Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Image

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa już działa. Jeśli ktoś chce powiadomić Policję o miejscu, gdzie występuje jakoś zagrożenie, może dokonać tego dzięki stronie internetowej…

- Jest to narzędzie, które służy do wskazywania miejsc, gdzie mieszkańcy naszego miasta bądź powiatu widzą jakieś zagrożenia i chcą o tym powiadomić Policję. W Stalowej Woli mamy już wskazane 2 takie punkty. Jeden dotyczy przekroczenia prędkości, drugi spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym. Jest to nowe narzędzie. Zachęcamy mieszkańców do korzystania z niego, wskazywania miejsc, w których coś złego się dzieje. Każde takie naniesione na mapę zagrożenie wywoła naszą reakcję, będzie wnikliwie sprawdzone- wyjaśnia aspirant sztabowy Andrzej Walczyna, rzecznik KPP Stalowa Wola.

„Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” to innowacyjne narzędzie, które umożliwi mieszkańcom przekazywanie Policji informacji o miejscach i zdarzeniach, które mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa. Mieszkańcy Podkarpacia, również Stalowej Woli i całego powiatu, za pośrednictwem aplikacji (dostępnej na stronie podkarpackiej Policji) będą mogli informować Policję o miejscach i zdarzeniach, które wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Każdy sygnał będzie zweryfikowany.

Przygotowania do wprowadzenia tego projektu rozpoczęły się na początku roku. W lutym policjanci spotykali się z mieszkańcami podczas konsultacji społecznych. Tylko w województwie podkarpackim przeprowadzono ponad 300 konsultacji, w których uczestniczyło ponad 6600 osób. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród mieszkańców małych społeczności. Uczestnicy konsultacji zgłaszali wiele nurtujących ich problemów. Mówili, w jakich sytuacjach czują się zagrożeni, ale także podkreślali, że nasze województwo należy do bezpiecznych i przyjaznych ludziom.

W lipcu uruchomiono pilotażową wersję map zagrożeń w trzech garnizonach: stołecznym, podlaskim i pomorskim. Od września, interaktywne mapy są stopniowo wprowadzane w kolejnych województwach. Od 20 września działają też na Podkarpaciu.

„Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:

- informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,

- informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych itp. oraz w trakcie debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu,

- informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Dostęp do "mapy zagrożeń" znajduje się na stronie internetowej podkarpackiej Policji. Korzystanie z aplikacji jest proste, zaprojektowane tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie, każdy mógł się nią posługiwać.

Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej Policji. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki Policji. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu.

Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne Policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej oraz informacje różnych instytucji.

Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

+ Mapa zagrożeń bezpieczeństwa

.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~123

A może pana policjanta od debili zaczniesz wyzywać.Nie tacy już w necie byli mocni he he.

~patron bolek

I NASTĘPNYM RAZEM PAN POLICJANT NIE DA JUŻ POUCZENIA TYLKO MANDAT I NIE BĘDZIE JUŻ TAKI ZIRYTOWANY HE HE.

~dojna zmiana+

~Logiczny będziesz musuiał parking prywatny zbudowąć dla swojego smroda he he.

~123

Jebać mandatami nowobogackich 2 razy dziennie.Dzisiaj na Żeromskiego znowu kartki za wycieraczkami.1,2,3 mandaty i może hołota nauczy się parkowąć pod blokiem na parkingu!

~bla bla

a nie ma możliwości zgłoszenia na mapie nieprzestrzegania przepisów ruch drogowego czyli, nagminne przekraczanie podwójnej ciągłej, wyprzedzanie na skrzyżowaniu, a są takie miejsca przecież i w STW.

~Logiczny

Gratuluje idiotom. Od dzis na calym osiedlu lasowiakow nie mozna parkowac auta przed wlasnym domem. Ktory debil to wymyslil ? Wyraznie poirytowany policjant wreczajac mi pouczenie stwierdzil, ze od dzisiaj wszystkie patrole beda staly na parkingach i osiedlach domkow jedno rodzinnych. Jeszcze raz gratuluje nizrownanej logiki. Teraz miasto musi mi wybudowac parking. Powstaje tylko pytanie gdzie ?! 2 km od domu ?!

~qwert

popieram.. stop cpunom

~ORMOvets

Teraz można precyzyjnie zgłaszać, gdzie ćpunki-dilerki z Zarzecza Rysio P...leń i Kubuś Rz...kęć. hodują trawę umiech By wszystkim, normalnym obywatelom RP żyło się lepiej!