Inkubator chce się rozwijać

Image

Kapitał zakładowy jednoosobowej Spółki Gminy Stalowa Wola pod nazwą Miejski Zakład Komunalny Sp. z o.o. zostanie podwyższony poprzez wniesienie aportu o wartości 20 mln 999 tys.634 zł.

Miejski Zakład Komunalny Spółka z o.o. w Stalowej Woli zwrócił się o przekazanie budynku Inkubatora Technologicznego przy ul. Kwiatkowskiego 9 zlokalizowanego na 2 działkach: pierwszej o pow. 0,7573 ha i drugiej, o pow. 0,3586 ha, położonych w obrębie 6-HSW, Lasy Państwowe w Stalowej Woli wraz z ruchomymi środkami trwałymi i wyposażeniem oraz przekazanie 2 działek niezabudowanych.

Część wymienionych działek jest zabudowana obiektami wytworzonymi przez Gminę Stalowa Wola w ramach projektu „Od COP-u do innowacyjności i rozwoju – Inkubator Technologiczny w Stalowej Woli jako narzędzie rozwoju gospodarki i innowacji Polski Wschodniej” zrealizowanego przez Gminę Stalowa Wola i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013. Okres trwałości projektu minął w czerwcu 2016 r. Projekt i utworzenie Inkubatora Technologicznego zostało pomyślane jako stworzenie zaplecza dla lokalnych przedsiębiorców służącego do promowania i rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności. Zadanie to było i jest w dalszym ciągu realizowane, jednak w założeniach projektu nie zostały uwzględnione koszty związane z tą działalnością.

Problem Inkubatora wynika także z faktu, że wiele prac, które wykonuje ma charakter prac rozwojowych i produkcji jednostkowej. Maszyny znajdujące się w Inkubatorze są w stanie zapewnić zdecydowanie większe przychody, bez znaczącego zwiększania kosztów przy pracach, które można określić jako produkcja seryjna, przy której pokrycie w przychodach ma niemal każda godzina pracy maszyny. Zatem, rozwiązaniem problemu Inkubatora może być pozyskanie klientów mogących zapewnić zdecydowanie większe serie produkcyjne, na wszystkie maszyny i obrabiarki lub klientów mających znacznie większy portfel zamówień na usługi rozwojowe i produkcyjno-wdrożeniowe. Obecnie IT nawiązał takie kontakty i znalazł możliwości funkcjonowania w programach rozwojowych z klientami sektora badawczo- -rozwojowego, jednak ich wymaganie w zakresie dysponowania sprzętem są zdecydowanie większe niż to, co może obecnie zapewnić Inkubator w oparciu o umowę operatorską. Wniesienie aportem maszyn, urządzeń i nieruchomości do spółki Miejski Zakład Komunalny Sp. z o.o. jako do współwłaściciela Inkubatora daje możliwość spełnienia tych wymagań.

Równocześnie nie wpływa to w żaden negatywny sposób na funkcjonowanie samego Inkubatora.

Aport gruntów, budynków oraz maszyn, urządzeń i nieruchomości do Miejskiego Zakładu Komunalnego ma jeszcze jeden, korzystny dla gminy aspekt. Przedmiot aportu jest już eksploatowany od ponad 5 lat. W przypadku maszyn i urządzeń jest to okres, po którym rozpoczynają się pierwsze poważniejsze awarie, zużycia eksploatacyjne i konieczności wymiany niektórych elementów. Stan maszyn i urządzeń jest w tej chwili dobry. Jednak należy się liczyć w najbliższej przyszłości z koniecznością wydatkowania istotnych sum w celu utrzymania pełnej sprawności tych maszyn, tyle że Inkubator tych kosztów samodzielnie nie będzie mógł ponieść.

Przekazanie majątku w postaci aportu jest również korzystne dla Gminy Stalowa Wola, ponieważ gmina uzyskuje dodatkowe udziały w spółce.

Jak mówi prezydent ta uchwała jest konsekwencją działań, które podjęte zostały jeszcze w ubiegłym roku w sprawie konsolidacji spółek miejskich.

- W tej chwili dokonujemy już takiego właściwego połączenia funkcji działalności i nadania dla MZK charakteru rozwojowego, innowacyjnego, czyli przekazujemy to w zarządzanie do MZK. Mamy na to zgody instytucji, która udzielała dotacji unijnej- PARP. Mamy również koncepcję biznesową wykorzystania tego majątku w zarządzaniu przez MZK. Ta uchwała pokazuje również dalsze kierunki rozwoju instytucji otoczenia biznesu jaką będzie w części MZK, bo przekazujemy nie tylko obecny budynek IT i majątek w nim zawarty, ale również działki sąsiednie tak, aby MZK mogło podjąć starania pozyskania środków zewnętrznych, przy swoim zaangażowaniu wytworzyć kolejnej miejsca do rozwoju przedsiębiorczości, do inkubacji, do działalności innowacyjnej na terenie miasta. Aby te działania były możliwe zarządzać tym musi podmiot silny, z doświadczeniem, taki, który ma pomysły i potencjał do tego, aby prowadzić tego typu działania, natomiast nie oznacza to, że miasto nie bierze odpowiedzialności, czy nie będzie współfinansować prorozwojowych działań wsparcia przedsiębiorczości. To będzie nasze wspólne działanie- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Włodarz Stalowej Woli mówi, że pod skrzydłami MZK Inkubator nie będzie przynosił strat, ponieważ jest zarządzany efektywnie, a plan jego rozwoju daje szansę na generowanie zysków.

MZK jest spółką miejską, przekazany abortem majątek wciąż będzie majątkiem miasta. Ostateczną decyzję w sprawie uchwały podejmą radni miejscy na najbliższej sesji Rady Miasta.

- Prosiliśmy o przekazanie działek, bo nie ukrywam, staramy się o to, żeby wybudować tam hale produkcyjne, ale też farmę fotowoltaiczną- która już projektujemy- w celu zasilania inkubatora, bo to jest najważniejszy koszt IT- energia elektryczna i energia cieplna. Na dodatkowych działkach chcielibyśmy umieścić panele- wyjaśnia Anna Pasztaleniec, Prezes Zarządu MZK.

Co będzie po stronie miasta? Na pewno do obsługi pozostanie projekt Laboratorium Międzyuczelnianego (osoby przy nim zatrudnione są na liście płac magistratu). Za wszystko innego to MZK płaci miastu (dzierżawa, podatki itd.).

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~zzn

Wyposazenie inkubatora w maszyny to dzielo C.R. ktory nie mial pojecia jak na nich zarabiac, a kupowal w tajemnicy. Nie jest mozliwe aby na tych maszynach tam zainstalowanych kiedykolwiek zarabiac. Przeciez do obslugi np centrum obrobczego potrzeba super fachowcow, technologa i pracownikow, b. drogich narzedzi. Robota musi tam byc ciagle. Dotyczy to samo innych nakupionych bez pojecia drogich maszyn i urzadzen. Pani ktorej teraz przyszlo tym rzadzic szybko sie przekona ze trzeba pozbyc sie tych maszyn. Niech dojdzie do swiadomosci tych ktorzy do tego doplacaja ze ciagle beda doplacac, zadne fotowolt..... czy inne tego nie zmienia.

~kosa

Pompon; podziel sie ta wiedza ,CO TAM DOKONALI ?.

~Pompon

Widzę, że wypowiedzi samych "ekspertów" i "specjalistów" smiech2
Totalna niewiedza, kompromitacja.
Ale pieprzyć głupoty potrafią.
Żenada.

Nacht

Ten Inkubator Technologiczny, to ekonomiczna czarna dziura*.
Utopiono w nim dziesiątki milionów złotych, a nic się na nim nie zarabia. Co tam jest ? Tylko call-center w piwnicy.

* wygasła gwiazda, która pod wpływem własnej grawitacji uległa kompresji, a następnie zasysa wszelką pobliską materię, jak otwór w wannie po wyciągnięciu korka.

~Cyniu

Dodatkowo stawki za wynajem powierzchni jak na parterze w centrum Stalowej. Nie wiem czy nie bylo wiecej pozytku dla miasta jak tam funkcjonowala stolowka.

~Joker

Ku....a dajcie spokój już z tym inkubatorem. Przecież tam się nic nie dzieje maszyny pod plandeką, żyją z wynajmu.Dziadostwo.

~bob

MZK to Miejski Konglomerat Specjalistów znających się na wszystkim, skoro zwykłą "wannę" potrafią zmienić w dizajnerską ławkę to teraz Inkubator będzie zarabiał krocie...

umiech

~kitek

Maszyny urzadzenia sa w stanie dobrym , bo nie byly uzywane.Pani Prezes hal produkcyjnych w Stalowej Woli jest duzo wolnych,ciekawe kto wynajmie Wasze pomysl z Piekla rodem.