Porozumienie z Niskiem i Pysznicą

Image

Stalowa Wola na mocy decyzji radnych zawrze porozumienia z Gminą i Miastem Nisko oraz z Gminą Pysznica w sprawie zasad realizacji projektu partnerskiego…

Chodzi o projekt pod nazwą.: „Szlakiem dziedzictwa kulturowego, zabytków kultury i oferty kulturalnej MOF Stalowa Wola” w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Stalowa Wola oraz pełnienia przez Gminę Stalowa Wola funkcji Lidera Projektu.

Nowa perspektywa finansowa 2014–2020 wprowadziła zmiany w dotychczasowym podejściu do planowania rozwoju przestrzennego i społeczno– gospodarczego poszczególnych gmin. Gmina Stalowa Wola wraz z gminami sąsiadującymi tj. Niskiem, Pysznicą i Zaleszanami tworzy obszar wewnętrznie zintegrowany i wzajemnie na siebie oddziaływujący pod względem społeczno– gospodarczym tzw. Miejski Obszar Funkcjonalny Stalowa Wola (MOF). Z uwagi na pełnione przez siebie funkcję Gmina Stalowa Wola stała się naturalnym liderem Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego przystępując w 2013 roku, wspólnie z Gminami tworzącymi MOF, do prac nad opracowaniem Strategii Rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Stalowej Woli na lata 2014– 2020.

Otwarcie nowej perspektywy finansowej wprowadziło również zmiany w zasadach realizacji projektów partnerskich. Zasady te regulują m.in. zapisy Ustawy wdrożeniowej (Ustawa z dnia 11.07.2014r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014- 2020). Ustawa wprowadziła tzw. scentralizowany model partnerstwa, w którym lider projektu jest zarówno beneficjentem, jak i jedyną stroną umowy o dofinansowanie projektu. Lider projektu pełni w projekcie rolę kluczową, ponieważ odpowiada bezpośrednio wobec Instytucji zarządzającej za przygotowanie, realizację, a następnie rozliczenie projektu. Objęcie roli lidera projektu wiąże się z dodatkowymi obowiązkami i nakładem pracy ze strony Urzędu Miasta w Stalowej Woli, ale przede wszystkim pracowników Referatu Pozyskiwania Funduszy.

W celu sprawnej realizacji projektu partnerskiego pn.: „Szlakiem dziedzictwa kulturowego, zabytków kultury i oferty kulturalnej MOF Stalowa Wola” w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego MOF Stalowej Woli konieczne stało się ustalenie wspólnych zasad realizacji i rozliczenia projektu partnerskiego, w tym podstawowych obowiązków lidera i partnerów.

Taka forma współpracy zwiększa szanse na uzyskanie dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014– 2020, działanie 4.4. Kultura, gminą tworzącym MOF Stalowa Wola. W ramach projektu zakłada się stworzenie wspólnej oferty kulturalnej dla mieszkańców Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Stalowa Wola w oparciu o prowadzoną działalność instytucji kultury z terenu Stalowej Woli, Niska i Pysznicy. Zintegrowany charakter projektu opiera się na realizacji działań wykorzystujących dziedzictwo historyczno– kulturowe MOF, kluczowym elementem przedmiotowego projektu jest zaprezentowanie tzw. „złotych okresów” z dziejów wskazanych gmin, a także wspólnej historii i kultury obszaru MOF w formie „nadsańskiego teatru historii”. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez realizację następujących zadań inwestycyjnych na terenie poszczególnych gmin:

Gmina Stalowa Wola

Modernizacja budynku Miejskiego Domu Kultury wraz z przeprowadzeniem prac konserwatorskich, termomodernizacyjnych, ogólno– budowlanych, zakupem nowoczesnego sprzętu i wyposażenia oraz zagospodarowaniem zabytkowych tarasów wokół budynku.

Gmina i Miasto Nisko

Przebudowę i rozbudowę budynku Niżańskiego Centrum Kultury „SOKÓŁ” w Nisku wraz z zakupem sprzętu i wyposażenia.

Gmina Pysznica

Adaptacja części budynku po byłej szkole podstawowej zlokalizowanego w Gminie Pysznica, z przeznaczeniem na Dom Kultury wraz z zakupem sprzętu i wyposażenia oraz zagospodarowaniem terenu przyległego do budynku.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~SIWY

DO TAK JEST-NIEKONIECZNIE,PODATKI ZOSTAŁYBY W GMINACH A NIE STALOWEJ WOLI,A ICH I TAK NIE STAĆ NA ŻADNE WIĘKSZE UZBROJENIE TERENU ZE WZGLEDU NA BRAK FUNDUSZY-PRZYKŁAD NISKA ,TERENÓW W BRUD A BRAK UZBROJENIA.

~tak jest

ubek. zadna gmina sie nie zgodzi zeby oddac swoje tereny miastu wiec mozesz sobie marzyc dalej hehe

~tak jest

ubek. zadna gmina sie nie zgodzi zeby oddac swoje tereny miastu wiec mozesz sobie marzyc dalej hehe

~Lol

Bełkot. Prosta sprawa opisana schizofreniczno-paranoicznym językiem.

~UBEK

PANIE PREZYDENCIE NADBEREŹNY,A MOŻE BY TAK POROZUMIENIE Z OŚCIENNYMI GMINAMI W SPRAWIE WSPÓLNYCH INWESTYCJI DOTYCZĄCYCH POZYSKANIA NOWYCH TERENÓW,A CO ZA TYM IDZIE NOWYCH INWESTORÓW,STALOWA WOLA NIE POSIADA NADMIARU WOLNYCH GRUNTÓW,OŚCIENNE GMINY OWSZEM.ONI DAJĄ TERENY,MY DAJEMY WIEKSZOŚC ŚRODKÓW NA UZBROJENIE TERENÓW.I TU KREDYTY KTÓRE PAN ZACIĄGA W IMIENIU GMINY PRZEZNACZONE BY BYŁY NA KONKRETNE ZADANIA ,Z KTÓRYCH KORZYŚCI MIELIBYŚMY WSZYSCY.!!!!!!!!!!!!!

manukun

Gminom, gminom! Co to znaczy "gminą tworzącym"