Wraca sprawa terenów w Jelni

Opublikowano: 5  Stycznia  2017

Park Technologiczno- Przemysłowy wciąż jest w strefie planów. Czy teraz ma szansę być stworzony? Na pewno to jedna z nielicznych szans na dalszy rozwój Stalowej Woli.

21 września 2011 roku w Stalowej Woli został podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia Parku Technologiczno- Przemysłowego. Głównym celem realizacji tego przedsięwzięcia było przygotowanie terenów inwestycyjnych dla potrzeb przemysłu, a następnie udostępnienie ich inwestorom, którzy utworzą na terenie parku nowe zakłady. Tereny te miały być atrakcyjne w szczególności dla przedsiębiorstw z branż o wysokiej energochłonności i możliwości wykorzystania pary m.in. przez przetwórstwo owocowo- warzywne, chemię budowlaną, odlewnictwo, obróbkę metali, ceramikę budowlaną. Zakładano, że będzie to inwestycja kilkuetapowa. W pierwszym etapie powierzchnia działek inwestycyjnych miała wynieść 47,9 ha. Mogłoby się tam znaleźć 10 zakładów. W kolejnym etapie możliwość pozyskania powierzchni działek inwestycyjnych szacowana była na 214 ha. Przewidziano, że może się tam pojawić nawet 25 zakładów, w których pracę mogłoby znaleźć 1200 osób. Park miał powstać na terenie Jelni, gdzie przez wiele lat magazynowano odpady paleniskowe Elektrowni Stalowa Wola. Początkowo mówiło się, że termin zakończenia inwestycji nastąpi pod koniec 2014 roku.

Elektrownia wykupiła nieużytki, a następnie posadziła wierzbę energetyczną. Wtedy pojawił się problem, bo zagnieździły się na niej ptaki. Jak się później okazało ptaki nie były jedynym problemem, bo po przygotowaniu opracowania fizjograficznego okazało się, że teren nie jest korzystny dla rozpoczęcia planowanej inwestycji. Rozwiązaniem sprawy mogła być zamiana terenów z Lasami Państwowymi, jednak do tego potrzebne były chęci tej drugiej strony. Sprawy, mimo planów, nie załatwił poprzedni prezydent.

- Projekt utworzenia Parku Technologiczno – Przemysłowego Stalowa Wola został zawieszony. Na decyzję wpływ miały dwa czynniki: brak uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów przeznaczonych pod budowę Parku oraz wynik opracowania ekofizjograficznego, wskazującego na liczne ograniczenia występujące na terenie przeznaczonym pod inwestycję, związane głównie z ochroną środowiska i wysokim stanem wód gruntowych oraz brakiem ekonomicznie uzasadnionego sposobu odwodnienia całego terenu inwestycyjnego– mówiła dla portalu StaloweMiasto.pl we wrześniu 2014 roku Patrycja Hamera- Pierzchała, rzecznik Tauron Wytwarzanie.

Poprzedni prezydent, po tym jak nie wyszła współpraca z Tauronem, planował odkupienie terenów w Jelni. Obecny prezydent chciałby powrócić do tematu i utworzyć Park Technologiczno- Przemysłowy.

- W tej sprawie trwają rozmowy od wielu miesięcy. W tej chwili jeszcze nie chciałbym przekazywać szczegółów, ale to jeden z tych elementów dotyczący wskazania nowych terenów. To temat, który był porzucony, a teraz jest odświeżany- wyjaśnia prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Jak mówi włodarz Stalowej Woli samorządowi nie brakuje pomysłów jak zagospodarować ten obszar.

- Wymaga to przede wszystkim dużych nakładów komunikacyjnych, aby Jelnia nie była komunikowana przez Osiedle Hutnik. W obecnej chwili jedyny dojazd do ewentualnie przyszłego obszaru gospodarczego prowadzi przez to osiedle, a nie jest możliwe, by nową strefę przemysłową prowadzić przez osiedle mieszkaniowe- mówi prezydent.

Na obszarze Jelni mieści się obecnie składowisko odpadów paleniskowych. Tauron przekazałby teren i utworzyłby spółkę, która zarządzałaby parkiem. Uzbrojeniem, przystosowaniem miejsca dla przedsiębiorców, a także utworzeniem dojazdu do niego zajęłoby się miasto.


 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~Ela
Zatrujcie wody gruntowe zniszczcie zieleń i zachorujmy wszyscy na raka.
Dodano: 21  Listopada  2017  19:23:35
~lolo
POPIERAM WPIS "OŁKEJ". Zabieracie ludziom działki, dorobek ich życia i chcecie tak piękne miejsca zabetonować i zasmrodzić! Mało Hutnik już w tym momencie jest zanieczyszczony?! Jeszcze nam dostawcie kilka dodatkowych fabryk jakby mało było aluteków i innych cefastów. Śmierdzi, powietrze syfiaste chociaż tyle zieleni dookoła... niedługo będziemy łysi chodzili albo świecący. Oby k.... tak dalej.
Dodano: 10  Stycznia  2017  07:57:16
~ołkej
nawet nie jestem sobie w stanie wyobrazić by coś tam powstało, nie jestem żadnym ekologiem czy coś ale to na prawdę piękne i malownicze tereny , od dziecka pamiętam bo nieraz się tam szwędało, jest tam kilka rybnych stawów reszta to łąki, pagórki choć sztuczne ale świetne widoki ogólnie prześlicznie są z jelni, panorama pierwsza klasa miejscowi wiedzą o co be ,na złość malkontentom powiem tylko tyle, że za dużo tam wody więc raczej nic nie powstanie i dobrze, jak Wy byście się czuli gdyby niedaleko waszych domów wybudowali kilka fabryk, mało innego terenu ? mieszkaniec Hutnika umiech
Dodano: 8  Stycznia  2017  23:39:59
~pamietliwy
KIEDYŚ OBROŃCY PTASZKA CHYBA KOSA? OBRONILI PTASZKA , ZABLOKOWALI BUDOWE OBWODNICY HUTY , MIASTA , OKOLIC ? CHYBA OD STRONY TURBI DO TRASY NA RZESZÓW POD NISKIEM , MAM PYTANKO MOŻE KTO WIE CO TAM W ROZPUDZIE SŁYCHAĆ I CZY RZECZKA KTÓRA BYŁA ,,,NADAL JEST TAK UROKLIWA CZY ZAROSŁA CHASZCZAMI
Dodano: 6  Stycznia  2017  10:32:16
~rolo
na Jelni to byłby fajny tor crossowy umiech
Dodano: 5  Stycznia  2017  16:39:14
~boby
Panie Prezydencie jest Pan osobą kreatywną,prosimy działać.
Dodano: 5  Stycznia  2017  15:39:39
~Vik
Kolejne mydlenie oczu, a ja od dwóch lat czekam na nowego inwestora....
Dodano: 5  Stycznia  2017  15:39:13
Sezon ogórkowy w pełni. Już myślałem, że będę miał za co pochwalić prezydenta, a tutaj odgrzanie starego kotleta. Czyli jednak partia nie chce pomagać swojej nowej twarzy.
Dodano: 5  Stycznia  2017  14:43:24
Wysprzedajcie wszystko zieleń lasy zalejcie betonem i będzie na pokolenia
Dodano: 5  Stycznia  2017  14:07:09
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe