Blok P-G pod koniec października

Image

Wiadomo już, że budowa największej w Polsce elektrociepłowni gazowej wydłuży się o 4 miesiące.

Blok parowo-gazowego w Elektrociepłowni Stalowa Wola zostanie uruchomiony pod koniec października.

O możliwych opóźnieniach pisaliśmy już na łamach portalu pod koniec listopada 2014 roku i w marcu 2015 roku. Teraz już wiadomo, że Blok ruszy za 4 miesiące.

Przypomnijmy: Podczas omawiania wyników za III kwartał 2014 roku Tauron Polska Energia informował, że możliwy jest poślizg w oddaniu do eksploatacji bloku parowo-gazowego w Elektrociepłowni Stalowa Wola. Już wtedy generalny wykonawca inwestycji Abener Energia, zwrócił się do Elektrociepłowni z wnioskiem o uznanie przesunięcia wykonania inwestycji o kilka miesięcy z powodu problemów z dostarczeniem turbiny.

Turbinę wyprodukowano we Francji w czerwcu 2013 r., natomiast stojan jej generatora w USA. Z francuskiej miejscowości Belford turbina dopłynęła do portu w Gdańsku. Tam przeładowano ją na barki i poprowadzono konwój wodny Wisłą. Elementy turbiny dotarły do Stalowej Woli nie w kwietniu jak planowano, lecz dopiero w sierpniu 2014 roku. Powodem był niski stan wód i powódź we Wrzawach, gdzie składowano część elementów. Transport wodny okazał się więc być niemożliwy. Ostatecznie wszystko przyjechało do elektrowni droga lądową. Transport wyruszył z Wrzaw i przejechał przez Gorzyce, Zaleszany, Zbydniów, Turbię, Rozwadów, Stalową Wolę. Konwój poruszał się z prędkością ok. 2 km na godzinę. Wzdłuż całej drogi przejazd obserwowało tysiące ludzi. Łącznie transport pokonał trasę liczącą 27 kilometrów. Urządzenia wraz z platformami ważą 800 ton, a najcięższa turbina parowa 460 ton. Szerokość ładunku to 5,5m, wysokość 4 m.

Budowa bloku gazowo – parowego o mocy elektrycznej 450 MW oraz 240 MW mocy cieplnej jest nadzorowana przez hiszpańską firmę Abener (należąca do międzynarodowej grupy Abengoa). Blokiem zarządzać będzie spółka celowa Elektrociepłownia Stalowa Wola, w której PGNiG TERMIKA i TAURON Wytwarzanie posiadają po 50 procent udziałów. Nakłady inwestycyjne wyniosą 1,13 mld zł.

[AB]


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
fankore1

dawid : co to jest 40000 zł ??? NIC dla osób pracujących 20 lat w elektrowni....i w wieku przed 50 rokiem życia

~And

Najśmieszniejsze jest to, że potencjał EC nigdy nie będzie wykorzystany (240 MWc to bez mała dwukrotnie więcej niż obecne potrzeby, które za kilka lat jeszcze spadną). Charakterystyczne w Stalowej Woli jest to, że najpierw się coś buduje a potem szuka dla tego rynku. Rynku, którego w takiej ilości po prostu nie ma. Przeciwnie, ten rynek będzie raczej wygasał. A potem wszyscy zastanawiają się czemu to tak drogo wychodzi. Ot, Polska właśnie.

~m23

Ci co przeszli z esw do ec to szczęśliwi ludzie . Kasiorę zbijają na dwóch stanowiskach pracują i tu i tu ... Wszystko do góry nogami.A to sztucznie napędzane opóźnienie.
Powodzenia Panowie i PANIE ...A co dalej to czas pokaże .

~Dawid

do Fankore1. Ci co pójdą na bruk, to dostaną takie wypowiedzenia ze każdy by chciał być na ich miejscu.

fankore1

i ludzie na bruk......