96 rocznica bitwy pod Zadwórzem

Image

W Zadwórzu na Ukrainie odbyły się uroczystości upamiętniające bitwę stoczoną na przedpolach Lwowa, w której obrońcy miasta wstrzymali ofensywę sowietów podczas wojny w 1920 r.

Nazywana „polskimi Termopilami” bitwa rozegrała się 17 sierpnia 1920 r. Obrońcy Lwowa dowodzeni przez kpt. Bolesława Zajączkowskiego odpierali natarcia konnej armii Siemiona Budionnego. Walka kosztowała życie 318 z 330 polskich żołnierzy, sam dowódca - chcąc uniknąć rosyjskiej niewoli - popełnił samobójstwo. Bohaterska postawa „Orląt” uniemożliwiła Rosjanom zajęcie Lwowa. Na pamiątkę wielkiej bitwy, w miejscu gdzie została rozegrana - usypano kurhan, na którym umieszczono pamiątkową tablicę z napisem: Orlętom, poległym w dniu 17 sierpnia 1920 r. w walkach o całość ziem kresowych.

W uroczystościach rocznicowych wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych: Wicewojewoda Podkarpacki Witold Lechowski, wicemarszałek Maria Kurowska oraz dyrektor Kancelarii Zarządu UMWP Aneta Flis. Byli obecni także przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie: konsul Marian Orlikowski oraz wicekonsul Katarzyna Sołek.

Nie zabrakło Marii Mireckiej-Loryś – siostry jednego z dwunastu ocalałych uczestników bitwy. Pojawiły się również reprezentacje organizacji patriotycznych i samorządowców z różnych terenów Polski, m.in. z Przemyśla, Stalowej Woli, Bełchatowa, Rzeszowa, Leżajska, Brzeska i Katowic. W uroczystościach udział wzięli: przedstawiciele Stowarzyszenia Łączności i Pomocy Rodakom we Lwowie i na Kresach, przedstawiciele samorządu lokalnego. W sumie do Zadwórza pojechały 4 autokary ze Stalowej Woli. Przed wizytą w Zadwórzu, podkarpacka delegacja złożyła kwiaty na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Obchody w Zadwórzu rozpoczęła msza święta, koncelebrowana m.in. przez wikariusza generalnego Kurii Arcybiskupiej we Lwowie ks. Józefa Pawliczka.

Po nabożeństwie głos zabrała Maria Kurowska, dziękując organizacjom patriotycznym, młodzieży i harcerzom za zaangażowanie w organizację uroczystości.

- Bardzo mnie cieszy, że w tej uroczystości bierze udział młodzież, strzelcy, harcerze, że są młodzi, bo przecież my tym młodym przekazujemy i wiarę, i miłość do Ojczyzny, i wszystkie wartości. I dlatego bardzo serdecznie się kłaniam i gorąco dziękuję wszystkim wychowawcom strzelców, harcerzy, wszystkim, którzy dołożyli trudu, aby oni dzisiaj tu byli. – mówiła wicemarszałek Maria Kurowska.

Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty przed tablicą upamiętniającą poległych. Organizacją obchodów zajęły się: Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie i Konsulat Generalny RP przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Michał Mielniczuk UMWP/ Katarzyna Stukus PUW

Przewiń do komentarzy








Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Joanna

Dzięki,rex.

~Joanna!!

Brawo dla komentatorajezykamięć!!
Poza tym:skrzywdzeni wielce niech dochodzą swego...ojoj,mogli jechać,ale lepiej robić za bieeeeeeeeeeednych.
Ponad wszystko:Chwała Bohaterom!!!

~Pamięc

Wielkie ukłony dla tych co pojechali i często tylko oni pamiętają i przypominają o takich wydarzeniach. Czy to ważne, kto płaci? Są tacy pyskacze i wytykacze, którzy nawet jeśliby im zapłacono nie pojadą. A co gorsza nie wiedzą o co chodzi w takim wyjeździe. Papu i lulu - i szczęśliwi. A tu jest wysiłek, czas i dobra wola, no i trzeba pomyśleć, a to boli.

~rex

Witam
Ja nie jestem radnym a byłem. Płaciłem za siebie. Takich jak jak ja była zdecydowana większość.

~wiesiek

Był i radny Madej / Ordynat z Rozwadowa /.

~Widz

Było też 7 radnych miejskich że Stalowej Woli.