Zaloguj się !
Get Adobe Flash player

Dlaczego Mikołaj przynosi prezenty?

Opublikowano: 11  Grudnia  2016

Św. Mikołaj jest znany niemal na całym świecie. Obecnie nawet w krajach niechrześcijańskich, np. w Azji nawiązuje się do tradycji rozdawania prezentów dzieciom. W Chinach, na potrzeby świąt w marketach, stworzono postać tzw. Staruszka Bożonarodzeniowego. Do rozpowszechnienia jego najbardziej znanego wizerunku — starszego jowialnego pana w czerwonej czapce z pomponem przyczyniła się kampania popularnego napoju gazowanego. Jego pierwotny wygląd był zupełnie inny. A skąd się w ogóle wziął?

Św. Mikołaj urodził się w Patarze około 270 r., w dzisiejszej Turcji. Pochodził z bogatej rodziny. Rodzice - Nonna i Teofan, oprócz bogactwa przekazali mu własne wartości- zaszczepili mu głęboką wiarę w Boga. Imię Nikolas oznacza „Zwycięzca narodów”. Mikołaj, mimo że otoczony luksusem żył skromnie. Od najmłodszych lat pościł dwa razy w tygodniu. W każdą środę i piątek. Słynął z dobroci i wrażliwości. Gdy dorósł, został biskupem Miry (również w Turcji). Szczególnie wyczulony był na ludzką krzywdę i biedę. Jedna z najbardziej znanych legend mówi, o poratowaniu przez niego człowieka w bardzo trudnej sytuacji. Pewien mężczyzna popadł w bankructwo i żeby wyjść z biedy, postanowił sprzedać do domu publicznego swoje trzy młode córki. Kiedy Mikołaj o tym usłyszał, postanowił uratować dziewczęta. Podkradł się nocą i przez komin wrzucił trzy sakiewki pełne monet. Te rozsypały się do butów i skarpet suszących się koło kominka. W ten sposób uchronił je od złego losu. Inna legenda mówi o wskrzeszeniu przez biskupa trzech, młodych ludzi zamordowanych z powodu zadłużenia.

Święty Mikołaj zmarł prawdopodobnie 6 grudnia między 345 a 352 rokiem, miał blisko 70 lat. Po jego śmierci powstało bardzo wiele legend. Najstarsza z nich opowiada o uratowaniu trzech namiestników, niesłusznie skazanych na śmierć przez cesarza Konstantyna Wielkiego (306 - 37 r.). Historia ta była w średniowieczu jedną z bardziej znanych. Równie popularna była też legenda o uratowaniu przez niego rybaków od śmierci na morzu podczas burzy.

Święty Mikołaj jest patronem wielu miast m.in. Grecji, Rosji i Lotaryngii (Szwajcaria) oraz Amsterdamu, Ankony, Bari, Fryburga, Nowego Jorku. W wielu miejscach istniały również bractwa poświęcone biskupowi. W Polsce istniały, np. w Lublinie, Żydowie koło Poznania i Maniszewie koło Obornik. Biskup wymieniany jest, jako jeden z Czternastu Świętych Wspomożycieli. To patron m.in. dziewcząt pragnących wyjść za mąż, rybaków i marynarzy, rzemieślników, podróżnych i kupców oraz wielu innych.

Dlaczego Mikołaj rozdaje prezenty?

Tradycja obdarowywania dzieci prezentami sięga czasów średniowiecza. Zapoczątkowało ją udzielanie stypendiów i zapomóg przez szkoły imienia św. Mikołaja. Z upływem lat zwyczaj ten przekształcił się także we wzajemne obdarowywanie upominkami w rodzinach, na cześć sławnego biskupa.

Pierwsze „mikołajki” obchodzono już w XV wieku. Wtedy to osoba z okazji święta patrona, osoba przebrana za niego rozdawała upominki. Wyglądał inaczej niż współcześnie: miał siwą brodę, długi pastorał, mitrę oraz długą, czerwoną szatę biskupią. Przemieszczał się pieszo.

Grzeczne dzieci obdarowywał owocami, orzechami itp., a niegrzeczne (np. niepamiętające pacierza) uderzał pastorałem. Jeśli nie przybywał osobiście, dzieci na różne sposoby starały się pokazać, że oczekują prezentów. Początkowo budowano dla niego tzw. łódeczki św. Mikołaja, w których miał zostawiać podarki. Potem zastąpiono je butami i skarpetami, natomiast w regionach protestanckich- talerzami z poczęstunkiem. Według niektórych źródeł różne były umiejscowienia butów i skarpet - w Czechach wieszano skarpety na ramach okiennych, w Holandii stawiano buty koło kominka, a w Austrii — na parapecie.

Żeby kupowac taniej, warto sprawdzić promocje i kody rabatowe w sklepach internetowych: kod rabatowy Deichmann, kody rabatowe Saturn, Rtv Euro Agd kod rabatowy.

Obecnie najczęściej dzień św. Mikołaja obchodzi się 6 grudnia. W wielu miejscach na świecie uznaje się, że Mikołaj przynosi prezenty również (albo jedynie) pod choinkę, a w niektórych, pod różnymi postaciami, przynosi upominki w święto Trzech Króli. Jednak, bez wątpienia postać biskupa o dobrym sercu i odważnym charakterze trwale zapisała się we współczesnej kulturze i tradycji.

Artykuł sponsorowany
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe