Huta Stalowa Wola gotowa na Homara

Image

Wiceminister Czesław Mroczek, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej poinformował 4 marca 2015 roku o rozpoczęciu postępowania na Dywizjonowe Moduły Ogniowe „HOMAR”.

We wtorek, w dniu 3 marca 2015 roku, Inspektorat Uzbrojenia wysłał do Huty Stalowa Wola S.A. zaproszenie do udziału w postępowaniu na dostawę w latach 2016-2022 „Dywizjonowego modułu ogniowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych” z pakietem szkolnym i logistycznym o kryptonimie „HOMAR” (DMO „HOMAR”). - Pozyskamy w ten sposób wyrzutnie o zasięgu do 300 kilometrów – mówi minister Mroczek.

- Do realizacji programu „HOMAR” przygotowujemy się już od kilku lat. Prowadziliśmy bardzo szczegółowe badania służące rozpoznaniu rynku i wyselekcjonowaniu partnerów zagranicznych – powiedział prezes HSW S.A., Antoni Rusinek. - W pracach nad tym szalenie ważnym dla Wojsk Rakietowych i Artylerii programem wykorzystane zostaną doświadczenia i wyniki prac nad zautomatyzowanymi zestawami sprzętu dowodzenia i kierowania ogniem zastosowanymi w modułach „REGINA” i „RAK”. W systemie realizowana będzie automatyczna wymiana danych, co w połączeniu z informatycznym przetwarzaniem rozkazów i komend ogniowych służyć będzie minimalizowaniu czasu reakcji ogniowej. Cały program jest więc bardzo nowoczesny. Wykorzystamy najnowocześniejsze osiągnięcia cybernetyczne i mechaniczne.

HSW wykorzysta także własne bogate doświadczenia, wynikające z realizacji dostaw na wyrzutnie rakietowe WR-40 „LANGUSTA”. Ponadto wykorzystane zostaną doświadczenia z programów realizowanych obecnie dla NCBIR, czyli budowy zautomatyzowanych systemów dowodzenia i kierowania ogniem dla programów „KRYL” i „LANGUSTA”.
- Będzie to skutkowało istotnymi oszczędnościami i wysokim stopniem racjonalizacji wydatków na całość realizacji procesu modernizacji technicznej uzbrojenia armii – mówi Antoni Rusinek, prezes HSW S.A.

- To niezwykle ważne, że polski potencjał przemysłowy będzie w stanie realizować tak śmiałe i ambitne programy, zwiększające siłę rażenia polskich sił zbrojnych, a tym samym zwiększające potencjał odstraszania polskich sił zbrojnych – powiedział minister Mroczek.

„HOMAR” powstanie dzięki współpracy w ramach konsorcjum firm. Oprócz HSW S.A. jako lidera, w pracach konsorcjum wezmą udział: Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A. z Grudziądza, Mesko S.A. oraz WB Electronics S.A. - Natomiast firm kooperujących przy tym programie będzie znacznie więcej. Bardzo nam zależy na szerokim wykorzystaniu potencjału polskich firm zbrojeniowych – mówi Antoni Rusinek, prezes HSW S.A.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~edekzkredek

Moje zdanie jest takie, że jak Warszawka zaczeła bać się wojny z ruskimi - to sobie o STalowej Woli przypomniala. A gdzie była ta warszawka przez 25 lat od 1989r? Wiadome -swoimi sprawami się zajmowała, bo pzxrez 50 lat komuny "Cały Naród buduje stolicę" ale przez 25 lat kapitalistycznego rynku -również .Przyklady?
Np.metro .A ostanio nowy most za 50 baniek w prezencie od E.Kopacz gdy okazało się że spalony do remontu się nie nadaje.
A były włodarz Szlęzak -liczył na 3 most na Sanie w kierunku na Chlopska Wolę ( naiwność czy propaganda )