Powiedz TAK badaniom profilaktycznym

Image

20 maja w stalowowolskim CEZ-ie miało miejsce spotkanie edukacyjne pt. Badaj się –miej pewność.

Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy zorganizowało spotkanie edukacyjne z lekarzem onkologiem.

Cel spotkania był jasno określony – przekonać do badań mieszkanki z powiatu stalowowolskiego. W 2012 roku na Podkarpaciu zmarło 1748 kobiet z powodu nowotworów złośliwych, z czego 14% stanowiły nowotwory piersi a 6% jajnika.

„Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Tymczasem w powiecie stalowowolskim odnotowujemy dramatycznie niską zgłaszalność kobiet na badania mammograficzne oraz cytologiczne. Pod tym względem, mamy jedne z najgorszych wyników w całym województwie. Potwierdzają to dane z Systemu Informatycznego Monitorowania Profilaktyki” – mówił Tomasz Wosk, naczelnik Kancelarii Starosty w stalowowolskim Starostwie.

Dwa wykłady na temat wczesnego wykrywania raka piersi oraz szyjki macicy, warsztaty samobadania piersi na specjalistycznym fantomie, dyskusja o czynnikach ryzyka i wykrywaniu zmian przednowotworowych oraz indywidualne rozmowy z lekarzem – tak wyglądało spotkanie, na które niestety przyszło mało osób.

„Uważam, że takie spotkania powinny być organizowane, tylko właśnie szkoda że tak mało osób jest zainteresowanych, a wiedza każdemu jest potrzebna. Niewiadomo kiedy nam albo komuś z rodziny się coś przydarzy. Najlepiej jak to się szybko zdiagnozuje, szybko przebada” – mówiła jedna z uczestniczek.

Czy w takim razie takie spotkania mają sens skoro przychodzi na nie tak mało osób? Mają. Organizatorom zależy, aby dotrzeć do jak największej ilości pań, aby je wyedukować czym jest rak piersi, rak szyjki macicy.

„Jak sobie z nim radzić, jeśli dotrze do nas informacja, że go mamy. Chcemy uświadomić panie jak walczyć. Im wcześniej wykryty nowotwór tym większe szanse na to że zostanie wyleczony. Staramy się zachęcić panie aby wykonywały badania profilaktyczne, na które zgłaszalność jest dość niska. Mamy dwie teorie czemu tak jest. Po pierwsze część pań leczy się w gabinetach prywatnych, te zaś nie rejestrują pacjentek w systemie zintegrowanym, stąd nie wiemy ile pań zostało przebadanych. Teoria druga jest taka, że cześć pań uważa, że problem ich nie dotyczy, to nie jest coś na co powinny zwracać uwagę” – mówiła Emilia Warzonek z Wojewódzkiego Sztabu Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Pamiętajmy, że badania profilaktyczne są bardzo ważne, że mamy szansę wyleczyć raka, a nawet mu zapobiec. A przede wszystkim o tym, że rak to niekoniecznie wyrok.

MPet

Przewiń do komentarzy







Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Anna

Dziwię się kobietom... one po prostu nie zdają sobie sprawy! Drogie Panie, nie zdajecie sobie sprawy ile kobiet obok was chodzi bez jednej piersi albo z częściowym ubytkiem... cieszą się, że się udało uciec rakowi(chyba), nie rozmawiają o tym bo nie chcą wymawiać tego słowa! To dla nich ważne na zasadzie "nie wywołuj wilka z lasu", chcą zapomnieć. Żyją bo odpowiednio wcześnie zareagowały! Wiem, że nie macie wiary w służbę zdrowia bo jest problemem dostać się do jakiegokolwiek specjalisty ale raka leczy się INACZEJ! SZYBCIEJ!

~Zuza

Z ambony ksiądz nakaże do baby pójdą na badania

~cycki polskie

Polska służba zdrowia jest za prymitywna aby stworzyć spójny system, więc czy piersi zgłoszą się do leczenia w pierwszym czy czwartym stadium, to i tak leczenie jest najczęściej paliatywne i to na afrykańskim poziomie, czyli piersi zdychają w bólu. Ale może pierdolona polska zasłużyła sobie na takich konowałów, bo jest chrystkiem narodów i musi cierpieć

~Wampir

W tym roku na nowotwory złośliwe umrze na Podkarpaciu około 2300 kobiet.

~Tomek

Ta młoda fajnie wyglada z ta piersią mniam heheh