Rozwadowski KEDYW wiecznie żywy

Image

Fundacja "KEDYW" w 72 rocznicę likwidacji siedziby miejscowej placówki KEDYW zorganizowała Dzień Pamięci poświęcony żołnierzom AK, którzy zginęli 18.05.1944 r. w walce z niemieckim okupantem.

W rozwadowskiej kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej odprawiono mszę świętą w intencji poległych bohaterów. Następnie, tuż po eucharystii, ulicami Rozwadowa przeszli uczestnicy nabożeństwa przed tablicę pamiątkową, umieszczoną na konspiracyjnym lokalu „Górka”, siedzibie Kedywu AK „Wilcze Łyko”, miejsca gdzie rozegrała się dramatyczna walka.

Bohaterami rozwadowskiego Kedywu byli: Dowódca i Oficer Dywersji Stanisław Bełżyński ps. „Kret”, Stanisław Szumielewicz ps. „Kryspin”, Stanisław Korfel ps. „Korski”, Zygmunt Kajzer ps. „Mały”, Czesław Kamiński ps. „Głaz” oraz łączniczki Armii Krajowej: Joanna Kalarus, Krystyna Skowron ps. „Grażyna”, Zofia Skowron ps. „Joanna”.

Po błogosławieństwie, poświęceniu tablicy złożono wieńce i kwiaty by oddać cześć bohaterskim żołnierzom AK. W uroczystościach wziął udział również wnuk Stanisława Bełżyńskiego, Andrzej Bełżyński. Wśród zaproszonych gości była także rodzina Stanisława Korfela.

- Cieszę się, i potwierdzam tutaj słowa cioci Edyty Bełżyńskiej, że tak licznie przybyło młode pokolenie. Przy całym szacunku do starszych, ale my już odchodzimy. My jesteśmy tymi, którzy już pewną rolę mają wypełnioną, natomiast jeżeli u młodych nie będzie wzorca osobowego, jeżeli nie będzie wiadomości na temat tego, co tu tak naprawdę działo się w tych ciężkich latach, nierzadko przekłamywanych, to wtedy nie będzie przyszłości- mówił Andrzej Bełżyński.

Dodatkowo po uroczystościach można było obejrzeć wystawę militariów i pamiątek w pomieszczeniach „Górki”.

Materiał video

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~kleofas

Funkcyjny franiu, masz mózg sprany od propagandy i jesteś idealnym wyborczym mięsem. Łykasz wszystko co ci podrzucą, a oficjalnie brak żółtych papierów, więc głosować może. Nie czujesz że jesteś dymany "lepszy polaku" (jak siebie nazywasz)?

~franio

kleofas próbujesz ratować beznadziejną sytuację liberałów ale tego nie da się uratować zgubiła was lemingi mowa nienawiści do najlepszych POLAKÓW.

~222

Patrioci, okien w tym budynku nie da się wymienić na przyzwoite?
PS
Facet niosący wieniec celowo stylizowany na chrystusika frasobliwego?

~franio

kleofas LEMINGU tobie już wszystko się myli to że ty używasz tysiące idiotycznych nicków to nie znaczy że ja tak robię, wystarczy że ktoś was nazwie po imieniu a wam zaraz mieszkaniec się kojarzy. Przyjacielu polecam ci przychodnię na Wyszyńskiego, i jeszcze jedno podwyżka 30 procent z 4,50 groszy to żadna podwyżka natomiast podwyżka 30 procent z kwoty np. 200 złotych to potęzna podwyżka ale ty lemingu tego nie rozumiesz . STOP HEJTEROM.

~kleofas

To może pisowskie lemingi mają jakieś branżowe rabaty. Skoro dla ciebie podwyżka 30% to nic, to zapraszam do opłacania mojej różnicy w cenie umiech

Napisz też coś o cytrynach ile to kiedyś płaciłeś (franio/mieszkaniec i sto innych nicków). To też jest bardzo rzeczowy argument umiech

~Mieszkańcy

Brawo, dziękujemy nasza drużyno PIS my mieszkańcy Stalowej Woli jesteśmy z Wami. DZIEKUJEMY

~franio

Do leminga podpisującego się kleofas wiekszego idiotyzmu już nie stać cię było wypocić, skąd się taki idiota w STALOWEJ znalazł. Hejterze w twoje głupoty nikt nie wierzy chyba tylko lemingi ja płaciłem do tej pory za śmiecie 4,50 groszy i od poczatku maja dostałem podwyżkę 1.50 groszy co stanowi 30 procent. Żeby tylko takie podwyżki były to PIS będzie rządził do końca świata i jeden dzień dłużej.

~Dexter

Podobny do Paolo Legonzo z parafii Formaggio Con i Buchi

~mik

Może ktoś zna tego Biskupa?
To chyba żaden z Sandomierza?

~Gościuz13zdj

~zdzichu
a na 13 zdjęciu gościu wielki patry jota pracujący w niemieckiej firmie


Nie Twoja sprawa gościu co robię, gdzie pracuje, w co wierze, jakie mam poglądy i jakim jestem patriotą, zajmij się może swoim pewnie bezbarwnym życiem.
A skoro wiesz gdzie pracuję, to znasz mnie przypuszczam, przynajmniej z widzenia, bo sam tam pracujesz.

~Mr.WHO

Mam pytania dwa:
1] czy nie wstyd wam panowie radni i panie radne, że ulice którymi przeszliście są takie zaniedbane i zalewane przy okazji każdego większego deszczu?
2] kto to jest ta Pani wypikslowana ze zdjęcia?

A od radnego Sobieraja to proszę się uczyć bo szkoły w terminie kończyliście, matury zdaliście a kultury jak widać z waszych tekstów na oczy w życiu nie widzieliście więc skąd macie wiedzieć jak się stosownie do sytuacji zachować. Sobieraj w tym względzie bije was na głowę umiech

~kleofas

My mieszkańcy wolelibyśmy aby płezydent z równą pieczołowitością czcił pamięć swoich wyborczych obietnic. Ma to bezpośredni wpływ na nasze życie. Nie dalej jak wczoraj pojawiła sie informacja że ludziom przyszły pisma informujące o 64% podwyżce za odbiór śmieci !!!

Kończą się inwestycje rozpoczęte po Szlęzaku i dalej marazm. Jakoś nie widać nowych terenów pod inwestycje i samych inwestorów.

~syn AKOWCA

Mój ojciec był oficerem w AK po wyzwoleniu tych terenów przez Rosjan wywieziony na Sybir po 2 latach szczęśliwie wrócił do POLSKI. Zawsze był wielkim patriotą i przykładem dla wszystkich POLAKÓW a ja zawsze byłem dumny z mojego ojca. Teraz kiedy czytam te wpisy lemingów dla których POLSKA nic nie znaczy, ludzi którym nie polskie stacje telewizyjne wyprały puste głowy to normalnie ręce opadają.

~simon

Historia nie jest prosta,opiera się na faktach i ich opisie,często o jej tajnej stronie nigdy się nie dowiemy. Jestem pod wrażeniem książek Dionizego Garbacza o naszym terenie po wojnie,super się czyta. Np. Wołyniak mógł wyjechać na zachód ale został z przyjacielami ,nie zostawił ich i niestety skończył tragicznie. AK broniło Polaków m.in.przed bandami UPA ale kiedy spytałem się żyjących ludzi na wsi o tamten czas to byłem zdziwiony ich opowieściami. Największe zaskoczenie było wtedy ,gdy spytałem się o AK a odpowiedź była dosłownie"a kury,a kaczki". Dopiero po wyjaśnieniu okazało się,że AK-owcy ale i nie tylko oni grabili wynędzniałe wsie z żywności. Co do walk z UPA polecam książki Grzegorza Motyki-zupełnie inny obraz tego co wiemy z historii,z niej dowiedziałem się o tajemniczej śmierci autora "Łuny w Bieszczadach" na dzień przed jego wystąpieniem w KC na temat śmierci Gen.Waltera,rękopis o tym czynie został wykradziony z sejfu i zniknął na zawsze. Nad naszą historią powojenną dalej wisi młot i sierp NKWD.

~gogo

Czy nie za dużo widać tych radnych przepasanych szarfami?.Ale tym razem nie lansuje się ten łysy z Rozwadowa.Panie prezydencie czy nie wstyd wam za te dziury i kałuże?Niech pan zadba o miasto, bo aż wstyd,że tak się pan reklamuje!

~estel

Z tego co widać poniżej, trzecie pokolenie folksdojczów i ubeków przystąpiło do szkalowania osób chcących wczoraj oddać hołd tym, którzy zginęli za Polskę.
Inaczej nie da się tego wytłumaczyć...tej ich słownej agresji

~Teodor

A pan archiwirzysta Durek to z lansu nie zrezygnuje jak widać
Gość ma parcie na media
To jest żenujące jak działacze PIS się lansują
Niech się za robotę wezmą a nie tylko marsze , wieńce i nic nie robienie !

~ewelina

Wstyd mi za Stanisława Sobieraja, tego niedouczonego analfabetę co podstawówki w terminie nie ukończył,

~Dominik

Co do Sobieraja-trzeba i mniej zdolnych uaktywniać,toż to samo życie.Mamy i takich i takich ludzi obok siebie.

~Zenada

media
Dobrze powiedziałaś/les teraz prezydenta widać a poprzedniego nie .
Zgadza się bo poprzedni nie miał czasu na zabawy tylko tyrał żeby prace załatwić , obecny prócz fleszy aparatu ze swoimi giermkami to nic nie robi !!!

~Obserwator

Pozytywne rzeczy się dzieją w Waszym mieście, a Wy zamiast się cieszyć, że miasto się promuje, pamięta się o jego nieżyjących mieszkańcach, podziękować organizatorom szukacie dziury w cały i negujecie jakieś poszczególne osoby za podstawówkę, lub skupiacie się na komentarzach politycznych... ludzie co z Wami nie tak ?

~zdzichu

a na 13 zdjęciu gościu wielki patry jota pracujący w niemieckiej firmie

~media

nie przesadzajcie, o historie trzeba dbać. a nie tu wyjeżdżacie z politykami. za tej kadencji prezydenta przynajmniej widać. a poprzedniego prezia widzieliście gdzieś? bo my tylko na obradach rady miejskiej i to nie zawsze

~lewy

i ten głąb najgorszy uczeń w historii szkoły podstawowej numer dwa co powtarzał 7 klase podstawówki parokrotnie wszędzie swoją zakazana morde wsadzi. Sobieraju do szkoły a nie na imprezy gdzie dupe luckowi liżesz

annac26

skąd w was ludzie tyle jadu?? ktokolwiek by tego nie zorganizował, jest to chyba akcja, która zasługuje na uznanie.
Brawo dla organizatorów, szczególnie dla ludzi z grup rekonstrukcyjnych,którzy naprawdę stanęli na wysokości zadania

~ROZWADOW

Stanisław Sobieraj - człowiek bez matury i wyższego wykształcenia WSTYD !!!

~Taki jeden

Czy mozemy poznac bohaterskie czyny bohaterow ?

~Bohdan

Tak,po zalanych i dziurawych ulicach idą.I pamiętają.Niedługo po równej nawierzchni paradować będą.Już Kaczor z Macierewiczem o to się postarają.

~Kol

Więcej zdjęć dajcie!!!!
Weźcie skończcie tą farze i zróbcie ludzie coś z tym PiSiorstwem i ta hucpa.

~maniek

chwała bohaterom!!!