Nasz powiat poparł powiat strzyżowski

Image

Powiat stalowowolski poparł powiat strzyżowski w spr. wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o samodzielność finansową samorządów w zakresie dysponowania przyznanymi dochodami.

1 stycznia 2015 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej (tzw. ustawa okołobudżetowa), której stwierdzenia zawarte w art. 32. spotkały się z ostrym sprzeciwem środowisk samorządowych. Zgodnie bowiem z tym przepisem: w roku 2015 na realizację zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży jednostka samorządu terytorialnego przeznacza środki w wysokości nie mniejszej niż wynikająca z podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego, określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 28 ust. 6 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1115, 1574 i 1644), w zakresie tych zadań.

- Są wyznaczone pieniądze na uczniów niepełnosprawnych, oddzielone od subwencji oświatowej. Zawsze było tak, że te pieniądze były do dyspozycji zarządu, teraz jest to zamach jakby na demokrację, bo teraz my, jako zarząd nie możemy spokojnie tymi pieniędzmi operować, a jest to subwencja oświatowa. W naszym, konkretnym przypadku, to nie powoduje na dzisiaj problemów, bo ta kwota jest większa jako zabezpieczenie, ale wszyscy w samorządach buntują się, że ogranicza się pewną działalność samorządów nakazując zabezpieczenie tych środków na niepełnosprawności oddzielnie w oderwaniu od subwencji oświatowej ogólnej, a chcielibyśmy, żeby to wszystko było do naszej dyspozycji, żebyśmy mogli przesuwać ewentualnie środki. Jeżeli np. na tych uczniów jest więcej pieniędzy chcielibyśmy mieć możliwość przesuwania tych środków na inne potrzeby itd. A tak to nam się to ogranicza- wyjaśnia starosta Janusz Zarzeczny.

Starosta powiatu strzyżowskiego Robert Godek, który jednocześnie pełni funkcję Wiceprezesa Zarządu Związku Powiatów Polskich nakreślił następujące uzasadnienie podejmowanych działań:

W roku ubiegłym, przy uchwalaniu budżetu państwa po raz pierwszy ustawodawca przyjął przepis, który tak głęboko ingeruje w działalność samorządu terytorialnego, naruszając - moim zdaniem niezgodnie z prawem - samodzielność finansową samorządów w zakresie dysponowania przyznanymi dochodami, co stanowi jeden z podstawowych warunków rzeczywistej samorządności. Chodzi o przyjęty w końcówce roku 2014 art. 32. Ustawy okołobudżetowej na rok 2015 nakazujący samorządom wydatkowanie środków z części oświatowej subwencji ogólnej w danym roku w takiej wysokości na uczniów niepełnosprawnych, w jakiej zostały naliczone. Zapis wydawałoby się - szlachetny, ale wzbudził wiele kontrowersji i praktycznych problemów wśród samorządów, zwłaszcza powiatowych, gdyż uprawnienie do dysponowania tymi środkami finansowymi powinno pozostać tylko i wyłącznie w gestii Rady danego samorządu. Przepis ten wg nas narusza nie tylko samodzielność samorządów w dysponowaniu przyznanymi środkami, ale także godzi w istotę dochodu samorządowego, jakim jest subwencja, zabierając organowi stanowiącemu prawo dysponowania tymi środkami oraz rodzi szereg komplikacji praktycznych w wydatkowaniu środków publicznych w tym zakresie. W związku z tym na prośbę Związku Powiatów Polskich samorząd powiatowy w Strzyżowie w imieniu 47 samorządów powiatowych z całego kraju przyjął na siebie rolę strony, która skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności wprowadzonego przepisu z ustawą zasadniczą.

Powiat stalowowolski poparł powiat strzyżowski w tej sprawie.

[AB]

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
Steinbach

NUDNE