Co czeka mieszkaniówkę w Stalowej Woli?

Image

2017 będzie rokiem zupełnie wyjątkowym. Czekają nas duże zmiany nie tylko w programach mieszkaniowych, ale również w świecie kredytów hipotecznych. Kiedy i jakie mieszkania będzie opłacało się kupować, jakie projekty powstaną w regionie?

Zamieszanie na rynku kredytowym

Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej zostały zobowiązane do uregulowania prawodawstwa związanego z kredytami hipotecznymi. Projekt który zaaprobował rząd zawiera takie rozwiązania:
- kredyty hipoteczne będą mogły udzielać tylko banki i SKOKi.
- w pierwszych dniach kredytobiorca będzie mógł odstąpić od umowy nie podając przyczyny.
- banki nie będą mogły płacić prowizji pośrednikowi, a doradcy zostaną ujęci ogólnodostępnym spisie, przy czym ma ich wyróżniać nieposzlakowana opinia i odpowiednie wykształcenie.
- zainteresowany ma mieć dostęp do dokładniejszej informacji o kosztach kredytu, dzięki czemu https://hipoteki.net/kalkulator-kredytu-hipotecznego/ będzie działał jeszcze precyzyjniej.
- po 36 miesiącach przyśpieszona spłata kredytu ma nie generować dodatkowych kosztów.
- reklamy mają być dokładne, nie mogą być dwuznaczne, wprowadzające w błąd.
Teraz czekamy na sejm i prace komisji. Już teraz wiele kontrowersji budzi zapis o doradcach. LEWIATAN postulował rozwiązanie, by kredytobiorca miał dostęp do informacji, jakiej wysokości prowizję pobiera pośrednik. Zagrożone jest wiele miejsc pracy.

Mieszkanie dla Młodych

Od wakacji przewijają się plotki, jakoby MdM - http://www.mieszkaniedm.pl/ miało się zakończyć. Faktem jest, że ustawa przewiduje koniec dopłat w 2018 roku. Do tego czasu jednak wiele osób skorzysta z dofinansowania państwa. Po ogromnym sukcesie drugiej puli MdM 2017 wciąż do rozdysponowania zostaje ok. 600 milionów złotych przewidzianych na 2018. Wymagania nie są wygórowane, należy mieć nie więcej jak 35 lat, a nieruchomość musi być pierwszą w życiu beneficjenta. Chyba, że ma się trójkę, lub więcej dzieci. Jak przystało na program prorodzinny, w tym wypadku nie ma limitów.

Formalnie nieruchomość ograniczają limity powierzchni. Mieszkania mogą mieć maksymalnie 75 metrów, domy natomiast 100. Rodziny wielodzietne mogą się rozglądać za lokalami o dziesięć metrów większymi. Ustawa rozgranicza powierzchnię użytkową od mieszkaniowej, dlatego klatki schodowe, szafy wnękowe czy pralnie nie mają znaczenia.

Co kwartał Bank Gospodarstwa Krajowego wyznacza limity maksymalnej ceny za metr kwadratowy. Są one różne dla każdego województwa i podlegają również rozgraniczeniu na największe miasto, jego najbliższą okolicę i cały region. Na Podkarpaciu sytuacja wygląda następująco:
Rzeszów – 4 417,60 zł
Gminy sąsiadujące z Rzeszowem – 4 177,80 zł
Pozostałe gminy – 3 938,00 zł
Są to dane aktualne w I kwartale 2017 roku.

Mieszkanie Plus

Stalowa Wola jest jednym z 30 miast, które wezmą udział w pilotażu Mieszkania Plus. Już teraz pojawia się coraz więcej samorządów chcących wziąć udział w projekcie. To doskonale świadczy o tym, że program Mieszkanie Plus- http://mieszkanieplus.org.pl/ oferuje atrakcyjne warunki. Interesujący wydaje się również system finansowania, oparty na zasadach rynkowych, w tym funduszu inwestycyjnym. Sukces rozwiązania zależy od tego, jak szybko i jak gęsto będą powstawały zabudowania realizowane w ramach programu.

Bez wątpienia cały nadchodzący rok będzie bardzo ciekawy. Wiele pomysłów zostanie wdrożonych, inne będą powoli znikać. Czy przyniosą korzyści wszystkim? Czas pokaże!

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
ghgh

fajnie się tam mieszka bo się wyprowadziłam j.p

~sekundnik

Jeszcze jakby te komunalne (dzisiaj już własne) mieszkania dostawali faktycznie biedni ludzie. Niestety. Większość z nas wie kto dostał za złotówkę mieszkanie na własność. Ludzie mający domy na wsiach zapisane na rodzinę, zarabiający dużo powyżej średniej krajowej. Skąd dzisiaj (minęło 5 lat) tyle mieszkań do sprzedania w wiadomej okolicy?

umarly

Aborygen tylko rozdawać i wydawać potrafi ale żeby ściągać inwestorów, czyli robić coś co wymaga kompetencji - ZERO. Mam podobnie do Ciebie wyga. Pracowałem, kupiłem a teraz nieroby dostają za pół darmo i też mam zamiar stąd wyjechać przy najbliższej okazji do normalnego kraju.

~wyga

jak do tej pory nadbereżny obniżył wartość mojego mieszkania, które kupiłem za ciężko zarobione pieniądze rozdawnictwem jako radny za "złotówkę" mieszkań komunalnych przez co mniej dostane przy sprzedaży wyjeżdżając stąd na stałe z rodziną do normalnego kraju

~centurion

Rozdawanie pieniędzy, mieszkań i dóbr wszelakich deprawuje ! Mnioe nikt za darmo, lub za pół darmo nic nie dał. Nasi włodarze zarówno lokalni, jak i centralni nie zdają sobie sprawy jaką puszkę pandory otwierają. Ot chociażby co się stanie, jak potomkowie generacji 500+ powiedzą : nam też się należy jako naszym rodzicom ?! Tym bardziej, że spora część z nich nie splamiła się i nie ma zamiaru splamić się uczciwa pracą zarobkową.