Zaloguj się !

Aby ferie były bezpieczne

Opublikowano: 4  Stycznia  2017

Od 16 stycznia rozpoczynają się na terenie województwa podkarpackiego zimowe ferie, które trwać będą do 27 stycznia. W tym czasie stalowowolscy policjanci spodziewają się wzmożonego ruchu na drogach, w tym autokarów przewożących dzieci i młodzież na zimowiska.

Podczas prowadzonych kontroli policjanci ruchu drogowego szczególną uwagę zwrócą na:

- stan trzeźwości kierowców,

- prawidłowość oświetlenia pojazdu,

- dostosowanie prędkości jazdy do obowiązujących ograniczeń oraz warunków panujących na drodze,

- braki w wyposażeniu, w tym dotyczące urządzeń samoczynnie rejestrujących prędkość pojazdu, czas jazdy oraz postój,

- właściwy załadunek bagażu, sprzętu narciarskiego, aby nie ograniczał kierowcy widoczności i nie zagrażał podróżującym osobom, dobór miejsc postoju podczas przerwy w podróż.

Stalowowolscy policjanci apelują, aby kierowcy przewożący dzieci i młodzież, robiąc w czasie jazdy przerwy, zatrzymywali się na parkingach tak, aby osoby opuszczające pojazd znajdowały się z dala od drogi. Często obserwuje się sytuacje, w których postój jest dokonywany w miejscu zabronionym lub bezpośrednio przy drodze, w lesie, a nie na wyznaczonych parkingach.

Nie wszystkie dzieci wyjadą na zimowiska. Spora ich cześć będzie spędzała wolny czas w miejscu zamieszkania. Warto więc przed feriami przypomnieć najmłodszym podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas poruszania się zimą po drogach. Nie zawsze ferie zimowe idą w parze z urlopami rodziców, tak więc na wspólne spędzanie czasu pozostają weekendy. Ten czas trzeba wykorzystać na rodzinne spacery, w trakcie których należy zwracać uwagę na zagrożenia czyhające na dzieci w ruchu drogowym. Komentarze do niebezpiecznych sytuacji, dobry przykład rodziców gwarantują w przyszłości zwiększenie bezpieczeństwa dziecka.

Warto pomyśleć także o zaplanowaniu wolnego czasu swojej pociechy na przykład w ramach nieobozowych ferii organizowanych przez szkoły czy też domy kultury. Następną sprawą są zabawy na podwórku. Rodzice, nauczyciele, koniecznie muszą przypominać dzieciom o tym, że nie wolno bawić się w pobliżu dróg, torowisk. Pokusa jest bardzo silna lecz ryzyko wpadnięcia pod pojazd duże. Dlatego też widząc bawiące się dzieci w pobliżu ulicy należy im zwrócić uwagę i nie tylko wtedy, gdy wśród nich jest własne dziecko. W tej sytuacji obojętność i brak reakcji osoby dorosłej mogą doprowadzić do tragedii.

Stalowowolscy policjanci już prowadzą spotkania z dziećmi i młodzieżą w szkołach na terenie całego powiatu. W trakcie spotkań poruszane są zagadnienia związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem.

KPP

 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe