Dzień otwarty CEZ

Image

Finał konkursu wiedzy technicznej, prezentacja szkoły, promowanie kształcenia zawodowego technicznego... tak w skrócie wyglądał wtorek w CEZie.

15 grudnia Centrum Edukacji Zawodowej otworzyło swe drzwi dla gimnazjalistów. Młodzież mogła zwiedzić szkołę, zajrzeć do każdej pracowni, porozmawiać z uczniami oraz nauczycielami. To też ważny dzień dla promowania kształcenia zawodowego.

Po raz pierwszy zorganizowano konkurs wiedzy technicznej „Jak to jest zrobione”. Zgłosiło się dwudziestu uczniów, nagrodzono pięciu. Zarówno uczniowie jak i pomysłodawcy przyznali, że konkurs miał wysoki poziom i był dość trudny. Inicjatorzy konkursu: Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-Park Wisłosan oraz Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Tarnobrzegu chcą podjąć w ten sposób działania na rzecz rozwoju zawodowego.

- Cieszę się, że mogliśmy uczestniczyć w tym konkursie. Mam nadzieję, że przywróci on rangę szkolnictwa zawodowego. Mamy nadzieję, że Centrum Edukacji Zawodowej, że inne szkoły, które prowadzi Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli przygotują na tyle młodzież, żeby mogła w dzisiejszej rzeczywistości sprostać potrzebom przedsiębiorców. Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna ma dużą ofertę dla przedsiębiorców: grunty, wolne hale produkcyjne, ale przede wszystkim ludzi. Jest to tez oferta dla uczniów, którzy oczekują na dobra prac ei płacę. Oczywiście z tym ostatnim troszkę gorzej dzisiaj, ale mam nadzieję, że w perspektywie ta oferta będzie się rozwijać- mówił Zygmunt Cholewiński z Wisłosanu.

Nagrody dla uczestników konkursu ufundowali przedsiębiorcy, którzy współpracują ze szkołą. Jedna z firm partnerskich - Uniwheels, już po raz drugi ufundowała stypendia dla uczniów klas czwartych. Wśród zaproszonych gości znalazł się także starosta stalowowolski, gdyż to starostwo powiatowe sprawuje pieczę nad szkołą.

- Kształcenie zawodowe ma ogromną przyszłość i myślę, że warunki, które zostały spełnione i zapewnione przez Powiat przez ostatnie lata gwarantują dobrą jakość kształcenia zawodowego. Jesteśmy w stanie sprostać zapotrzebowaniu na rynku pracy, pracodawcy też będą zadowoleni z tej bazy, jaką tu przygotowaliśmy. Jesteśmy przygotowani do kształcenia zawodowego, młodzież ma możliwości. Wszystko zależy od wyboru ścieżki kształcenia młodych ludzi – mówił Janusz Zarzeczny.

Centrum Edukacji Zawodowej współpracuje z szeregiem firmy. Z częścią ma podpisane porozumienia. Wszystko po to, by zapewnić młodym ludziom nie tylko atrakcyjna ofertę edukacji, ale też dać im możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego i łatwiejszego startu w dorosłe życie. Zarówno szkoła jak i firmy wywiązują się z warunków porozumień. Jednym z nich jest zatrudnienie absolwentów CEZu.

- Podpisywanie porozumień z firmami jest dla szkoły bardzo ważne. Po pierwsze firmy fundują uczniom stypendia, po drugie uczniowie mogą poznać w zakładach pracy warunki prawdziwej produkcji. Odbywają tez staże i praktyki w firmach, z którymi współpracujemy, zdobywając tym samym cenne doświadczenie zawodowe. Jest dla nas bardzo ważne, żeby uczniowie podczas nauki w szkole mieli możliwość zdobycia doświadczenia. Teraz podpisujemy porozumienie z firmą Remet – mówił dyrektor CEZ Piotr Żyjweski.

Na uczniów gimnazjów w dniu otwartym czekały takie atrakcje jak pokazowe lekcje, prezentacje multimedialne, rozmowy z przedstawicielami różnych kół zainteresowania oraz zwiedzanie szkoły. Władze szkoły zachęcają do zapoznania się z ofertą szkoły i podjęcia nauki na kierunkach technicznych. Jak mówią uczniowie: szkoła jest fajna, zawsze coś się dzieje, mamy możliwości rozwoju zawodowego jak i własnych zainteresowań.

MPet

Przewiń do komentarzy

















Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~córka

Czy prawdą jest, że dzieci z innej szkoły były zaangażowane w przygotowania?