Lalki, poezja i muzyka

Image

W czwartek, 16 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza otwarto wystawę lalkarskich prac Pauliny Kary, a następnie odbył się wieczór autorski poetki Anity Róg.

Paulina Kara urodziła się w Nisku, ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie, gdzie w 2001 roku obroniła dyplom ze snycerstwa 2001. Jest członkinią grupy Polska Lalka Artystyczna POLA. - Zależy nam na popularyzowaniu lalkarstwa w naszym kraju. Chcemy, aby ta interesująca dziedzina sztuki rozwijała się w możliwie najbardziej wartościowych artystycznie formach – mówi Paulina Kara. Lalki jej autorstwa podziwiać będzie można na parterze obiektu MBP przy ul. Popiełuszki 10 przez miesiąc. A zgromadzone prace są niezwykłe, w niczym nie przypominają lalek, jakie znajdziemy w sklepach.

– Szczęśliwe, uśmiechnięte lalki są dla dzieci, a te są… moje. A ja niekoniecznie jestem przez cały czas szczęśliwa. Praca nad lalkami służy odstresowaniu – przyznaje pochodząca z Niska artystka. Po lalkarskim wernisażu bibliotekarze zaprosili licznie zgromadzonych gości na wieczór autorski Anity Róg. Młoda poetka skończyła 16 lat, a w Stalowej Woli promowała swój drugi tomik poetycki. To zbiór wierszy „Twarzą wiatru” – wydany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Kolbuszowej. Anita poza poezją pasjonuje się m.in. muzyką, malarstwem, recytacją, historią, jest stypendystką Funduszu Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. W Stalowej Woli zaprezentowała nie tylko swoje najnowsze wiersze, ale również własne rysunki oraz talent muzyczny – wykonała trzy utwory na gitarze. Co ją pchnęło w stronę poezji?

– Pisała moja mama, pisała siostra, kiedyś odkryłam taki zeszyt z wierszami i pomyślałam, ze może sama zacznę pisać – stwierdziła w rozmowie z dziennikarzami. Chętnie też odpowiadała na pytania młodych ludzi, uczniów LO im. KEN, którzy zjawili się w bibliotece, aby poznać młodą poetkę.

Spotkanie autorskie poprowadził Ryszard Mścisz, autor recenzji do promowanego tomiku. Wiersze z „Twarzą wiatru” można było usłyszeć w interpretacji jego oraz poetki Małgorzaty Żureckiej.

Z twórczością Anity Róg można zapoznać się w Czytelni Biblioteki Głównej.

Przewiń do komentarzy

























Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =