Chcą nakręcić „Thorgala”!

Image

Ma powstać serial na podstawie komiksu znanego rysownika pochodzącego ze Stalowej Woli.

„Thorgal” to główna postać ukazujących się w formie książkowej od 1980 roku komiksów fantasy (po raz pierwszy komiks ukazał się w 1977 roku na łamach belgijskiego magazynu „Tintin”), tworzonych przez rysownika Grzegorza Rosińskiego według scenariusza Belga Jeana Van Hamme. Scenarzystami komiksu w późniejszych latach byli Belg Yves Sente i Francuz Xavier Dorison.

Rosiński urodził się w 1941 roku w Stalowej Woli, jest nie tylko rysownikiem, ale także malarzem i grafikiem. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, w Polsce znany był między innymi z serii komiksowej „Kapitan Żbik”. W 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, wyjechał z rodziną do Belgii, obecnie mieszka w Szwajcarii. Międzynarodowe uznanie zyskał dzięki „Thorgalowi”, komiksowi opowiadającemu o „gwiezdnym dziecku”, które przeżyło katastrofę statku kosmicznego i wychowało się wśród Wikingów, wyrastając na szlachetnego mężczyznę, przeżywającego przygody w świecie ludzi i bogów. Seria została przetłumaczona na osiemnaście języków i ukazała się w czternastu milionach egzemplarzy. Do tej pory ukazały się 34 tomy, a w listopadzie tego roku zaplanowana jest premiera kolejnego („Szkarłatny ogień”).

Okazuje się, że na podstawie komiksu o Thorgalu ma powstać serial telewizyjny, który ma wyreżyserować Niemiec Florian Henckel von Donnersmarck, znany m. in. z nagrodzonego Oskarem filmu „Życie na podsłuchu”. W rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Grzegorz Rosiński przyznał, że choć o ekranizacji „Thorgala” mówiło się już od trzydziestu lat, to tym razem wszystko wygląda nareszcie bardzo oficjalnie. Ma to być międzynarodowa produkcja i ma szansę stać się zdaniem producentów konkurencją dla takich serialowych hitów jak „Gra o tron” czy „Wikingowie”. Na razie nie jest znana obsada serialu, trwają prace nad scenariuszem.

Grzegorz Rosiński posiada tytuł „Honorowego Ambasadora Stalowej Woli”, jego prace prezentowane były podczas wyjątkowej wystawy retrospektywnej w stalowowolskim Muzeum Regionalnym, a także podczas wystawy plenerowej przed kinem „Ballada” i na banerach na budynku sklepu „Frac” w centrum miasta. Planowane było też powstanie w ogródku jordanowskim „Parku Thorgala”, powstała specjalna „łódź Thorgala”. W 2010 światowej sławy rysownik odwiedził Stalową Wolę, z której wyjechał z rodzicami w wieku pięciu lat.

A.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Mieszkaniec

Łodź to jest chyba przy szkole muzycznej, bo była dewastowana.

~mieszkaniec

Podobno ściana z jego rysunkiem pod sceną w MDK zamalowana? Co się stało z łodzią, która była przygotowana na przyjazd Pana Rosińskiego?
Ktoś wie?

~Marcin

Super komiks, czytałem w młodości.

~miecz zemsty

są jakieś role ? załapałbym się