach ; 1500 ludków na trzech piętrach , silniki z Ukrainy ( oczywiście elektryczne ) oparte na opracowanej technologi dla autobusów , możliwość startu i lądowania z lotnisk trawiastych .
Kabaret kabaretem a płakać się chce ...

rerere

Ktoś z forumowiczów poczynił wyliczenia ile ta fanaberia rządu warszawskiego faktycznie kosztuje? Jeżeli nie będzie taniej, a pewnie nie będzie to nie ma to sensu, bo i tak jak wszystko w tym chorym kraju dotować to trzeba dodatkowo ze 'skarbu państwa' czyli rozkradzionym pieniądzom obywatelom przez aktualnie kolejne rozdanie socjalistów.

~jasio

a wicemorawiecki jak kadzil tak kadzi i sponsoruje operetki

~Gru

Bardzo dobrze że równamy do reszty kraju!

~jasio

a elektrownia jak dymila tak dymi

~siwy

nasz szanowny prezydent wszystko załatwi w stolicy umiech

~Adam48

Ciekawi mnie czy można stworzyć takie baterie by można je szybko wymieniać na stacja paliwowych i płacić tylko za naładowanie.

Wtedy odszedł by czas oczkowania na ładowanie, pośmielibyśmy tyle czasu na wymianę baterii co na tankowanie samochodu osobowego.