Plan Gospodarki Niskoemisyjnej gotowy

Image

Jest już gotowy dokument, który pozwoli miastu na sięgnięcie po dofinansowanie na zadania z zakresu m.in. redukcji emisji gazów cieplarnianych i poprawę jakości powietrza.

We wtorek, w Stalowej Woli obyło się trzecie, ostatnie spotkanie dotyczące przygotowania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. Plan jest dokumentem strategicznym, wymaganym w momencie ubiegania się o środki unijne na lata 2014-2020 na zadania związane z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych.

- Są to najróżniejsze działania w różnych sektorach, zarówno w transporcie, ale także w energetyce, czy to mówiące o termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, czy termomodernizacji obiektów mieszkalnych, budowie odnawialnych źródeł energii. Na tym dokumencie, tak naprawdę, skorzystają wszystkie te podmioty, które mogą skorzystać z „nowej perspektywy” 2014-2020. Jeżeli przedsiębiorca chciałby otrzymać jakiekolwiek dofinansowanie z tych nowych środków na szeroko pojętą energetykę, to w pierwszej kolejności musi wykazać, że właśnie w tym dokumencie jego działania też są przewidziane. W przypadku miasta, jednostek organizacyjnych miasta, gdyby chciano w taki sposób sfinansować termomodernizację budynków, wymianę oświetlenia ulicznego, to także będzie możliwe po powołaniu się na ten dokument uzyskanie dofinansowania- mówi Wojciech Płechetko, prezes zarządu Centrum Doradztwa Energetycznego Sp. z. o. o.

Plan Gospodarki Niskoemisyjnej nie tylko pokazuje na jakie zadania można pozyskać dofinansowanie aby polepszyć sytuację środowiskową, ale również charakteryzuje stan emisji gazów cieplarnianych na terenie Stalowej Woli. Plan wskazuje kierunki działań w dziedzinie ochrony środowiska, nastawiając się przede wszystkim na zmniejszenie emisji CO2.

- Największy problem możemy zaobserwować w transporcie lokalnym, ponieważ zużycie energii elektrycznej, cieplnej, gazowej rośnie z uwagi na wzrost dobrobytu społeczeństwa, natomiast transport i ilość samochodów na terenie miasta wzrosła w ostatnich 15 latach 5- krotnie, a tym samym ilość gazów cieplarnianych w tym zakresie- mówi Wojciech Płechetko, prezes zarządu Centrum Doradztwa Energetycznego Sp. z. o. o.

W Planie Gospodarki Niskoemisyjnej znalazły się różne zadania. Gdyby miasto chciało zrealizować je wszystkie, potrzebnych by było ponad 90 mln zł. Realizacja zadań zależy od pozyskanych dofinansowań i pieniędzy przeznaczonych na ten cel z budżetu Stalowej Woli.

Wśród zadań znalazły się: modernizacja infrastruktury drogowej na obszarze gminy, rozwój systemu ścieżek rowerowych, zakup wiat przystankowych, budowa komercyjnych budynków energooszczędnych, modernizacja źródeł ciepła i inne.

Jak się okazuje Stalowa Wola jest jednym z niewielu miast, które mają już opracowany Plan Gospodarki Niskoemisyjnej. Inne gminy przeważnie są na etapie poszukiwań wykonawcy, który przygotuje taki dokument.

- Miasto Stalowa Wola jest tak naprawdę w awangardzie, jest wśród tych miast, które już teraz kończą pracę nad tym dokumentem. Większość gmin tak naprawdę rozpoczyna prace. Większość zleceń jakie pojawiają się na rynku dotyczą roku 2016. Trzeba pamiętać, że sporządzenie tego dokumentu, całej bazy danych trwa tak naprawdę kilka miesięcy- mówi Wojciech Płechetko.

W czwartek dokument ma zostać przyjęty przez Radę Miejską. Później będą mogli zapoznać się z nim sami mieszkańcy i pracownicy wszystkich instytucji.

MP




Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~anonim

CYTAT
A co z hałasem przemysłowym w mieście ????? Nikomu to już nieprzeszkadza? Czy po wyborach przestało być to już ważne?

Otóż to!
Hałaśliwa gangsterka zatruwa nam życie ponieważ NIE MA WOLI POLITYCZNEJ po stronie PIS aby problem rozwiązać.
PIS tak naprawdę NIE CHCE rozwiązania hałaśliwego problemu.
PIS karmi nas OSZUSTWEM!



Gdzie PIS schowało 1 500 petycji i wcześniejsze projekty uchwał Rady Miasta z wnioskami o interwencję innych władz w hałasowej sprawie?
W jakim celu PIS zbierał podpisy pod "hałasową" petycją?
Przy korycie uchwały są już nieaktualne?

Dlaczego:
- J.Sagatowska i A.Błądek nie zainteresowali się hałaśliwym procederem przemysłowej gangsterki,
- nie podjęli oni interwencji w tej sprawie,
- nie wystąpili z interpelacją,
- nie wystąpili z wnioskami o informację i wyjaśnienia?

PIS oszukał wyborców!

~emil

A co z hałasem przemysłowym w mieście ????? Nikomu to już nieprzeszkadza? Czy po wyborach przestało być to już ważne?

~Amelinowy

CYTAT
W Planie Gospodarki Niskoemisyjnej znalazły się różne zadania. Gdyby miasto chciało zrealizować je wszystkie, potrzebnych by było ponad 90 mln zł.

Czyli na jedenego mieszkanca 1500zl... i tak w calej Polsce.

~Amelinowy

Huciany: Może jednak twoim zakladem sie miasto zajmie.

~energyyy

Na zdjęciu przemawia facet czy babka, bo się pogubiłem?

~Huciany

Może miasto zajęłoby się głównym aluminiowym trucicielem.Przed wyborami było o tym głośno,teraz cisza jak w kościele.Nawet się rozbudowują.