Z cmentarza z Pysznicy i Gorzyc

Image

W Muzeum Regionalnym można oglądać już artefakty związane z systemem wierzeń i zwyczajów pogrzebowych z epoki brązu i żelaza…

Głównym celem wystawy jest zaprezentowanie fenomenu jakim była tarnobrzeska kultura łużycka, której obecność nad dolnym Sanem i Łęgiem na przełomie epok brązu i żelaza jako formacji kulturowej doprowadziła do istotnej zmiany całego systemu wierzeń i zwyczajów pogrzebowych. Doszło do wykształcenia zespołu specyficznych cech kultury duchowej, której elementem uchwytnym archeologicznie jest popielnicowy obrządek pogrzebowy. Następuje też w tym okresie wyraźny wzrost osadnictwa i zaludnienia.

Nad dolnym Sanem i Łęgiem początki tarnobrzeskiej kultury łużyckiej datowane są na młodsze odcinki epoki brązu (XII-VIII w. przed Ch.) a rozwój przypada również na wczesną epokę żelaza (VII-IV w. przed Ch.).

W tym samym czasie doszło do upowszechnienia się znajomości obróbki brązu – pierwszego metalu, który zyskał tak duże znaczenie w życiu codziennym mieszkańców.

Na ekspozycji główna uwaga skupi się na zaprezentowaniu zbioru zabytków będących w posiadaniu Muzeum - z cmentarzysk w Pysznicy i Gorzyc.

Materiał zabytkowy z Pysznicy oraz z innych cmentarzysk z terenu nad dolnym Sanem i Łęgiem pozwala nam na bardzo dobre poznanie jak wyglądało życie codzienne i zwyczaje pogrzebowe społeczności, której członkowie zostali pochowani na tych cmentarzyskach.

Na wystawie zostanie zgromadzonych ok. 150 eksponatów, m.in. ceramika grobowa: popielnice i inne naczynia tzw. przystawki, unikalne profilowane naczynia wazowate określane mianem waz nadsańskich charakteryzujące się specyficznym kształtem i bogactwem ornamentyki, kolekcja brązowych ozdób oraz przedmioty codziennego użytku, broń i narzędzia pracy.

Zabytki ze zbiorów: Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej , Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej oraz Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Autorem scenariusza i kuratorem wystawy jest Monika Kuraś.

Przewiń do komentarzy














Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~fjuczer

@Justyna Ty sobie chyba żartujesz? Jaka znowu nuda? Można się dowiedzieć ciekawych rzeczy o naszym regionie. Przy okazji jest też teraz wystawa z krokodylami, żołwiami itd. Dla dzieci nie lada frajda. No ale w sumie racja... dla mlodych ludzi teraz interesujące są programy typu warsaw shore, imprezy i alkohol. To jest najciekawsze prawda?

~kikia

cos wspaniałego ... nasza regionalna historia

~Justyna

Nuda nuda nuda!!!