Co będzie, gdy UE zamknie portfel?

Image

Co się stanie z miastem gdy Unia Europejska przestanie dofinansowywać inwestycje? Skąd pochodzić będą pieniądze na kolejne zadania? Jak miasto poszerzy strefę ekonomiczną?

Czerpać pełną garścią z unijnej kieszeni

Samorządy, również u nas, czerpią pełną garścią z kiesy unijnej. Programy te jednak kiedyś się skończą. Co wtedy? Takie pytanie padło podczas Rady Seniorów.

- O tym trzeba będzie już myśleć, co będzie tym kołem zamachowym rozwoju Polski po środkach europejskich. W momencie kiedy wyczerpią się te środki musi istnieć jakaś dźwignia, która będzie dawała dodatkowe finansowanie dla tych samorządów, które będą chciały podejmować ambitne zadania inwestycyjne. Ministerstwo rozwoju przygotowuje i będzie testować już taki plan subwencji rozwojowej tego ministerstwa. - mówi prezydent Stalowej Woli.

Do 2020 skończą się unijne dotacje i do tego czasu miasto chce z nich w pełni korzystać. To jedyna szansa na wykonanie wielu zadań na rzecz miasta za mniejsze pieniądze.

Teraz budujemy drogi, potem poszerzymy strefę ekonomiczną

- Do roku 2020 chcemy wykorzystać wszystkie programy rozwojowe, które będą za pośrednictwem środków w Regionalnym Programie Operacyjnym marszałka województwa podkarpackiego, również te pieniądze, które będą w „Polsce Wschodniej”, bo to jest duży projekt ministerialny dla całego obszaru województw Polski wschodniej. To oczywiście będzie powodowało duże wyzwanie z punktu widzenia budżetu- mówi Lucjusz Nadbereżny.

To szansa na budowę i remont dróg, stworzenie połączeń komunikacyjnych, a te przydadzą się po roku 2021. By miasto mogło mieć pieniądze na kolejne inwestycje wówczas, gdy skończą się dotacje unijne, musi mieć źródła, z których będzie czerpać korzyści. Musi więc poszerzać strefę ekonomiczną i już teraz tworzyć drogi do nich wiodące.

Podatki płynące do miasta nadzieją na przyszłość

- Patrząc na rozkład terytorialny, strefa ekonomiczna Miasta Stalowa Wola to to miejsce, z którego miasto żyje. To tam generowane są największe dochody podatku od nieruchomości, ale to również jest kwestia największego zatrudnienia osób, co generują część podatku dochodowego, który wpływa do budżetu miasta od naszych mieszkańców- mówi prezydent.

Gdy rozszerzymy strefę ekonomiczną będziemy mieć większy wpływ do budżetu miasta z tytułu podatków. Działania zmierzające do tego mają być podejmowane w 2017 roku. I to właśnie teraz samorząd będzie aplikować o kolejne środki z zewnątrz na ten cel. Prezydent chciałby poszerzyć strefę przynajmniej o 30 ha, choć w zainteresowaniu miasta jest obszar około 110 ha pozostających w zarządzie Lasów Państwowych.

- Wiele lat temu podjęto nieodpowiedzialne decyzje, bo w ramach regulacji podatkowej pomiędzy Skarbem Państwa, Hutą Stalowa Wola, część terenów objętych nawet teraz planem przestrzennym do zagospodarowania pod zakłady przemysłowe, zostało oddanych do Skarbu Państwa- Lasów Państwowych, chociaż nie mają one takiej funkcji typowo środowiskowej, tylko pod względem obecności tam sieci energetycznych i sieci innych mediów byłyby możliwe do zagospodarowania pod cele przemysłowe. I to jest ten błąd, który musimy odwrócić w perspektywie kilku najbliższych lat. To jest oczywiście duże wyzwanie, by te tereny przygotować pod inwestycje- mówi prezydent.

W przekonaniu Lucjusza Nadbereżnego jeśli miasto nie zajmie się tą sprawą, to będzie operować tym, co mu pozostało, a jest to niewiele, bo zaledwie 20 ha. W mieście jest kilku przedsiębiorców, którzy chcieliby rozbudować swoje firmy z udziałem dotacji z zewnątrz. Na razie gmina nie ma im co zaoferować. Potrzeba też terenów pod nowe budownictwo. Jeśli nie będzie pracy i mieszkań obywatele będą uciekać ze Stalowej Woli, tym samy będą maleć wpływy z podatków. Problemem są też osoby pracujące w naszym mieście, korzystające z infrastruktury, z imprez, z życia społeczno- kulturalnego, a „nocujące” poza granicami miasta i płacące podatki gdzie indziej. Są to ci, którzy mają dobre dochody i których stać na budowę własnego domu, a to oznacza, że miasto sporo traci na rzecz gmin ościennych. Prezydent podkreśla też, że maleje bezrobocie co jest zjawiskiem pozytywnym. Na to przynajmniej wskazują statystyki.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =