Ogólnopolska Olimpiada Matematyczna

Image

W sobotę, 14 stycznia 2017 roku odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Matematyczna dla gimnazjalistów.

Po raz trzynasty w naszym mieście miała miejsce Ogólnopolska Olimpiada Matematyczna. To jedyny taki konkurs odbywający się w Polsce. Jego organizatorem jest stalowowolski „Staszic”. Olimpiada miała miejsce w budynku Politechniki Rzeszowskiej. Do II etapu zakwalifikowało się 94 gimnazjalistów.

Celem zawodów Olimpiady Matematycznej Gimnazjalistów jest rozbudzanie zamiłowania do matematyki wśród młodzieży szkół gimnazjalnych, wyszukanie uczniów zainteresowanych matematyką, kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania wiedzy oraz stymulowanie aktywności poznawczej młodzieży uzdolnionej. Zawody maja charakter zawodów okręgowych.

Od 2005 r. przewodniczącym Komitetu Okręgowego OMG jest nauczyciel LO KEN Waldemar Rożek. Pod jego okiem corocznie odbywa się konkurs, który „podzielony na regiony” trwa w jednym czasie w całym kraju.

- Uczniowie w tym samym czasie piszą te same zadania w Polsce. Nie ma znaczenia, gdzie jest miejsce pisania. Od tego roku to już nie jest Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów. Zmieniono nazwę na Olimpiada Matematyczna Juniorów. Chcemy dostosować się do zmian, do reform. Formuła jest ta sama, formuła się nie zmieniła, zadania są tego samego stopnia trudności, zawody są trzyetapowe, są te same komitety okręgowe i ten sam komitet główny- mówi Waldemar Rożek.

W tym roku nasz powiat nie ma silnego przedstawicielstwa w zawodach. Powiat stalowowolski reprezentuje jedna osoba- uczennica z Zarzecza. W olimpiadzie udział biorą nie tylko gimnazjaliści, ale i zdolni uczniowie klas 6 ze szkół podstawowych. Określona jest tylko górna granica wieku. Tak też i było w ubiegłych latach, gdzie do zawodów centralnych kwalifikowali się młodzi matematycy z podstawówek. Zadania, z którymi przychodzi się zmierzyć olimpijczykom nie są łatwe, bo nie są to zadania tego typu, które znaleźć można w podręcznikach szkolnych. Wymagają kreatywności, logicznego myślenia i radzenia sobie w sytuacjach nietypowych. Młodzi ludzie radzą sobie jednak znakomicie, wielu z nich wkrótce będzie brać udział w olimpiadach dla licealistów. Jeden z finalistów i laureatów olimpiady, obecnie licealista Radosław Baran reprezentował już Polskę na zawodach międzynarodowych.

Przewiń do komentarzy


































Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Nauka matmy

Matematyka jest uważana za trudną, ze względu na sposób w jaki działa nasz mózg. Nie da się siąść w kilka dni i nadrobić miesiąca nauki. Nie da się siąść w sobotę i nadrobić tygodnia. Matematyka może być prosta ale wymaga systematyczności. Lepiej siedzieć 30 minut codziennie niż dwa razy w tygodniu po 3 godziny. To jest podstawowy problem z trudnością nauki i to jest zadanie dla rodziców. Chcecie, żeby wasze dzieci myślały logicznie i zdobyły dobrze płatny zawód? Zapomnijcie o korepetycjach przed sprawdzianami - to nic nie da. Dziecko wykuje i zaraz zapomni. A takie luki sprawią, że każdy kolejny dział będzie trudniejszy. To jest główna trudność matematyki. Nie da się jej uczyć jak innych "pamięciowych" przedmiotów. Po trochu, ale codziennie!