Zaloguj się !
Get Adobe Flash player

O globalizacji i uchodźctwie

Opublikowano: 18  Listopada  2016

Co to jest globalizacja i jakie negatywne skutki ze sobą niesie? Dlaczego jedni ludzie podróżują dla przyjemności albo w interesach, zaś inni, niestety, są do tego zmuszeni? Z ojczyzny wypędza ich wojna, prześladowania, bieda i głód. Albo szukają opieki socjalnej w krajach europejskich. O tym rozmawiano na specjalnej lekcji w Gimnazjum nr 4, którą przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna. Zajęcia przeprowadzono 16 listopada. A wszystko w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej.

Uczniowie usłyszeli o tym, jak świat bardzo się skurczył w ostatnich dziesięcioleciach. Największy wpływ miały na to ułatwienia w podróżowaniu i rozwój środków masowego przekazu. Świat nie stał się może – jak to przewidywano – globalną wioską, ale jest dzisiaj znacznie mniej podzielony niż kiedyś. Więcej wiemy o innych, szybciej uzyskujemy wszystkie potrzebne (i niepotrzebne) informacje. Młodzi ludzie na całym świecie słuchają tej samej muzyki i podobnie się ubierają. Niektórzy niepokoją się nawet, czy tak dynamiczny rozwój kultury masowej doprowadzi do zupełnego ujednolicenia świata, do zaniku wszelkich różnic kulturowych. Rzeczywiście smutny byłby świat, w którym wszędzie byłoby zupełnie tak samo: te same potrawy, te same stroje, te same zwyczaje, taka sama architektura. Dzięki nowoczesnym środkom transportu ludzie błyskawicznie przenoszą się z miejsca na miejsce. Jedni podróżują dla przyjemności albo w interesach. Inni, niestety, są do tego zmuszeni. Uchodźcy i imigranci nie wszędzie są mile widziani – wielu ludzi obawia się konkurencji na rynku pracy, nie rozumie i nie akceptuje obcych obyczajów i kultury. Szczególnie, jeśli imigranci starają się w agresywny sposób propagować własne obyczaje, często stojące w sprzeczności ze zwyczajami mieszkańców krajów, w których przybysze się pojawili.

Podczas zajęć omówiono czym jest uchodźctwo oraz Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Uczniowie poznali także potrzebę bezpieczeństwa w oparciu o piramidę potrzeb ludzkich według Maslowa. Jak się okazuje uchodźctwo nie jest problemem nowym. W 1915 exodus dotknął 3 milionów ludzi. Tragiczna jest historia 937 żydowskich uchodźców z III Rzeszy, których w 1939 roku nie przyjął rząd USA. W 1942 roku polscy tułacze przed II wojną światową dotarli aż do Iranu… Obecnie problem uchodźców dotyczy głównie krajów, w których przewrócono dyktatury, ale w zamian dano ludziom jedynie wojnę i zniszczenie. Kongo z kolei pogrążone jest w wojnie domowej, w której tle przewija się walka o rudy rzadkich i cennych metali. Przykłady można mnożyć… Czy młodzi ludzie mogą zmienić świat? Podczas lekcji zrealizowano również ćwiczenia pod takim tytułem opracowane przez Instytut Globalnej Odpowiedzialności.

Tydzień Edukacji Globalnej jest coroczną międzynarodową inicjatywą, mającą na celu zwrócenie uwagi społeczeństw europejskich na potrzebę prowadzenia edukacji dotyczącej spraw globalnych, poprzez intensywne i różnorodne działania skierowane przede wszystkim (ale nie tylko) do dzieci i młodzieży. W tym roku odbywa się w dniach 14-20 listopada.

Ideą Tygodnia Edukacji Globalnej jest zapoznanie młodych ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, kształtowanie wśród nich postaw sprzyjających ich rozwiązywaniu, respektujących różnorodność kulturową oraz umiejętność porozumiewania się z ludźmi wywodzącymi się z odmiennych kultur. Inicjatywy Tygodnia Edukacji Globalnej mają przyczynić się do pobudzenia aktywności młodych ludzi na rzecz bardziej sprawiedliwego świata, ukazywać konkretne możliwości zaangażowania i uświadomić im, w tym kontekście, odpowiedzialność za własne działania.


 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~Joko
Nacht zapisz się do pisu lub innej partii, oni ci pracę znajdą, będziesz pajacował jak Weber albo Macierewicz. Jesteś politologiem podobno więc podstawy masz dobre.
Dodano: 23  Listopada  2016  21:09:33
~koliii
Wpierdalajcie dzieciom dale gówno do głowy... migracja, bieda itd...
Nas interesuje tylko dlaczego Polacy jadą na zachód?? Bo w tym państwie każdy kradnie, afera goni aferę i nic się nie dzieje. Wprowadźcie prawo jak w chinach i zobaczymy.(defraudacja karana jest śmiercią). U nas mają takiego głupka jak Macierewicz aby odwrócić uwagę od kradzieży państwowych pieniędzy. AAle o tym można trylogię można napisać.... Chcecie mieć jak we francji , Proszę bardzo. . WOLIMY REPARTIANTA NIŻ IMIGRANTA.
Dodano: 23  Listopada  2016  18:33:52
~@ nacht
Jak przy rozmowach kwalifikacyjnych ujawniasz choć 10% tych "mądrości" co tutaj, to ja się nie dziwię... Nikt normalny nie przyjął by do pracy takiego świra.
Dodano: 20  Listopada  2016  12:32:32

Sam myślę o wyjeździe do Niemiec.
Bo w tym kraju, jakoś niestety nie ma dla mnie pracy.

Dodano: 18  Listopada  2016  12:30:18
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe