Seniorzy obradowali w magistracie

Opublikowano: 4  Stycznia  2017

W środę w Urzędzie Miasta odbyły się pierwsze w tym roku obrady Rady Seniorów. Rozpoczęły się, podobnie jak to miało rok temu, od koncertu noworocznego w wykonaniu „Gaude Vitae”.

Miejska Rada Seniorów składa się z 19 osób, w tym 15 seniorów, którzy zostali wybrani w wyborach. Kolejne 2 osoby to przedstawiciele Rady Miejskiej, 2 osoby wskazane zostały przez prezydenta miasta.

Pierwsze, inauguracyjne posiedzenia Miejskiej Rady Seniorów rozpoczęło się 4 stycznia 2017 roku od występu chóru "Gaude Vitae" pod batutą Ewy Woynarowskiej. Zgromadzeni mogli wysłuchać kilku kolęd, a także włączyć się do śpiewania z koncertującymi chórzystami. Złożono sobie również życzenia na rok 2017.

Dziś jako pierwszy głos zabrał prezydent Lucjusz Nadbereżny. Jako, że rzecz dotyczyła budżetu miasta włodarz Stalowej Woli pokrótce omówił dokument już „przyklepany” przez radnych w grudniu. Seniorzy wcześniej spotykali się z prezydentem, mogli więc wnosić swoje uwagi. Na część pytań uzyskali odpowiedzi już wcześniej, część z nich wymagała pisemnych wyjaśnień. Pytania też zadawano podczas dzisiejszego spotkania.

- Budżet był wynikiem szerokich konsultacji, dyskusji, rozmów, ale również ten budżet jest wypadkową dwuletniej pracy, przygotowania strategicznych i ważnych projektów dofinansowanych ze źródeł zewnętrznych. To budżet wielopłaszczyznowy, który dotyka bardzo wielu dziedzin życia w Stalowej Woli- mówił do seniorów Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent przypomniał, że budżet na rok 2017 to budżet rekordowy, bo zapisano w nim, że miasto wyda 339 mln 481 tys. 836 zł. Jest on większy w stosunku do budżetu ubiegłorocznego o 114 mln zł, czyli o 46%. Wiele inwestycji realizowanych będzie dzięki dotacjom unijnym i „dobremu klimatowi wokół Stalowej Woli w instytucjach rządowych”. Połowa budżetu to środki pochodzące z RPO lub rządu. Prezydent wymienił niektóre inwestycje, które będą realizowane w mieście. Są one ważne również z punktu widzenia seniorów, bo korzystać ze zmian będą oni sami, ale i ich dzieci i wnuku.

Seniorzy pytali prezydenta między innymi o nowe przedszkole, działanie sytemu monitoringu jakości powietrza, o tereny zielone, błonia nadsańskie i plany ich zagospodarowania, dworzec PKP i stację w Charzewicach, z której będzie można podróżować do Warszawy. Prezydent zapewnił, że seniorzy nadal będą podróżować za darmo autobusami miejskimi, a nawet wiek dla niektórych grup społecznych zostanie prawdopodobnie obniżony (dla osób na świadczeniach przedemerytalnych po 55 roku życia). 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~Chórzystka

Panie z W.P. dziękujemy pięknie umiech. Zapraszamy Panie (i nie tylko) 14 - go stycznia do SDK, na koncert zespołów SDK w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Koncert zaczyna się o 16.

Dodano: 10  Stycznia  2017  18:03:31
Rada Seniorów ma tyle do rządzenia co żyd na gestapo.
Dodano: 10  Stycznia  2017  15:57:14
~panie z W. p.
Do chórzystki- dziękujemy za wiadomość o wyjeździe chóru wówczas na koncert do Kraśnika .Informujemy też,że ten drugi wpis z 8 stycznia 2017 00;08;38 nie jest naszego autorstwa, ale podziwiamy poczucie humoru Pani chórzystki, bo tylko w taki sposób można było odpisać osobie typu a_propos, która podszywa się pod kogoś i celowo robi błędy.Koncert chórów w Bazylice bardzo piękny i wzruszający.
Dodano: 9  Stycznia  2017  17:03:43
~Chórzystka
Nie, nie. Naszego autorstwa zdarzają się tylko przyśpiewki (o chórze), ale w wydaniu jednogłosowym umiech
Dodano: 8  Stycznia  2017  10:26:23
~panie z W. P.
czy kolendy były włanego aótorswa?
Dodano: 8  Stycznia  2017  00:08:38
~Chórzystka
Do Pań z W.P. Dziękujemy za miłe słowo. A wczoraj 6 go faktycznie śpiewaliśmy poza Stalową Wolą. Zostaliśmy zaproszeni do Kraśnika na Koncert Kolęd. Informacja o tym jest na naszym profilu na faceboku, a wkrótce też naszej stronie www. Zapraszamy na nasze kolędowanie, najbliższe w niedzielę na koncercie stalowowolskich chórów.
Dodano: 7  Stycznia  2017  23:23:22
~panie z W. p.
Co tam pleciesz a_propos, nie masz bladego pojęcia o seniorach. Wczoraj widziałyśmy jak na wprost naszych okien na Wojska polskiego podjechał autokar i wsiadały do niego osoby z tego chóru bo poznałyśmy ich dyrygentkę.Nieśli ze sobą stroje. Pewnie jechali gdzieś kolędować poza Stalową, Może napiszą o tym. Siedzisz sobie w ciepełku, a seniorom- artystom nie straszny mróz i jak ktoś pisze poniżej śpiewają na chwałę Bożą a my dodamy ku radości innym.
Dodano: 7  Stycznia  2017  11:09:43
"obradować",ale we własnym gronie o palących problemach(np.:jak skutecznie ćwiczyć żeby 3mać mocz)
Dodano: 6  Stycznia  2017  12:33:20
~Rita
Tak, trzeba cieszyć się każdą chwilą, można śpiewać , obradować.... a tobie a-propos życzę przy 60 + spokojnego wypoczynku na ławeczce.
Dodano: 5  Stycznia  2017  22:19:12
Jeżeli wnuki już na studiach,to prawdopodobnie,chyba,na pewno trzeba się cieszyć każdą chwilą a nie bezowocnie wcinać się w już ustalony budżet.
Dodano: 5  Stycznia  2017  20:23:35
~sąsiadka
Do sąsiad- dziwne że wypowiadasz się na temat ci obcy bo nie masz za grosz słuchu, głosu i kultury, tak w życiu codziennym jak i na portalu.
Dodano: 5  Stycznia  2017  18:32:39
~senior
" Seniorzy pytali prezydenta między innymi o nowe przedszkole, działanie sytemu monitoringu jakości powietrza, o tereny zielone, błonia nadsańskie i plany ich zagospodarowania, dworzec PKP i stację w Charzewicach " - to tak jakby ustalili to wszystko tylko, ze po fakcie - maja tylko prawo do przejecia odpowiedzialnosci za nie swoje decyzje podobnie jak radni.
~edek - pomysl zanim napiszesz - co jest powodem braku mlodych ludzi w S.W.
Za 500+ chcesz ich zatrzymac?
Dodano: 5  Stycznia  2017  15:10:37
@edek
Ale Ty wiesz, że budowa huty aluminium była planowana od początku istnienia Stalowej Woli?

Druga sprawa - jak to jest z tymi fabrykami? Firmy rozpoczynające działalność w mieście przed 2014 - truciciele, po 2014 - WIELCY inwestorzy. Przecież ani MZK, ani Ikea, ani BagPak, ani Celfast, ani Cerkamed, ani szereg innych firm nie są odlewniami aluminium. Tymczasem Voster - rzekomo planujący przeniesienie działalności do Stalowej Woli z powodu zajęcia obecnego terenu pod budowę S19 - jest nazywany przez Ciebie WIELKIM inwestorem. Wcale w procesie produkcji okien nie wykorzystuje aluminium. Wcale.
Dodano: 5  Stycznia  2017  14:54:29
~edek
Do 125, lemingu ani tymi uczelniami nie ma się co chwalić bo nawet kandydatów na te uczelnie nie ma, dobrze by zrobił jak by rozwinął szkolnictwo techniczne i zawodowe bo dla tych zawodów jest praca w naszym mieście. A o tych miejscach pracy to lepiej przemilczeć bo całe miasto zostało zatrute przez te firmy aluminiowe.
Dodano: 5  Stycznia  2017  13:31:31
~125
p. Edku widać zacięty pisowiec Nadberezny nic nie robi tylko urządzą igrzyska a p SZLĘZAK zrobił prawdziwa STALOWE WOLA budując uczelnie i miejsca pracy!!!!!
Dodano: 5  Stycznia  2017  13:04:52
~Henio
Lepiej pokolędować, wtedy człowiek staje się lepszy i nie dogryza drugiemu. A swoją drogą, to fajne te seniorytki ,gdzie im tam w w głowie pierogi, no chyba że na Wigilię.
Dodano: 5  Stycznia  2017  12:41:01
~edek
Do ''mieszkaniec'' lemingu jak na razie to mieszkańcy spłacają długi które zaciągnął SZLĘZAK na swoje fanaberie.
Dodano: 5  Stycznia  2017  12:23:41
~WHO
"Inne miasta na Podkarpaciu mają Rady Seniorów, inne miasta w Polsce mają, ma i STalowa Wola. Patrząc po forach tego portalu można tyle stwierdzić, że stalowowolanie nie umieją dyskutować, nie umieją nawet konstruktywnie krytykowac tylko krytykują wszystko i wszystkich i nic nigdy nie będzie im pasować. Moja rada. Idzcie jeden z drugim na choćby jedną sesję Rady MIasta wszak są jawne i ogłaszane wcześniej na stronie UM. Idzcie, posłuchajcie a potem wydajcie opinie na temat tego co dobre i złe.
TYle w temacie."

... jeden rosyjski oligarcha ma panterę na smyczy co nie znaczy że dzięki temu jego decyzje są bardziej przemyślane i użyteczne umiechczy to młodzieżówka czy też "klub wzajemnej adoracji 3-go wieku" wszystko ma jeden cel... jeśli pieniądze są po to by je tylko szybko wydawać lub żyć na kredyt to jaką mają naprawdę wartość? zapytam: to jak "solidne" usługi można za nie kupić? ...jak pomyślę masakra umiech
Dodano: 5  Stycznia  2017  12:14:01
~brew
Dzisiaj osoby 60+ - jeśli nie pracują - mają możliwości wieść życie ciekawe. Wszystko zależy od zdrowia, zainteresowań i chęci życia.
Dodano: 5  Stycznia  2017  10:54:18
Inne miasta na Podkarpaciu mają Rady Seniorów, inne miasta w Polsce mają, ma i STalowa Wola. Patrząc po forach tego portalu można tyle stwierdzić, że stalowowolanie nie umieją dyskutować, nie umieją nawet konstruktywnie krytykowac tylko krytykują wszystko i wszystkich i nic nigdy nie będzie im pasować. Moja rada. Idzcie jeden z drugim na choćby jedną sesję Rady MIasta wszak są jawne i ogłaszane wcześniej na stronie UM. Idzcie, posłuchajcie a potem wydajcie opinie na temat tego co dobre i złe.
TYle w temacie.
Dodano: 5  Stycznia  2017  09:17:29
~dixi
Pierogów by nalepiły wnukom a nie okupować salę obrad.
Dodano: 5  Stycznia  2017  09:04:09
~choinka
Są tacy co bawią prawnuki.
Dodano: 5  Stycznia  2017  09:00:53
~sasiad.
co robi w tym chorze ta ruda w drugim rzedzie z lewej przeciez ona niema bladego pojecia o spiewie dzwne .
Dodano: 5  Stycznia  2017  08:51:28
~123
Towarzystwo geriatryczne po zakończonych obradach powinno zrobić zrzutkę na prąd i wynajem sali.
Dodano: 5  Stycznia  2017  01:14:24
~wnuk
~a propos - większość z seniorów ma wnuki na studiach!!! A te z gimnazjum, liceum już się bawią same....
Dodano: 4  Stycznia  2017  22:06:57
~Mieszkaniec
Seniorzy obradowali bo beda musieli tez dzwigac brzemie odpowiedzialnosci za " budzet wszechczasow " ustalony centralnie bez znaczacego wplywu na jego tresc przez glosujacych. Nikt nie uwierzy w nadprzyrodzone i wszechstronne zdolnosci Prezydenta jak i w cuda jakie nastapia - pozostaje jedynie wszystkim mieszkancom i podatnikom przygotowac sie do splaty zadluzenia.
Dodano: 4  Stycznia  2017  21:32:15
~qwerty
Sami sobie śpiewają, sami sobie obradują, myślą, że mają władzę i świat
się kręci wokół nich.
A tak naprawdę to są pasożyty, zajmują niepotrzebną uwagę, zajmują czas głupotami.
Są od tych spraw radni, a ta formacja moherowych beretów nie powinna
znaleźć się w Magistracie.
Powiem krótko żenada ?????????????????????????????????
Dodano: 4  Stycznia  2017  20:58:54
~ Jola
Jedni śpiewają na chwałę Bożą,inni bawią wnuki na chwałę Ojczyzny , inni łączą jedno z drugim, a jeszcze inni ...dużo by pisać.Moja znajoma haftuje i wykonuje piękne różne ozdoby, a wnuki ma w innych miastach.
Dodano: 4  Stycznia  2017  19:14:48
~a_propos
ale co z tego wynika i czy seniorzy raczej nie powinni bawić wnuki na chwałę i honor Ojczyzny
Dodano: 4  Stycznia  2017  18:58:30
~ radny
Bardzo ładnie Śpiewa ten chór i zawsze można z nimi pośpiewać kolędy , czy przy innych okazjach znane piosenki. Tak trzymać.
Dodano: 4  Stycznia  2017  16:08:36
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe