Kogo i jak upamiętnić w Rozwadowie ?

Image

Rozwadów podczas II wojny światowej był świadkiem wielu tragicznych wydarzeń, a także heroicznych czynów ludzi tutaj mieszkających. Aby następne pokolenia nie zapomniały o nich, radny a zarazem znany regionalista Mariusz Bajek wystąpił z inicjatywą upamiętnienia na terenie Rozwadowa ważnych miejsc i osób z tego czasu.

Tej inicjatywie, zgłoszonej wcześniej na forum Rady, poświęcone zostało spotkanie mieszkańców Rozwadowa z władzami lokalnymi, jakie odbyło się 26 marca 2015 r. w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli.

W debacie uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Rozwadowa, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, przewodniczący Rady Miejskiej Rafał Weber oraz radni miejscy. Na spotkaniu poddano do dyskusji temat ufundowania nowych pamiątkowych tablic i kamienia.

Mariusz Bajek zaproponował, aby przywrócić pamięć o eksterminacji rozwadowskich Żydów z 1942 r. oraz upamiętnić konspiracyjną działalność dwóch polskich lekarzy: Eugeniusza Łazowskiego i Stanisława Matulewicza opisaną w książce „Prywatna wojna”, a także mało znaną historię Alfredy Markowskiej, Romki ratującej życie dzieci, nie tylko cygańskich, w okresie okupacji. Pracownicy Muzeum Regionalnego przedstawili historię przywołanych przez radnego M. Bajka wydarzeń i osób, a także stan badań na ten temat.

Debata pokazała iż tematyka upamiętnienia bohaterskich czynów osób i ważnych wydarzeń historycznych, które miały miejsce w Rozwadowie, budzi żywe zainteresowanie i wiele refleksji. Zgłaszano m.in. kolejne kwestie do ocalenia od zapomnienia, np. działalność rozwadowskich „żołnierzy wyklętych”, czy potrzebę zadbania o już istniejące w Rozwadowie i Charzewicach miejsca pamięci. Mieszkańcy Rozwadowa, korzystając z obecności władz miejskich, kierowali do nich także postulaty odnośnie rewitalizacji tej dzielnicy Stalowej Woli. Nie zabrakło tematu zagospodarowania budynku „Sokoła”, zgłoszonego po raz kolejny przez byłą już radną, Marię Rehorowską.

Podsumowując, prezydent Nadbereżny zadeklarował poparcie dla idei upamiętniania ważnych wątków z historii Rozwadowa. Przybliżył także ideę nowoczesnej rewitalizacji, nie sprowadzającej się jedynie do poprawy estetyki miejsca, ale poszerzonej o elementy działań prospołecznych. Poinformował również o bieżących planach działań inwestycyjnych w Rozwadowie, a także o zamierzeniach ożywienia gospodarczego tej części miasta.

Natomiast dyrektor Muzeum Lucyna Mizera przedstawiła program działań muzealnych związanych z przypadającym w tym roku 325-leciem lokacji Rozwadowa. Między innymi będą to kolejne spotkania z cyklu „Szanujmy wspomnienia”, poświęcone różnym wątkom z historii Rozwadowa, jak np. działalności tutejszego oddziału Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Spotkania będą jednym z elementów przygotowań do wystawy na ten temat, planowanej na jesień 2015.

Przewiń do komentarzy






Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~@@@@

wcicho masz rację. Wystarczy przeczytać książkę Talera (Tahlera)
" W poszukiwaniu bohaterów" aby się dowiedzieć jaki był Rozwadów przed wojną.

~miasteczk

Moja propozycja: pomnik Rehorowskiej trzymającej sie pod bok z Brzechwą, a nad nimi lecące Flamingi

~danka

te ruiny parowozowni to pomnik na zakonczenie rzadow szreka- szlezaka,zastal parowozownie murowana ,a zostawil w gruzach.Wiecej zespsul jak zrobil.

~Rozwadów

Proponuję postawić w Rozwadowie pomnik lenistwa i nieudacznictwa z wizerunkiem Nadbereżnego.

~xxx

Pomnik czynu aborygenistycznego byłby w sam raz.

~???

Pomnik Walenizmu miałby największe wzięcie ?

~mieszkaniec

CYTAT
a ja proponuje wystawić pomnik lucjsza i jeo przyrodniej matki pani senator sagatowskiej , pomnik matki i adoptowanego synka lucka


Świetny pomysł.

Całość ustylizować na szopkę z luckiem w roli małego Jezusa umiech pani senator jako Maryja, Rafał w siwej peruce może robić za Józefa umiech

I jeszcze osiołek by się jakiś przydał, ale w radzie miejskiej mamy aż 19 kandydatów do tej roli umiech

~wyga

a może lepiej pomnik nieróbstwa? nigdzie takiego nie znajdziecie i lucjusz będzie sławny i powie, że skoro miasto zostało pokazane w całej Polsce i może poza granicami to będzie doskonała promocja... a nieróbnstwo zasymbolizuje wielkie wysiłki radnych, prezydenta pisu w wyrzucaniu kasy tak żeby nie zrobić nic pożytecznego no i oczywiście mistrzyni "fachu"{ sagatowskiej, która czesze podatników z kasy już dziesięciolecia nie dając się przyłapać na zrobieniu czegokolwiekumiech

~elkaelka

To samo chciałam zaproponować siwy. Dlaczego nie docenić za życia drugiego największego przywódcę jakiego Polska ziemia nosiła. Oczywiście zaraz po małym Leszku

~xyz

Może i Polacy zamieszkują pożydowskie kamienice ale te kamienice są wybudowane na polskiej ziemi Pamięć o Żydach zostawmy Izraelowi i Instytutowi Jad Vashem w Jerozolimie My mamy swoich bohaterów choćby żołnierzy wyklętych czy wielu bezimiennych Tu jest Polska nie Izrael!

~siwy

a ja proponuje wystawić pomnik lucjsza i jeo przyrodniej matki pani senator sagatowskiej , pomnik matki i adoptowanego synka lucka

~sing

A po co pcha się do głosu ta karierowiczka,partyjniaczka Reh...,ludzie jej nie znoszą,bo nic nie pomogła Rozwadowowi.Tylko ktoś wpływowy coś może zrobić,a nie plebs.Odnośnie tablic to dajcie sobie siana,bo potrzeby są ogromne np.przywrócić blask rynkowi lub wyremontować ulice.A odnośnie żydów to może są jakieś pozostałości,tak jak wszędzie.

~Zezol

Pomnik Szreka z Kopciuszkiem?

~Grzegorz

A kto ścignie Folcika, żeby zadbał o cmentarz?
Wstyd dla całej Stalowej Woli, nie tylko dla wszystkich z Rozwadowa. Pamiętamy, że Rehorowska była zawsze przeciwko muzeum, a tu lans w muzeum?

~pyket

Brawo panie prezydencie.

wcicho

Proponuję choćby tablicą pamiątkową uczcić pamięć zamieszkujących wiele lat w Rozwadowie Żydów, którzy stanowili większość etniczną i byli równocześnie Polakami. A my Polacy mieszkamy w ich kamienicach i nawet "głupiej" tablicy pamiątkowej nie ma w całym Rozwadowie. Czy stać Was na to drodzy mieszkańcy Rozwadowa? Pozdrawiam wszystkich. Witek

~HJG

Dlaczego autor fotografował uczestników od tyłu. Czyżby niektórzy się wstydzili,że są lub byli mieszkańcami kolejarskiego Rozwadowa.

~tak było

do 333-kiedy pracowałem w byłej wagonowni moi koledzy kopiąc dość długi rów pod przyłącze wodne natrafili na pozostałości po pochówku i zapewniam cię że nie był to świński ryj(choć nie raz mówi się do człowieka -zamknij ryj,to jednak kształt wyrażnie ukazuje genealogię)

~stalowaiak

"Sokół" w głowie pani Reh. przecież F. przekazała kasę na organy (a z niej miały być sprządzony projekt) ale nie wypaliło i Szrek zablokował. Dajcie sobie wszyscy spokój z Sokołem tam nic nie będzie jak nie będzie kasy i odpowiednich osób to nic po prostu nic. Maryla Rodowicz śpiewa 'ale to już było i nie wróci' niestety. Nie widać na spotkaniu kandydata do rady Wiesia G. on też "pomoże" Wesołych Świat umiech

~rocky

To cud, pani Reh. w muzeum. Kilka razy cofałem zdjęcia bo nie wierzyłem. W którym roku ta pani przybyła do Rozwadowa, a Bajek od kiedy go historia Rozwadowa interesuje. Ludzie biorą sie za sprawy dla dowartośiowania się czy pokazania, że na czymś znają się lub mają wiedzę. Już b. radna napisała kiążkę o histori Rozwadowa, kiedyś ktoś znający się na tym podawał ile tam merytorycznych błędów. A ile jest warta książka o kolejarzach, większość to ctrlx +ctrlv. Róbmy to na czym się znamy.panie B. niech pan rysuje, pani b. radna niech pani odpoczywa lub pisze wiersze dla wnuków czy prawnuków.

~memo

Rozwadów to nie tylko Sokół.
Rozwadów to przede wszystkim jego mieszkańcy wyznania Mojżeszowego.

~piket

nadbereżny robi wszystko by nic nie robić. a obiecanki wyborcze ma daleko w ... tak jak wyborców.wszędzie go pełno na wszystkim się zna, ciągle przemawia. jak jego prezydentura ma tak wyglądać to jesteśmy w czarnej D. kiedy on ma czas na sprawy miasta i mieszkańców?

~333

Do kolejarza-a co ty pleciesz człowieku,jakie szkielety pod domami.Jaki tam masz przedwojenny cmentarz,miedzy torami był kirkut i tyle.A co bredzisz o ogrodzeniu,nikogo to nie obchodzi.A na piaskach hodowali swinie i stąd te szkielety mogły być po padniętych zwierzętach.

~jan

Dość balowania ,dość żarcia państwo radni za nasze podatki.tylko szukacie okazji.Rozliczymy was już niedługo,bo w tej kadencji cwane lisy nie mają co szukac,nawet PIS nie pomoże.Zadne tablice teraz nie są potrzebne. Panie Bajek odwal się pan od Rozwadowa.

~olek

Narysuj Rechorę i kopę siana i pomietkiem

~kolejarz60

kiedy ten cmentarz przedwojenny przy stacji PKP bedzie ogrodzony ?pociagi juz nie jezdza po tych torach za stacja, wiec mozna ogrodzic,bo pelno szkieletow jest .Ludzie kopia w ogrodkach a nie wszyscy wiedza ze to teren cmentarza i szkieletow ogromna ilosc..Z tego co mi wiadomo to dwoch sasiadow postawilo domy na grobach,Domy budowali ich dziadkowie to po cichu przeniesli gdzies szkielety.

Feniks

~Rechotanie ten mop na głowie to się przyda do sprzątania po jego wyczynach.

Feniks

Widzicie jak Nadbereżny dopchał się do koryta to w Stalowej Woli jest tak dobrze,że nie ma już co robić po trzech miesiącach rządenia i pozostało tylko szukanie kogo,co i jak upamiętnić.Aż strach co będzie za cztery lata jakdługa będzie taka lista.

~Rechotanie

A ten Pan z mopem na glowie zamiast dac mieszkancom prace to glupotami sie zajmuje ! i trwoni kase miejskom na spotkania i roznego rodzaju imprezy w ktorych sie tylko lansuja .
wybory sie skonczyly czas sie wziac za prace panie Nadberezny pasmietam jak pan mowiles jak bede prezydentem to......... a teraz wielkie gowno !