Pamięć o pierwszych mieszkańcach St. Wol

Image

W zeszłym roku przed 1 listopada po raz pierwszy na cmentarzu stalowowolskim pojawiły się chorągiewki – symbol pamięci o założycielach miasta. Z inicjatywy Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli na mogiłach pierwszych, przedwojennych mieszkańców Stalowej Woli umieszczali je uczniowie najstarszej stalowowolskiej szkoły – „Jedynki”.

W tym roku akcję podjęła kolejna szkoła podstawowa – PSP nr 3. W czwartek 27 października uczniowie wraz z nauczycielami pojawią się z chorągiewkami na stalowowolskim cmentarzu, gdzie jest około 190 grobów, w których spoczywają pierwsi stalowowolanie. Pojedyncze groby pionierów są także na nekropoliach w Rozwadowie i w Nisku, tam również Muzeum zaplanowało umieścić chorągiewki.

– Nasz projekt poświęcony pierwszym mieszkańcom miasta zaczął się w ubiegłym roku, ale chcemy wciąż go kontynuować w różnych formach. Jedną z nich jest właśnie upamiętnianie zmarłych pionierów na stalowowolskim cmentarzu– mówi dyrektor Lucyna Mizera. – Jednocześnie młode pokolenie uczy się o swoich korzeniach. Odbyło się już w PSP 3 spotkanie uczniów z autorką projektu „Stalowowolanie” Anną Garbacz, która przybliżyła młodzieży temat stalowowolskich pionierów. Wizyta na cmentarzu w przededniu Wszystkich Świętych jest kolejnym krokiem w poznawaniu historii miasta.

Uczniowie otrzymają kartki z nazwiskami zmarłych pionierów i lokalizacją ich grobów oraz plan cmentarza. Będą mogli także liczyć na pomoc pracowników firmy „Memento” zarządzającej cmentarzem stalowowolskim.

Muzeum planuje kontynuować akcję każdego roku.



Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =