K. Chrapko reprezentowała Nisko i Polskę

Image

W dniach 16 - 22.06.2016 roku, w Seulu odbyła się prestiżowa wystawa oraz warsztaty, o międzynarodowym charakterze. Ich organizatorem było Stowarzyszenie Koreańskich Kobiet Innowatorów (Korea Women Inventors Assotiation – KIWIA), przy wsparciu Urzędu Patentowego Korei (Korean Intellektual Property Office – KIPO) oraz Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Wynalazczych (International Federation of Inventors Assotiations - IFIA) i Światowej Organizacji Ochrony Własności Intelektualnej (World Intellectual Property Organization – WIPO).

KIWIE 2016 to największa coroczna, czterodniowa międzynarodowa wystawa wynalazków na kontynencie azjatyckim autorstwa kobiet innowatorów: Korea International Women’s Invention Exposition, która zgromadziła ponad 500 innowatorów z wielu krajów, głównie z Afryki, Azji i Europy. Stowarzyszenie zapewniło bardzo wysoki poziom wystawy, zarówno pod względem organizacyjnym, jak i prezentowanych innowacji. Podczas targów miały miejsca liczne sympozja dotyczące marketingu i komercjalizacji w zakresie wynalazczości oraz ochrony własności intelektualnej. Na KIWIA 2016 byli nie tylko wynalazcy prezentujący swoje wynalazki, ale również liczna grupa przedsiębiorców, producentów, inwestorów, dystrybutorów, specjalistów od marketingu, pracowników firm związanych z transferem technologii. Wystawę zorganizowano, w nowoczesnej hali KINTEX, której architektoniczna bryła swoim kształtem przypomina samolot, w rozbudowującej się dzielnicy konferencyjno - wystawienniczo - rekreacyjnej, o nazwie GOYANG.

Wśród kobiet innowatorów były przedstawicielki z takich krajów jak: Algieria, Kambodża, Chiny, Chorwacja, Indonezja, Iran, Korea, Egipt, Arabia Saudyjska, Somalia, Botswana, Kirgistan, Tadżykistan, Tajwan, Tajlandia, Turcja, Wietnam, Macedonia, Malezja, Mongolia, Nigeria, Rosja i z Polski. Zespoły kobiet - innowatorów z Polski reprezentujące Politechnikę Śląską, Politechnikę Krakowską i Instytut Metalurgii Żelaza oraz Katarzyna Chrapko uczennica Gimnazjum nr 1 imieniem Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nisku. Innowacyjne rozwiązanie Kasi spotykało się z bardzo dużym zainteresowaniem. Była olbrzymia liczba zwiedzających. Jurorzy byli mile zaskoczeni szybkością działania urządzenia medycznego i udzielaniem wyczerpujących wyjaśnień w języku angielskim przez uczestniczkę wystawy. Ruch przy stoisku wystawowym był bardzo duży. Pojawili się też potencjalni dystrybutorzy. Dotychczas nie zostały znalezione rozwiązania ani nawet pomysły zbliżone do prezentowanego projektu, co sprawia, iż jest nowatorski, a także tworzy nieograniczone możliwości zastosowania.

Na uwagę zasługuje fakt przyznania przez międzynarodowe JURY złotego medalu Kasi Chrapko, która okazała się najmłodszą laureatką. Nagrodzone złotym medalem i dyplomem rozwiązanie innowacyjne dotyczy: „Badania nad wykorzystaniem zmodulowanego, widzialnego światła niskoenergetycznego, generowanego przez półprzewodnikowe diody LED, do bezinwazyjnego leczenia chorych organów człowieka”. Konkurencja była silna, gdyż wśród kobiet innowatorów, z takich krajów jak Chiny czy Iran, a także z Polski większość stanowiły panie ze stopniem naukowym doktora, posiadające duży dorobek naukowy, reprezentujące wyższe uczelnie lub instytuty naukowe. Katarzyna Chrapko otrzymała też dyplom uznania od Urzędu Patentowego z Macedonii oraz została uhonorowana znaczkiem wręczonym przez prezydenta Stowarzyszenia Wynalazców z Tajwanu.

Na podziękowanie zasługują Stowarzyszenia Innowatorów, z poszczególnych państw, które zajmują się promocją oryginalnych rozwiązań technicznych, których autorkami są kobiety. Na przykład długą tradycję wspierania kobiet innowatorów ma Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów, które współpracuje z Koreańskim Stowarzyszeniem Kobiet Innowatorów. Katarzyna Chrapko jest laureatem organizowanego przez FSNT – NOT Ogólnopolskiego Konkursu „Młody Innowator” 2016., została również doceniona złotym medalem z wyróżnieniem na Warszawskiej Międzynarodowej Wystawie Wynalazków – IWIS 2016, organizowanej przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów. Projekt zademonstrowała w 2016 roku także w Centrum Nauki Kopernik podczas XXIII Giełdy Wynalazków Nagrodzonych na Światowych Wystawach Wynalazków w 2015 r. W Festiwalu Naukowym E(x)plory 2016, Kasia dwukrotnie otrzymała tytuł " Młodego Naukowca E(x)plory" . Konkurs „Młody Wynalazca 2016” organizowany przez Fundację HALLER pro inventio, nadał jej tytuł laureata i wyróżnienie. Przypomnijmy, że nie tak dawno w Tajwanie wywalczyła brązowy medal, w Turcji i Malezji złote medale. Jest coraz większa szansa na to, że wynalazek absolwentki Gimnazjum Nr 1 Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nisku, a dziś uczennicy niżańskiego Liceum Ogólnokształcącego Stefana Czarnieckiego zostanie wdrożony w życie. W nagrodę SPWiR zapewnił Kasi stoisko w Seulu i zamieszczenie w katalogu informacji na temat jej wynalazku.

Po zakończonej wystawie odbyły się w Seulu trzydniowe warsztaty pod hasłem: „Akademia Wspierania Kobiet Liderów Innowacyjności”. Zajęcia odbywały się w budynku Urzędu Patentowego Korei i były prowadzone ciekawie, przez panie które opracowały materiały szkoleniowe na warsztaty (w wersji angielskiej i wersji koreańskiej). Warsztaty trwały codziennie, od godziny 9.00 lub 10.00 do godziny 17.00 lub 18.00. Spotkania zorganizowane w Seulu dały okazję do poznania wielu wspaniałych i twórczych kobiet, z różnych krajów, reprezentujących różne kultury. Udział w tych wspaniałych imprezach jest dla wielu twórczych kobiet wielką satysfakcją i zapewne stanowi inspirację do zajmowania się innowacjami.

Organizatorowi - Koreańskiemu Stowarzyszeniu Kobiet Innowatorów - należą się olbrzymie słowa uznania i podziękowanie za wspaniałą organizację i stworzoną przez nich przyjazną atmosferę. Pani Eun Kyung Cho, która jest prezydentem Koreańskiego Stowarzyszenia Kobiet Innowatorów, jako organizator, zaprosiła laureatów do wzięcia udziału, w kolejnej wystawie innowacji autorstwa kobiet wynalazców, która ma odbyć się w przyszłym roku.

W Seulu była z Kasią jej mama Władysława Chrapko, oraz pan mgr inż. Kazimierz Okraszewski, który pełnił funkcję opiekuna naukowego; jako kierownik zespołu ds. Młodzieży w SPWiR w Warszawie. Udział w konkursach międzynarodowych młodych polskich wynalazców, bo tak ich można już określać, to także promocja Polski, gmin, powiatów województw. Kasia zabrała materiały promocyjne, polską flagę i różne gadżety, na których jest polski orzełek i polskie barwy narodowe. Dużo też opowiadała o swoim kraju, z którego jest dumna, o swoim regionie i mieście, z którego pochodzi, wzbudzając tym żywe zainteresowanie i życzliwość.

K. Okraszewski




Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
zofia

Taka wiadomość,powinna być drukowana WIELKIMI LITERAMI w miejscowej prasie,w mediach...to wielkie osiągnięcie młodego człowieka pochodzącego OD NAS.Brawo Kasiu,trzymam mocno za Ciebie kciuki!!!Za Twoje powodzenie w badaniach naukowych.

~wiki

brawo Kasiu!
oby Cię tylko nie zmarnowały wielkie korporacje

~Klaudia

CYTAT
reprezentowała Nisko i Polskę


co to za państwo Nisko i czy to zgodne z regulaminem reprezentować dwa państwa?

Mr_R

Mam nadzieje że nie pojawią się tutaj żadne głupie komentarze! Życzę powodzenia i zawzięcia ! umiech