"Nie daj się oszukać – weź paragon"

Image

Zachęcenie kupujących nie tylko do brania, ale także do sprawdzania paragonów wydawanych z kas fiskalnych – to cel akcji „Nie daj się oszukać – sprawdź paragon”. To nowa odsłona akcji „Weź paragon” prowadzonej od lat przez Ministerstwo Finansów.

Ministerstwo chce zwrócić uwagę, że obok paragonów fiskalnych sprzedawcy wystawiają też paragony niefiskalne. Są one wystawiane przed fiskalizacją kasy i nie powinny być przekazane kupującemu jako dowód zakupu, jeżeli sprzedawca jest zobowiązany do ewidencjonowania obrotów na kasach rejestrujących.

- Zjawisko to nie jest powszechnie znane, ma jednak negatywny wpływ nie tylko na kondycję całego społeczeństwa jako odbiorcy usług finansowanych przez państwo, jak edukacja czy bezpieczeństwo, ale również na uczciwą konkurencję w poszczególnych branżach. Stąd decyzja o rozszerzeniu zakresu kampanii paragonowej – mówi wiceminister finansów, pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej Izabela Leszczyna. - Wierzę, że nasza akcja będzie cieszyć się dużym społecznym zainteresowaniem, bo propaguje takie wartości jak uczciwość i współodpowiedzialność za państwo – dodaje.

1 stycznia 2015 r. weszło w życie rozporządzenie stanowiące, że w przypadku świadczenia takich czynności jak np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, prawnicze, usługi opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, usługi związane z wyżywieniem świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne konieczne jest stosowanie kas rejestrujących. Niemniej jednak przy wprowadzaniu wymogu bezwzględnego ewidencjonowania zdecydowano się na wprowadzenie okresu przejściowego na zainstalowanie kasy (2-3 miesięcy od rozpoczęcia ich wykonywania). Oznacza to, że podatnik nowo otwierający działalność gospodarczą np. w zakresie usług fryzjerskich (który nie prowadził wcześniej w ogóle działalności) ma 2-3 miesięcy (w zależności od tego kiedy w miesiącu dokona pierwszej czynności) na zainstalowanie kasy.

Przykładem branży, w której zjawisko paragonów niefiskalnych jest szczególnie zauważalne, jest gastronomia. Jako paragon funkcjonuje tu często tzw. rachunek lub paragon kelnerski.

Akcja skierowana jest przede wszystkim do konsumentów, bo to oni otrzymują paragony i mają możliwość ich sprawdzenia. Zarówno w przypadku niewydania paragonu, jak również wydania paragonu niefiskalnego, wartość podatku i tak z reguły jest pobierana od konsumenta. To konsument płaci podatek w cenie towaru lub usługi, podatek który nie zawsze trafia do budżetu, czasem do „kieszeni” nieuczciwego sprzedawcy.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Hellfire

A klecha w "meczecie" czego nie daje paragonu?

Andrzejek

~biba A na kogo zagłosujesz jesienią?

~biba

złodziejskie to jest nasze panstwo....co się zarobi to się niesie do zusu i skarbowego a samemu się g...ma!
polacy poniewierają się za granicami żeby jakoś rodziny utrzymać...chory kraj!! a te akcje weż paragon to ja mam gdzieś! do lekarza się nie dostaniesz ( 1100zł co mc wpłacam do zuzu} wszystkie badania musze robić prywatnie bo limity...., w zusie traktują cię jak natręta...w us jak przestępcę.....

jum-as

To dlaczego swołocz cyganów bułgarskich nie posiada kas fiskalnych, przecież ich utargi grubo przekraczają obowiązujący limit.
Oni są nietykalni mają odpowiednie zabezpieczenie prawne i fizyczne.

ustawa

Podatki należy zmniejszać, ale żeby tak było trzeba powiedzieć STOP partiokracji!!!
6 września trzeba iść na referendum i odpowiedzieć na pytania:
1. Tak dla JOW
2. Nie dla finansowania partii z podatków
3. Tak dla rozstrzygnięć podatkowych na korzyść obywatela
A na jesieni wyborach tylko KUKIZ!!!

~kuku

Dobra, a co z pocztą polską??? To to dopiero jest masakra! umiech Szkoda, że wszystkie listy trzeba wysyłać za potwierdzeniem odbioru żeby mieć pemność, że nie zginą... Wszystkie operacje, każdy wysłany list- nawet ten zwykły powinien być na poczcie rejestrowany i powinni wydawać paragony jak wszędzie!

~qwerty

a ja celowo nie biore paragonu u fryzjera i mowie zeby sobie nawet na kase nie nabijala i zamiast 15 daje 20 i wiem ze jest to dla fryzjerki ( włscicielki) a nie dla zlodzieji z urzędu skarbowego

~Sonda

"Zjawisko to nie jest powszechnie znane, ma jednak negatywny wpływ nie tylko na kondycję całego społeczeństwa jako odbiorcy usług finansowanych przez państwo, jak edukacja czy bezpieczeństwo, ale również na uczciwą konkurencję w poszczególnych branżach. Stąd decyzja o rozszerzeniu zakresu kampanii paragonowej – mówi wiceminister finansów, pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej Izabela Leszczyna. - Wierzę, że nasza akcja będzie cieszyć się dużym społecznym zainteresowaniem, bo propaguje takie wartości jak uczciwość i współodpowiedzialność za państwo – dodaje."

Wyciąganie "łapy" po kolejne pieniądze umiech, a jeśli chodzi o uczciwość to może warto sprawdzić jak działają małe firmy(z niskimi dochodami) na terenach zachodniej europy.