Get Adobe Flash player

Dzień Otwarty Politechniki

Opublikowano: 25  Listopada  2016

Politechnika Rzeszowska zaprosiła przyszłych studentów do odwiedzenia uczelni i zapoznania się z ofertą edukacyjną.

Przyszli żacy corocznie chętnie odwiedzają mury Politechniki Rzeszowskiej. To tutaj kształcą się przecież przyszłe elity techniczne, tutaj zdobywają wiedzę przyszli inżynierowie. Bogata oferta, doskonała kadra naukowa, bogate zaplecze naukowo- dydaktyczne to zachęta do dobrego wyboru, wyboru kierunku, który umożliwi karierę zawodową i dobre zarobki.

- W ramach Dnia Otwartego zwracamy się do młodzieży klas maturalnych z tego względu, że jest to akurat czas, kiedy młodzi podejmują decyzję odnośnie wyboru kierunków. Bardzo nam zależy, aby tą ofertę przedstawić właśnie teraz, ponieważ- jak już szeroko wiadomo- czekamy na zgodę z ministerstwa na utworzenie samodzielnego wydziału, czyli Wydziału Mechaniczno- Technologicznego. Mamy nadzieję, że ta oferta będzie skierowana do tych młodych ludzi, którzy już odbiorą wyniki maturalne w czerwcu- lipcu i będą mogli podjąć decyzję o wyborze studiów i będzie to wybór skierowany na Stalową Wolę. Ostatnio często odwiedzamy różne lokalne firmy typu: Huta Stalowa Wola, Zakłady Zbrojeniowe, Dressta, LiuGong Machinery i okazuje się, że wszyscy zapewniają, że mają niesamowity deficyt na inżynierów i są gotowi i chętni do współpracy z naszą uczelnią i oczywiście chcą oferować pracę naszym absolwentom. Już podczas pierwszych lat studiów nasi studenci mogą mieć więcej praktyk, a to oznacza, że studia te są bardziej praktyczne i pozwalają na zdobycie tego praktycznego doświadczenia. Ponadto dają możliwość nawiązania kontaktów i skorzystania ze staży, a w rezultacie później do otrzymania stypendiów od tych firm- mówi Lucyna Iskra, kierownik dziekanatu stalowowolskiej Politechniki Rzeszowskiej.

Podczas Dnia Otwartego można było zwiedzić zaplecze naukowo- dydaktyczne oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną i stypendialną. Jednym z ważniejszych punktów dnia było rozstrzygnięcie konkursu "Politechnika Moich Marzeń", w którym szkoły ponadgimnazjalne rywalizowały o nagrodę rektora Politechniki Rzeszowskiej.

Celem konkursu, do którego zostały zaproszone szkoły ponadgimnazjalne, było przygotowanie krótkiego eseju oraz prezentacji na temat tego, w jaki sposób powinny wyglądać studia na Politechnice Rzeszowskiej w Stalowej Woli. Nie chodziło w nim jedynie o spojrzenie na studia ze strony czysto dydaktycznej, ale również przez pryzmat rozwijania własnych zainteresowań oraz spędzania czasu po zajęciach. Chodziło o pokazanie, jak dzisiaj młodzież wyobraża sobie studia i czego oczekuje od uczelni. Bo przecież studia to nie tylko nauka, ale też możliwość nawiązania nowych znajomości, przyjemnego spędzania czasu i rozwijania własnych pasji. Być może niektóre pomysły zostaną wcielone w życie na powstającym Wydziale.

Ścisła współpraca Politechniki Rzeszowskiej oraz stalowowolskich przedsiębiorstw zaowocowała między innymi stworzeniem planu studiów, który będzie dopasowany do potrzeb lokalnego rynku. Nowy wydział zachowa nazwy dotychczasowych kierunków:

- mechanika i budowa maszyn,
- zarządzanie i inżynieria produkcji,
ale w ramach tych kierunków zostaną zaproponowane nowe specjalności:
- spawalnictwo,
- inżynieria technologii specjalnych,
- komputerowo wspomagane wytwarzanie,
- informatyka w zarządzaniu przedsiębiorstwem,
- systemy zarządzania jakością produkcji.

Dzięki temu absolwenci będą mieli możliwość znalezienia jeszcze lepiej płatnej pracy. Warto podkreślić, że 80% absolwentów obu wspomnianych kierunków znajduje pracę w ciągu dwóch pierwszych miesięcy od zakończenia studiów. Zarobki też nie należą do najniższych, gdyż połowa absolwentów kierunku mechanika i budowa maszyn zarabia w pierwszej pracy więcej niż 3.300 PLN brutto, a połowa absolwentów zarządzania i inżynierii produkcji zarabia w pierwszej pracy więcej niż 2.700 PLN brutto (informacje pochodzą z raportu ZUS dotyczącego badania ekonomicznych aspektów losu absolwentów za 2014 rok, źródło http://absolwenci.nauka.gov.pl/). Politechnika Rzeszowska uplasowała się na pierwszym miejscu w rankingu Perspektywy w kryterium zapotrzebowanie na absolwentów na rynku pracy.

[b]Studia w Politechnice Rzeszowskiej w Stalowej Woli to szereg korzyści[b/], m. in. bogata oferta stypendialna: stypendium motywacyjne Prezydenta Stalowej Woli w wysokości od 300 do 450 zł miesięcznie, stypendium socjalne do 660 zł miesięcznie, stypendium naukowe do 660 zł miesięcznie, stypendium dla osób niepełnosprawnych 660 zł miesięcznie oraz dla najlepszych studentów stypendia motywacyjne fundowane przez lokalne firmy.

 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe