Get Adobe Flash player

Bezdomni nielubiani, przeganiani

Opublikowano: 9  Stycznia  2017

Każdego dnia ktoś dzwoni na policję z prośbą o interwencję w sprawie bezdomnych, którzy zalegają na klatkach schodowych. Na problem z bezdomnymi zwrócili również uwagę seniorzy.

Podczas obrad Rady Seniorów zwrócono uwagę na problem poczekalni PKS, na której często przesiadują bezdomni. Krystyna Zaborowska spytała prezydenta o los dworca w Stalowej Woli. Jak zauważyła radna, obecna poczekalnia nie spełnia wymogów nowoczesnej poczekalni rodem z XXI wieku, a przebywanie w niej jest nieprzyjemne ze względu na intensywny smród. Na dworcu w zimowe dni ogrzewają się bezdomni, którzy nie chcą skorzystać z pomocy noclegowni, nie mają równocześnie własnego domu i nie mają dokąd iść.

- To jest majątek powiatu, spółki jaką jest PKS- wyjaśnia Lucjusz Nadbereżny.- Ten majątek został warunkowo zbyty na rzecz przedsiębiorcy, który przygotowuje tam realizację inwestycji- budowę galerii handlowej wraz z funkcją dworcową. Jeżeli chodzi o to, co jest po stronie miasta, a więc kwestię zmianę planów miejscowych, wsparcia tej inwestycji z punktu widzenia planistycznego, to Rada Miejska podjęła i uchwaliła wszystkie wnioski, które były składane przez inwestora. Po stronie miasta nie istnieje więc żadna przeszkoda do rozpoczęcia realizacji tej inwestycji, natomiast są tutaj terminy, które biegną. Zmiana planu miejscowego to jest minimalnie 9 miesięcy, bo tego wymaga procedura i ona się w tej chwili toczy. Wiem, że inwestor prowadzi prace przygotowawczo- projektowe. Ta inwestycja miała się rozpocząć na przełomie 1917/1918 roku. Nie mam takiej informacji, żeby inwestor wycofał się z tych planów- mówi prezydent.

Poczekalnie, dworce, sklepy to miejsca publiczne i przebywać w nich mogą wszyscy ci, którzy tego chcą. W okresie zimowym „problem” z osobami, które śpią na ławkach w poczekalniach czy to kolejowych, czy autobusowych mają wszystkie miasta. Intensywny zapach wydobywający się od takich osób niejednokrotnie był powodem dzwonienia na policję. Ludzie domagają się usunięcia „źródła zapachu” z miejsca, gdzie akurat przebywają. Policja reaguje na zgłoszenia, proponuje nocleg w „Albercie”, na siłę jednak nie zmusi nikogo do przyjęcia pomocy. Z powodu silnych mrozów noclegownie „pękają w szwach”. Również do szpitali coraz częściej trafiają osoby wyziębione, z odmrożeniami, niedożywione, które na co dzień śpią na ulicach, klatkach schodowych, w piwnicach, altankach działkowych. Wielu z nich jest pijanych. Kiedy jednak widzimy człowieka śpiącego na mrozie, powinniśmy niezwłocznie zawiadomić policję. Tylko szybka interwencja może uratować komuś życie…

Na Podkarpaciu z powodu wychłodzenia organizmu zmarło już 7 osób.

 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~aaaaaaa
Czy prawdą jest krążąca informacja, że może nie być zgody na kilkupiętrową, mimo że inwestor wnioskował o zgodę na kilkupiętrową galerię, a jedynie będzie zgoda na parterową galerię połączoną z obecnym dworcem PKS? Jedynie kilkupiętrowa, a nie parterowa galeria byłaby konkurencją dla VIVO, której dodatkowym i niesamowicie ważnym efektem w przyszłości byłby impuls dla pobudzenia władz do organizacji większej liczby kursów kolejowych na linii Stalowa Wola Rozwadów - Przeworsk z obecnych 4 par dziennie do np. 12 czy 16 par dziennie z taktem 1 godzinnym dla pasażerów (w jakiejś mierze klientów tej galerii i pracowników elektrowni i innych firm np. Uniwheels), jak to się robi w Trójmieście, Krakowie, w Rzeszowie (Galeria Rzeszów w centrum przy torach i niedaleko dworca PKP i PKS) i innych miastach w Polsce i na tzw. Zachodzie.
Dodano: 11  Stycznia  2017  12:13:48
~syfiniusz
Podobno do Przeworska ciągną przez pola tabuny ludzi. Każdy z nich chce do nas przyjechać pociągiem na otwarcie galerii.
Dodano: 11  Stycznia  2017  10:49:38
~aaaaaa
"...Rada Miejska podjęła i uchwaliła wszystkie wnioski, które były składane przez inwestora. Po stronie miasta nie istnieje więc żadna przeszkoda do rozpoczęcia realizacji tej inwestycji, natomiast są tutaj terminy, które biegną. Zmiana planu miejscowego to jest minimalnie 9 miesięcy, bo tego wymaga procedura i ona się w tej chwili toczy. Wiem, że inwestor prowadzi prace przygotowawczo- projektowe" - powiedział prezydent Stalowej Woli.

Czyli będzie ZGODA galerię kilkupiętrową w tym miejscu? Przecież kilkukrotnie większa powierzchnia handlowa pociągnie za sobą większą liczbę klientów i wygeneruje tym samym to, co jest ważne w wielu miastach na świecie budujących przy samych torach osiedla, firmy i galerie handlowe czy obiekty sportowe. Co? Pasażerski ruch kolejowy.

Tak się buduje na świecie albo np. w Krakowie czy Trójmieście.
Przy torach dla pobudzenia pasażerskiego ruchu kolejowego.

W takiej Gdyni są 2 wielkie galerie handlowe przy torach, a w Gdańsku Wrzeszczu przy samych torach są 2 wielkie galerie handlowe NAPRZECIWKO SIEBIE, z czego jedna z nich wybudowała specjalny peron dla siebie.

W Krakowie jest wielka Galeria Krakowska połączona z dworcem PKP.


Tylko brać przykład z nich i wtedy będzie bodziec np. na ożywienie kolejowego ruchu regionalnego na linii kolejowej ze Stalowej Woli Rozwadów do Przeworska.[/b]
Dodano: 11  Stycznia  2017  09:42:46
~Wojtek
Nie ratowac takich tylko niech sie wymroza bedzie czystka na wiosne
Dodano: 10  Stycznia  2017  22:20:09
~2016
~jaaaw, to może byś go wziął do siebie?
Dodano: 10  Stycznia  2017  12:52:18
~qqqwnq
WALCIE SIE WSZYSCY
Dodano: 10  Stycznia  2017  12:36:43
~jaaaw
w tamtym roku ksiadz z duzego kosciola wyzucil bezdomnego ktory chcial sie zagzac i pomodlic. ksiezulek zadzwonil na policje. dobry przyklad dal ksiadz masakra
Dodano: 10  Stycznia  2017  10:23:47
~jaaaw
w tamtym roku ksiadz z duzego kosciola wyzucil bezdomnego ktory chcial sie zagzac i pomodlic. ksiezulek zadzwonil na policje. dobry przyklad dal ksiadz masakra
Dodano: 10  Stycznia  2017  10:23:45
~działka
Czylico? Wlamoja sie do dzialek i spia tam ptzeciez ich niestac na dzialke no to teraz bede 3 razy w tygodniu pilnojcie dzialek i tak zagladam 2 razy w miesiacu a teraz bede 3 razy w tygodniu bede obserwowal
Dodano: 9  Stycznia  2017  21:45:11
~działka
Czylico? Wlamoja sie do dzialek i spia tam ptzeciez ich niestac na dzialke no to teraz bede 3 razy w tygodniu pilnojcie dzialek i tak zagladam 2 razy w miesiacu a teraz bede 3 razy w tygodniu bede obserwowal
Dodano: 9  Stycznia  2017  21:45:04
~caritas
Plebanie w naszym mieście są bardzo duże i na pewno pomieszczą wielu bezdomnych.
Dodano: 9  Stycznia  2017  15:39:59

Awaryjnie schronisko dla bezdomnych w Stalowej Woli, może przyjąć do 30 osób, gdzie ostatnie dziesięć dostaje materace na podłodze lub "miejsca siedzące" na krześle.
A po 2-3 dniach są spławiani z powrotem na ulicę.

Dodano: 9  Stycznia  2017  14:39:35

W artykule zapomniano dodać, że w schronisku dla bezdomnych w Stalowej Woli jest tylko 20 miejsc, i są zajęte już od Października 2016.

Dodano: 9  Stycznia  2017  14:37:46
~ken
Nie było miasta i już planowali ;)
Dodano: 9  Stycznia  2017  14:23:42
~///
Stalowe Miasto to dno, ci DEBILE nie czytają nawet tego co sami napisali "Ta inwestycja miała się rozpocząć na przełomie 1917/1918 roku".
Dodano: 9  Stycznia  2017  13:34:18
~Kaha
To ta inwestycja cos długo trwa 1917-1918 Dobra Zmiana
2
Dodano: 9  Stycznia  2017  13:04:16
~xyz
Zapach pochodzi od słowa pachnieć A tu mamy do czynienia ze smrodem albo odorem jak ktoś woli
Dodano: 9  Stycznia  2017  12:17:31
~:-)
"Ta inwestycja miała się rozpocząć na przełomie 1917/1918 roku. Nie mam takiej informacji, żeby inwestor wycofał się z tych planów- mówi prezydent."
Zaraz stuknie setka - czekamy... umiech
Dodano: 9  Stycznia  2017  12:15:43
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe