96 rocznica bitwy pod Zadwórzem
Opublikowano: 22  Sierpnia  2016

W Zadwórzu na Ukrainie odbyły się uroczystości upamiętniające bitwę stoczoną na przedpolach Lwowa, w której obrońcy miasta wstrzymali ofensywę sowietów podczas wojny w 1920 r.

Nazywana „polskimi Termopilami” bitwa rozegrała się 17 sierpnia 1920 r. Obrońcy Lwowa dowodzeni przez kpt. Bolesława Zajączkowskiego odpierali natarcia konnej armii Siemiona Budionnego. Walka kosztowała życie 318 z 330 polskich żołnierzy, sam dowódca - chcąc uniknąć rosyjskiej niewoli - popełnił samobójstwo. Bohaterska postawa „Orląt” uniemożliwiła Rosjanom zajęcie Lwowa. Na pamiątkę wielkiej bitwy, w miejscu gdzie została rozegrana - usypano kurhan, na którym umieszczono pamiątkową tablicę z napisem: Orlętom, poległym w dniu 17 sierpnia 1920 r. w walkach o całość ziem kresowych.

W uroczystościach rocznicowych wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych: Wicewojewoda Podkarpacki Witold Lechowski, wicemarszałek Maria Kurowska oraz dyrektor Kancelarii Zarządu UMWP Aneta Flis. Byli obecni także przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie: konsul Marian Orlikowski oraz wicekonsul Katarzyna Sołek.

Nie zabrakło Marii Mireckiej-Loryś – siostry jednego z dwunastu ocalałych uczestników bitwy. Pojawiły się również reprezentacje organizacji patriotycznych i samorządowców z różnych terenów Polski, m.in. z Przemyśla, Stalowej Woli, Bełchatowa, Rzeszowa, Leżajska, Brzeska i Katowic. W uroczystościach udział wzięli: przedstawiciele Stowarzyszenia Łączności i Pomocy Rodakom we Lwowie i na Kresach, przedstawiciele samorządu lokalnego. W sumie do Zadwórza pojechały 4 autokary ze Stalowej Woli. Przed wizytą w Zadwórzu, podkarpacka delegacja złożyła kwiaty na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Obchody w Zadwórzu rozpoczęła msza święta, koncelebrowana m.in. przez wikariusza generalnego Kurii Arcybiskupiej we Lwowie ks. Józefa Pawliczka.

Po nabożeństwie głos zabrała Maria Kurowska, dziękując organizacjom patriotycznym, młodzieży i harcerzom za zaangażowanie w organizację uroczystości.

- Bardzo mnie cieszy, że w tej uroczystości bierze udział młodzież, strzelcy, harcerze, że są młodzi, bo przecież my tym młodym przekazujemy i wiarę, i miłość do Ojczyzny, i wszystkie wartości. I dlatego bardzo serdecznie się kłaniam i gorąco dziękuję wszystkim wychowawcom strzelców, harcerzy, wszystkim, którzy dołożyli trudu, aby oni dzisiaj tu byli. – mówiła wicemarszałek Maria Kurowska.

Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty przed tablicą upamiętniającą poległych. Organizacją obchodów zajęły się: Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie i Konsulat Generalny RP przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Michał Mielniczuk UMWP/ Katarzyna Stukus PUW 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~Joanna
Dzięki,rex.
Dodano: 23  Sierpnia  2016  16:46:50
~Joanna!!
Brawo dla komentatorajezykamięć!!
Poza tym:skrzywdzeni wielce niech dochodzą swego...ojoj,mogli jechać,ale lepiej robić za bieeeeeeeeeeednych.
Ponad wszystko:Chwała Bohaterom!!!
Dodano: 23  Sierpnia  2016  16:45:15
~Pamięc
Wielkie ukłony dla tych co pojechali i często tylko oni pamiętają i przypominają o takich wydarzeniach. Czy to ważne, kto płaci? Są tacy pyskacze i wytykacze, którzy nawet jeśliby im zapłacono nie pojadą. A co gorsza nie wiedzą o co chodzi w takim wyjeździe. Papu i lulu - i szczęśliwi. A tu jest wysiłek, czas i dobra wola, no i trzeba pomyśleć, a to boli.
Dodano: 23  Sierpnia  2016  10:30:32
~rex
Witam
Ja nie jestem radnym a byłem. Płaciłem za siebie. Takich jak jak ja była zdecydowana większość.
Dodano: 23  Sierpnia  2016  08:32:07
~wiesiek
Był i radny Madej / Ordynat z Rozwadowa /.
Dodano: 22  Sierpnia  2016  18:41:40
~Widz
Było też 7 radnych miejskich że Stalowej Woli.
Dodano: 22  Sierpnia  2016  15:23:33
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe