Co warto zobaczyć odwiedzając Chorwację
Opublikowano: 8  Stycznia  2017

Chorwacja zachwyca różnorodnością atrakcji turystycznych. Na terenie tego niewielkiego kraju możemy doświadczyć widoku zarówno pięknych zabytków, jak i też unikatowych na skalę europejską krajobrazów. Regionem, który może zapewnić obie powyższe atrakcje jednocześnie jest Dalmacja Południowa.

Dalmacja Południowa to region Chorwacji rozciągający się od rzeki Neretwy, aż do granicy z Czarnogórą, gdzie możemy znaleźć piękne miasto Dubrownik. Region południowy to nie tylko atrakcje na części kontynentalnej Chorwacji. Wzdłuż wybrzeża znajduje się wiele wysp, na których czekają idealne do wypoczynku plaże.

Na odwiedzających Południową Dalmację czeka jaskinia, w której więziono mitycznego Odyseusza, dom krewnych sławnego podróżnika Marca Polo, renesansowe wille oraz jedne z najdłuższych murów obronnych w Europie.

Odwiedzający swoją podróż mogą rozpocząć od południa regionu, od miejscowości Cavtat, która ze względu na swoją wspaniałą architekturę jest uznawany za młodszego brata Dubrownika. Miasto pełne jest renesansowych pałaców, z których najlepiej zachowała się willa Banac, obecnie siedziba władz miejskich. Ponadto jedną z największych atrakcji miasta jest dom Vlaho Bukovaca, słynnego chorwackiego malarza.

Z Cavtat jest już bardzo blisko do archipelagu Wysp Elafickich, które są idealnym miejscem na odnalezienie spokoju, piesze wycieczki i odpoczynek na piaszczystych plażach, które w Chorwacji są niezwykle rzadko spotykane. Największą wyspą archipelagu jest Sipan. Wyspa zasłynęła z wielkiej ilości gajów oliwnych i zabytkowych domków letniskowych. Dwie kolejne wyspy archipelagu to Lopud oraz Kolocep, tam właśnie znajdziemy piaszczyste plaże.

Wypływając z portu w celu zwiedzenia pobliskich wysp, żaden turysta nie może pominąć wyspy Mljet. Wyspa należy do najbardziej zielonych miejsc w basenie Adriatyku. To właśnie tutaj, w towarzystwie nimfy Kalipso mieszkał Odyseusz. Wyspa Mljet ze względu na swoje bogactwa naturalne uznawana jest za teren uzdrowiskowy. Na tym terenie odwiedzający odnajdą ukojenie zanurzając się w leczniczych błotach oraz licznych ciepłych jeziorach. Osoby spragnione obcowania z unikatową przyrodą swoje kroki powinni skierować na północ wyspy do Parku Narodowego Mljet.

Kolejną wyspą warto odwiedzenia na terenie Południowej Dalmacji jest Korcula. To właśnie tutaj znajduje się prawdopodobnie dom rodzinny podróżnika Marca Polo. Wyspa słynie ze swojego tradycyjnego tańca o nazwie moreska, którego korzenie sięgają średniowiecza. Największym i najatrakcyjniejszym miastem na wyspie jest osada o tej samej nazwie, Korcula. Miasto stanowi średniowieczne dziedzictwo kulturowe Chorwacji, gdyż posiada jedne z najlepiej zachowanych średniowiecznych zabytków. Starówka Korculi pełna jest gotyckich i renesansowych dwupiętrowych kamienic. Uwagę turystów przyciąga XV w. katedra, znajdująca się na targu św. Marka. Jednak najczęściej odwiedzanym miejscem w Korculi jest muzeum Marca Polo, gdzie możemy zobaczyć jego postać odlaną z wosku.

Perłą Południowej Dalmacji jest bez wątpienia Dubrownik. Starówka miasta już w 1979 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto co roku odwiedzane jest przez ponad 2 miliony turystów, co stanowi nalepszy wynik wśród wszystkich chorwackich miast. Z tego względu odwiedziny w Dubrowniku warto zaplanować na okres wiosenny lub jesienny, aby móc uniknąć największych tłumów i w spokoju doświadczyć uroku tego unikatowego miejsca.

Dubrownik posiada jedne z najdłuższych i najlepiej zachowanych murów obronnych w Europie. Powstały ponad 800 lat temu i do dnia dzisiejszego zachwycają swoim monumentalnym charakterem. Mury mają do 25 m wysokości i blisko 2 km długości. Za murami obronnymi turyści mają szansę zobaczyć świetnie zachowane kamienice, katedry oraz dubrownickie twierdze.

Zwiedzanie Południowej Dalmacji nie może się odbyć bez odpowiedniego transportu wodnego. Tylko w ten sposób turyści będą mogli doświadczyć w pełni uroku tego regionu i poznać wszystkie najciekawsze atrakcje turystyczne. W każdym dużym porcie turyści mogą wyczarterować jacht, który pozwoli dotrzeć we wszystkie obowiązkowe na trasie miejsca oraz zaoszczędzi dużo czasu, który można spędzić wypoczywając na plaży.

Więcej informacji o możliwości wyczarterowania jachtu w Chorwacji można znaleźć na stronie Czarteruj.com.

Artykuł sponsorowany
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe