Cimoszewicze i Kidawa- Błońska o Polsce

Image

W poniedziałek 30.01.2017 r., w ramach Klubu Obywatelskiego, w Stalowej Woli o sytuacji w Polsce dyskutowali Małgorzata Kidawa- Błońska, Włodzimierz Cimoszewicz i Tomasz Cimoszewicz.

Po porannej wizycie premier PiS przyszedł czas na wieczorne spotkanie z opozycją. Z mieszkańcami Stalowej Woli spotkali się: wicemarszałek Sejmu RP, posłanka na Sejm V, VI i VII kadencji, była Marszałek Sejmu, była rzecznik prasowa rządu Donalda Tuska i Ewy Kopacz Małgorzata Kidawa- Błońska, były prezes i wiceprezes Rady Ministrów i marszałek Sejmu RP, były minister sprawiedliwości i prokurator generalny, były minister spraw zagranicznych, poseł na Sejm X, I, II, III i IV kadencji, senator VII i VIII kadencji Włodzimierz Cimoszewicz i jego syn Tomasz- poseł na Sejm VIII kadencji, posłanka na Sejm VI i VII kadencji Renata Butryn.

Żłobek i kontrakty w HSW to jednak sukces opozycji

Na początku odbyła się konferencja prasowa dla dziennikarzy, później spotkanie dla mieszkańców. Tematem spotkania zorganizowanego przez Platformę Obywatelską, w którym udział wzięło około 45 osób była sytuacja polityczno- gospodarcza Polski. Czy Polska nadal jest państwem praworządnym? Czy mamy do czynienia z demontażem państwowym? Czy możemy mieć nadzieję, że reformy proponowane przez rząd będą poddane konsultacjom społecznym i czy te reformy będą służyć obywatelom, czy tylko partii, która jest u władzy.

Dziś sporo mówiono o PiS i opozycji, o konfliktach sejmowych i braku dialogu. Małgorzata Kidawa- Błońska przekonywała, że rząd Donalda Tuska przygotował podwaliny pod dobre reformy, które teraz mają miejsce, a to co się dzieje np. w Stalowej Woli to konsekwencja działań poprzedniej ekipy.

- To jest miejsce bardzo ważne, wyjątkowe, z bardzo ciekawą i chlubną historią, która pokazuje, że w trudnych momentach tak, jak to było w momencie transformacji, kiedy następują mądre decyzje, można zakłady czy hutę odbudować. I to, co zrobiliśmy przez 8 lat, to co zrobił rząd Donalda Tuska, to wyznaczenie kierunku, że teraz możemy patrzeć ze spokojem, że wszystkie te działania się nie zmarnują i że to pójdzie w dobrym kierunku- mówiła Małgorzata Kidawa- Błońska.

Dzisiejsze otwarcie żłobka to- jak powiedziała wicemarszałek Sejmu- miód na jej serce, bo stalowowolski żłobek powstał dzięki programowi budowania żłobków ustanowionemu przez Platformę Obywatelską w 2014 roku. Przedstawicielka PO przekonywała, że dziś jeżdżąc po kraju widzi te miejsca, które dzięki PO rozwinęły się i „działają”.

Robimy się znawcami prawa. Dwukadencyjność nie jest dobrym pomysłem

Włodzimierz Cimoszewicz zwrócił uwagę na fakt, że od 15 miesięcy w Polsce toczą się spory na temat praw, Konstytucji, nowych ustaw, legalności prawa. Polacy coraz bardziej interesują się tymi zagadnieniami. Wypowiedział się również na temat dwukadencyjności w samorządach określając tę propozycję ograniczeniem prawa wyborczego, sprzecznego z konstytucją.

- Mówi się o tym, że chodzi o walkę z patologiami w samorządzie terytorialnym. Owszem, takie sytuacje się zdarzają, ale one nie są dominujące- mówił Cimoszewicz.

Według polityka jest to po to, by łatwo sobie poradzić z trudnymi konkurentami w wyborach. W wielu miastach rządzą przez wiele kadencji ci sami prezydenci nie dlatego, że przez lata stworzyli patologiczny układ, lecz dlatego, że są znakomitymi włodarzami. Ta decyzja to upartyjnienie wyborów także na niższych szczeblach.

Oby tych pieniędzy starczyło na długo, czyli 500+ na tapecie opozycji

W poniedziałek mówiono również o programie 500+.

- Chciałbym życzyć, żeby ten program wielu ludzi miało przez dłuższy czas. Ja patrzę na to z całkiem innego punktu widzenia, znam realia finansów publicznych państwa, wiem jak się to kalkuluje. Ja osobiście wewnętrznie pewności nie mam, że za rok czy dwa nadal będą na to pieniądze. Ale nawet jeśli będą, to bardzo dobrze, niech będą. Chciałbym powiedzieć, że w większości mamy poczucie bycia obywatelami, a to znaczy coś więcej niż tylko oczekiwanie na przelew finansowy. Nie będziemy żyli w demokratycznym państwie, jeżeli nie potrafimy jak obywatele bronić tego państwa, jego charakteru. Jeżeli tego nie zrobimy, możemy odczuć inne niedogodności niż w naszej kieszeni- powiedział Cimoszewicz.

Tomasza Cimoszewicza, jako posła i przedstawiciela Fundacji Zielone Płuca Polski, zainteresowała jakość powietrza w naszym mieście i działania władz w tym temacie w mieście. O tym zamierzał rozmawiać z mieszkańcami.

Marszałek musi mieć w sobie duże pokłady spokoju, czyli gdy jest „kochany” ma się uśmiechać

O tym, że opozycja ma prawo zajmować swoje stanowisko, wychodzić na mównicę i przedstawiać swoje zdanie mówiła z kolei Małgorzata Kidawa- Błońska. Forsowanie swoich poglądów nie powinno polegać na wykluczaniu z obrad innych posłów, bo powołani oni zostali do pracy w Warszawie i mają prawo mówić o swoich przekonaniach. Za określenie „pani marszałek kochana” nie obraziłaby się, lecz wysłuchałaby posła z uśmiechem, który by się tak do niej zwrócił.

- Marszałek musi wykazać się dużym spokojem, dużą odpowiedzialnością i marszałek jest po to, żeby organizować, sprawić żeby praca dla posłów sejmu była dobrze ułożona. Marszałek nie jest od cenzurowania naszych wypowiedzi. On przydziela czas, określa ile możemy mówić- mówiła Małgorzata Kidawa- Błońska.

W Stalowej Woli opozycji w samorządzie praktycznie nie ma, jest za to w sejmie. Przypomnieć jednak trzeba, że w parlamencie np. lewicy tym razem zabrakło. Włodzimierz Cimoszewicz przyznał dziś, że nie odnajduje w ostatnich latach takiej partii, której powierzyłby swoje zaufanie. Przypomniał, że w 2015 roku, gdyby nie ugrupowanie Razem lewicy nie zabrakłoby 60 tys. głosów do wejścia do parlamentu. Gdyby nie przegrana Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich również nie byłoby tak źle. Przyznał też, że w huśtawce powyborczych sondaży PiS wciąż stoi bardzo mocno, czego nie można powiedzieć o opozycji, która wypada różnie. Lewica wciąż w Polsce nie ma w zasadzie poparcia.

Opozycja zewrze siły, czyli idziemy na prezydenturę

Podczas spotkania Renata Butryn poinformowała dziennikarzy, że została ekspertem społecznym Zespołu Parlamentarnego ds. Rozwoju Polski Wschodniej. Zapowiedziała też, że opozycje zewrze siły również w regionie, a to oznacza ostrą walkę chociażby o fotel prezydencki w przyszłej kadencji. O konkretnych nazwiskach na konkretne stanowiska nie chciano jednak dziś mówić. Mają to być osoby dobrze znane, dobrze kojarzone i mające tzw. szacunek społeczny. Jak powiedziała Małgorzata Kidawa- Błońska- po prostu bardzo dobre, takie z autorytetem. Czy w Stalowej Woli o fotel prezydent walczyć będzie Renata Butryn? Tego nie wiadomo. Wiadomo jednak, że jest osobą rozpoznawalną i ma poparcie 4523 mieszkańców. Tyle osób zagłosowało na nią w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Dzisiejsze spotkanie zabezpieczała policja. Wokół lokalu patrol pełniły 4 radiowozy, nad bezpieczeństwem polityków dyskretnie czuwali policjanci patroli pieszych.

Przewiń do komentarzy
















Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~WHO

Polecam książkę "Resortowe dzieci" i "Resortowi politycy"... dużo piszą o Cimoszewiczu, Kidawie, Komorowskim i całej tej reszcie. Jakoś tak życiorys Pani Renaty tu nie pasuje, jest taki "dziwnie" idealny na tle liderów a jak widać funkcje znaczne....ciekawe

~stach

Oglądam te zdjęcia i co nie widać przytuły od noszenia teczki pani Butrynowej. Czyżby się już wstydził swojego pełowskiego pochodzenia bo na to wygląda. Na pewno zmądrzał na stare lata i nie chce mieć nic do czynienia z peło.

~janek

Pytanie zasadnicze ile ci ludzie dostali kasy za to że zjawili się na tym spotkaniu. Żeby mi dali 1000 złotych to ja nigdy bym tam nie poszedł słuchać tej pełowskiej ściemy z której cała POLSKA się śmieje.Mieszkańcy naszego miasta bardzo dobrze pamiętają że peło dla naszego miasta zrobiło nic [0 ].

~Bolek

Precz z POstkomuną

~Polak

Ale błazenada!!!

~stopNWO

WSIOK, LUSI, KILLUMINATI - Dokładnie !
"Czy nie widzisz nic, gdy kradną Twoją wolność ? sanhedryn zła, co prawem żydowskiej hieny pluje Ci w twarz!"

~młoda

wsiok był wczoraj na spotkaniu !!!! 100% wsiok jest z młodziezy wszechpolskiej he he he ,bo niby skad by wiedzial ze byly 4 radiowozy??????
wszystkim na tej sali do paznokcia malego palca przy bucie nie dorastacie swoimi mozgami,nie wiem czy ktos z nich pozwoliby ci sznurówke zawiazac.Przyszli chceii pokrzyczec ale jeden cos PISnął jak wychodził.
A jaja to zjedz bo jeszcze kosci ci rosna i wapn ci sie przyda,nie strasz co to ty nie narobisz bo jedyne co to w pory.

~maniek

najpierw zróbcie porządek w swojej partii, bo afer to u was nie brakuje

~wsiok

Mam tylko jedna prośbę...... dajcie znac wczesniej na lamach portalu jak jakis komuch czerwony bedzie sie zblizal do stalowej... to mu tak pizdne jajem w łeb ze te 4 radiowozy mu nie pomogą

~Bla

A kto im ten stryczek na pierwszym zdjęciu przygotował ?😆

~inaczej!

Przystojny ten młody Cimoszewicz, szkoda że u nas w PiSie wszyscy piękni i mądrzy INACZEJ!

~kolejny lans

Kolejny lans PiSdupków będzie w niedzielę podczas uroczystości związanych z rocznicą COP. Bo przecie to ich zasługa, że powstał COP, a Kwiatkowski był honorowym członkiem ich partii. Może Duduś przyjedzie na nartach?

~rozbawiony

Dzisiaj wyły syreny strażackie. Nie wiecie czy jechali do pożaru czy jakaś Beatka znowu tu przyjechała?

~Balbina

Czemu Jarek nie otwiera uroczyście ulicy imieniem tatusia jak w Starachowicach ulicę mamusi? Czemu otacza się towarzyszami z PZPR i oskarżycielami opozycjonistów? Czemu Jarek zostaje ochrzczony dopiero w wieku 40 lat?

~SanEscobar

W Starachowicach nazwano ulicę jej imieniem, bo tam spędziła sporo czas. Jako sanitariuszka pracowała w szpitalu tamtejszym więc nie mogła brać udziału w Powstaniu Warszawskim, jak to chcą zmieniać historię! Ludzie ją tam do dzisiaj pamiętają. Ale w nowej historii pisanej przez "dojną zmianę" wszystko jest możliwe. Nawet to że Kopernik był kobietą, a Chopin członkiem PiSekty...

~ciekawe

A w tych źródłach z których czerpiesz o Cimoszewiczu nic nie pisze o Kaczyńskich? Tatuś walczył niby w AK a otrzymuje od Bieruta willę przeznaczoną dla Kuli. Czemu Jarek nie otwiera uroczyście ulicy jego imieniem jak w Starachowicach ulice mamusi? Czemu otacza się towarzyszami z PZPR i oskarżycielami opozycjonistów? W Interenecie masz odpowiedzi a nie w gadzinówkach sióstr Karnowskich itp.
To jedna wielka ściema! Rajmunda nikt nie znał w Pułku "Baszta", dlatego został pochowany po cichu bez nekrologów, aby prawda nie wyszła na jaw, bo Lesiu w tym czasie startował na prezydenta !

~komosal

to wlasnie widac tych co szanuja zycie sama swita zlodzieji miasta.

~KLOK

Wylinialy komuch jest juz nieszkodliwy gorsze Pisowskie w rzadzie to jest komunistyczna armia PIS

~KLOK

Wylinialy komuch jest juz nieszkodliwy gorsze Pisowskie w rzadzie to jest komunistyczna armia PIS

~wyborca

Widzę na zdjęciach kilku wyliniałych komuchów.

~PISUAR

Precz z POstkomuną

~Figofago

wsx przyjezdzali ! Tylko nikt nie zamykal ulic a prezydent zachowywal sie normalnie nie lizal butow i nie lansowal sie w mediach jak to teraz ma miejsce.
Pozatym ty inna opcja to cie nie intetesowalo.

~Ula

Mieszkaniec@ predziutko biegnij na SOR moze ci tam pomoga

~Ula

Mieszkaniec@ predziutko biegnij na SOR moze ci tam pomoga

~Gino

chyba twój bo ja się nim brzydzę umiech

~Mieszkaniec

Dobrze że jest ten nasz PIS kochany bo kto inny wyplenił by do dziadostwo z życia i z polityki. Dziękujemy ci PIS

~wsx

Jak rządzili to mieli gdzieś miasto STALOWA WOLA.

~zfb

Z fb lista byłych komunistów z PIS-u jeśli ktoś potrzebuje Emotikon wink;)
1. Andrzej Kryże - Wiceminister Sprawiedliwości IV RP- członek PZPR do jej końca. Skazywał działaczy opozycji w stanie wojennym.
2. Wojciech Jasiński - Minister Skarbu IV RP, członek PZPR w latach 1976-1981, szef Wydziału Spraw Wewnętrznych w Płockim Urzędzie Miasta, przybudówki SB. Zasłynął umorzeniem milionowych długów PC, byłej partii Jarosława Kaczyńskiego.
3. Karol Karski (PiS) - działacz władz centralnych socjalistycznego ZSP na Wydziale Prawa i Administracji UW. Pod koniec lat 80 startował z poparcia PRON (organizacji utworzonej przez PZPR w stanie wojennym) w wyreżyserowanych i sfałszowanych przez komunistów wyborach do rad narodowych.
4. Andrzej Aumiller - Minister Budownictwa IV RP, zasłużony komunista, wieloletni członek PZPR.
5. Anna Kalata - Minister Pracy i Polityki Społecznej IV RP. Członek PZPR jak i SLD, a dalej w Samoobronie.
6. Zbigniew Graczyk - Wiceminister Gospodarki Morskiej IV RP - przez 20 lat należał do PZPR będąc między innymi członkiem jej Komitetu Wojewódzkiego w Szczecinie. Był również w kierownictwie nomenklaturowej spółki Interster, która była folwarkiem partyjnych dygnitarzy, m. in. Sekuły i Rakowskiego.
7. Marek Grabowski - Wiceminister Zdrowia IV RP (członek PZPR i SLD) dzięki rekomendacji SLD był zastępcą głównego inspektora sanitarnego w rządach Leszka Millera i Marka Belki.
8. Ewa Sowińska - Rzecznik Praw Dziecka IV RP. W latach 1977-1980 należała do PZPR.
9. Krzysztof Zaręba - Wiceminister Środowiska IV RP, były członek PZPR, od 2005 roku w Samoobronie.
10. Bogdan Socha - Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej IV RP - był do samego końca członkiem PZPR.
11. Romuald Poliński - kolejny Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej IV RP. Przez wiele lat członek PZPR, a w rządach SLD doradca ministra Kołodki
12. Maciej Łopiński - Rzecznik Prezydenta IV RP; w okresie 1975 - grudzień 1981 należał do PZPR
13. Ryszard Siewierski - Zastępca Komendanta Głównego Policji IV RP - członek PZPR do końca (1990).
14. Stanisław Kostrzewski - od 25.02.2006 skarbnik i finansista PiS - był aktywnym członkiem PZPR do końca jej działalności. 15. Henryk Biegalski - nominowany na szefa Centralnego Zarządu Służby Więziennej IV RP, był członkiem PZPR od 1969 r. do końca lat 80.
16. Jerzy Bahr - 19.05.2006 mianowany ambasadorem RP w Moskwie. W latach 1976 - 1980 w randze I sekretarza pracował w Ambasadzie PRL w Bukareszcie. Do stanu wojennego był członkiem PZPR.
17. Krzysztof Czabański - mianowany 01.07.2006 na prezesa Polskiego Radia S.A. - były dziennikarz m.in. 'Sztandaru Młodych' i 'Zarzewia'. W latach 1967-1980 należał do PZPR.
18. Stanisław Podlewski - mianowany 17.07.2006 dyrektorem departamentu rybołówstwa w ministerstwie rolnictwa - należał do PZPR do końca jej istnienia.
19. Marcin Wolski - 21.07.2006 mianowany został dyrektorem I programu PR - od 1975 roku do końca był w PZPR, będąc m.in. sekretarzem POP w PR.
20. Jan Sulmicki - kandydat na prezesa Narodowego Banku Polskiego, zgłoszony 11.12.2006 przez Kaczyńskiego - były aktywista PZPR w SGPiS (obecnie SGH), także w stanie wojennym.
21. Janusz Kaczmarek - szef MSWiA, prokurator krajowy z ramienia PiS - Członek PZPR od 1986 r.
22. Piotr Cybulski - poseł PiS. Były członek ZSMP i PZPR
23. Aleksander Chłopek - poseł z Gliwic. Członek PZPR od roku 1978. W latach 80. był członkiem egzekutywy Komitetu Miejskiego PZPR.
24. Halina Molka - posłanka na Sejm RP V kadencji. Były członek PZPR. Od 23 sierpnia 2007 posłanka PiS
25. Stanisław Piotrowicz - W 1978 rozpoczął pracę w Prokuraturze Rejonowej w Dębicy, następnie w 1980 został przeniesiony do Prokuratury Wojewódzkiej w Krośnie, na początku lat 80. przeniesiony do Prokuratury Rejonowej w Krośnie. Od 1978 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Był członkiem egzekutywy PZPR w Prokuraturze Wojewódzkiej i Rejonowej w Krośnie.
26. Katarzyna Łaniewska- W czasie studiów należała do socjalistycznej organizacji młodzieżowej ZMP, donosiła na kolegów. Następnie należała do PZPR.

~@@@@@

Wsiok masz racje precz z komuna PIS.Raz sierpem raz mlotem Pisowska holote.!!!!
!!wsiok jest de best

~@@@@@

Wsiok masz racje precz z komuna PIS.Raz sierpem raz mlotem Pisowska holote.!!!!
!!wsiok jest de best