Już od 1 marca nowy dowód

Image

Od 1 marca 2015 r. będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego obsługiwany przez nowy System Rejestrów Państwowych. Osoba zameldowana poza Stalową Wolą będzie mogła zamówić dowód na miejscu. Będzie lepiej czy gorzej?

Co nowego będzie zawierać dowód osobisty?

- Pojawi się szereg nowych zabezpieczeń. M.in. dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Dzięki temu znacznie trudniej będzie go sfałszować.

- Na dowodzie znajdą się informacje o polskim obywatelstwie i opisy pól po angielsku.

Czego nie będzie zawierać dowód osobisty?

- Zniknie adres zameldowania. Dzięki temu, przy każdej zmianie meldunku nie trzeba będzie wymieniać dowodu.

- Nie będzie także informacji o kolorze oczu i wzroście ani skanu podpisu posiadacza. Zrezygnowano z wszelkich danych, które nie są niezbędne albo polegają na subiektywnej ocenie obywatela lub urzędnika.

Nowa fotografia do dowodu

- Fotografia, która będzie wykorzystywana w dowodzie osobistym będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach.

- Zdjęcie dołączone do wniosku powinno być wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Wniosek o nowy dowód złożymy w dowolnej gminie

Jeśli mieszkasz więc w Stalowej Woli, a stały meldunek masz gdzieś tam w Polsce, możesz nowy dowód wyrobić tu, na miejscu, w stalowowolskim magistracie.

- Dowód będzie można wyrobić w najbliższym urzędzie gminy, niezależnie od meldunku. Dotychczas mogliśmy to zrobić tylko w urzędzie właściwym dla naszego miejsca zameldowania. Nasz nowy dokument odbierzemy w tym samym urzędzie, w którym złożyliśmy wniosek.

- Wniosek o wydanie dowodu osobistego złożymy na nowym, bardziej przejrzystym wniosku. Prace nad wnioskiem poprzedziliśmy badaniem, z którego wynika, że obywatele w nowym formularzu popełniają 5 razy mniej błędów.

Czy musisz wymienić stary dowód?

Nie. Dotychczasowe dowody osobiste zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Nie będzie konieczności wymiany dokumentów.

Brak adresu to nie zaleta, lecz wada

Nowy dowód nie będzie zawierał informacji o adresie zameldowania (przy przeprowadzce nie trzeba więc go będzie wymieniać), kolorze oczu i wzroście. Nie będzie też na nim zeskanowanego podpisu jego posiadacza. Jak więc odebrać przesyłkę? Jak udowodnić, że mieszkamy właśnie pod adresem, który podajemy? Jak załatwić sprawę w banku czy w sądzie? Adres zameldowania potrzebny jest do załatwienia różnych spraw w wielu instytucjach. Już teraz mówi się, że poprzedni więc dowód pod tym względem był lepszy od swojego następcy, bo teraz wymagać się od nas będzie zaświadczenia o zameldowaniu. Trzeba będzie po nie przyjść do Urzędu Miasta i za nie zapłacić. A to już nie jest dobra wiadomość…

Na podstawie informacji MSW.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
ja2844

Sami sobie problemy stwarzacie.z igly zrobicie widly.pani na poczcie patrzy na imie i nazwisko .jakis rachunek w domu macie na siebie.to tez wam wystarczy na potwierdzenie.nie szukajcie problemow jak ich nie ma.

~esporranto

Kto ma nowy dowód?

~documment

Będzie nowy dowód osobisty.

cdn

W nowym dowodzie osobistym nie będzie już informacji o adresie zameldowania, jednak dzięki integracji rejestrów państwowych, urzędy same w razie potrzeby zweryfikują nasze dane adresowe w rejestrze PESEL. W banku czy u notariusza powinno więc wystarczyć oświadczenie obywatela potwierdzone własnoręcznym podpisem. W związku z obawami obywateli, MSW odpowiedziało jednak, jak załatwianie spraw z nowym dowodem powinno wyglądać w trzech ważnych instytucjach.

Czy bank zażąda ode mnie zaświadczenia o zameldowaniu, kiedy będę chciał wziąć kredyt w banku lub otworzyć konto? Zmiany w danych, które będą zawarte w nowym dowodzie osobistym, zostały wcześniej skonsultowane ze Związkiem Banków Polskich. Związek poinformował, że nie będzie wymagał od swoich klientów zaświadczeń o zameldowaniu. Informację o adresie banki pozyskają z pisemnych oświadczeń. W takim oświadczeniu klient banku potwierdzi prawdziwość podanych danych własnoręcznym podpisem.

Dotychczas banki informacje o adresie zamieszkania czy adresie korespondencyjnym również czerpały z oświadczeń. Przypomnijmy, że wiele formalności w banku wciąż możemy załatwić na podstawie paszportu. To także dokument tożsamości, który nie zawiera informacji o adresie zameldowania.

Czy mając nowy dowód będę miał problemy u notariusza? Notariusz podczas sporządzania aktu notarialnego jest zobowiązany przede wszystkim potwierdzić tożsamość danej osoby – tak wynika z treści ustawy o notariacie. Bez względu na to, czy będziesz miał dowód z adresem zameldowania, czy bez, tożsamość zostanie potwierdzona. Przypomnijmy, że nie weryfikujemy tożsamości przy pomocy danych adresowych.

Jednym z elementów aktu notarialnego – oprócz danych osobowych - jest adres miejsca zamieszkania. Ustawa prawo o notariacie przewiduje, że w akcie notarialnym zamieszcza się oświadczenia stron. Notariusz może więc przyjąć oświadczenie o adresie zamieszkania (potwierdzone własnoręcznym podpisem).

Czy odbiorę na poczcie list polecony lub paczkę? Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami prawa pocztowego, przesyłkę odbieramy pod adresem wskazanym przez nadawcę. Nie musi on być zgodny z adresem naszego zameldowania. Jeśli listonosz zostawi nam awizo, przesyłkę odbierzemy we wskazanej placówce pocztowej. Tam potrzebujemy jedynie zweryfikować tożsamość odbiorcy, bez konieczności potwierdzania adresu. Dodajmy, że aktualnie wiele osób bez problemu odbiera przesyłki pod adresem innym, niż ten, który znajduje się w dowodzie osobistym.

janek82

@patyk - od kilku lat dowody osobiste wydawane są bezpłatnie

Poza tym praktycznie na całym świecie nie ma czegoś takiego jak meldunek, nie ma go w Wielkiej Brytanii, nie ma w Niemczech, nie ma w USA i jakoś żyją i sobie radzą, pocztę odbierają i problemów nie mają... no ale jak to by było, gdyby Polak nie narzekał na wszystko...

~patyk

tak sobie mysle, powiedzmy ukradna mi portfel, zgubie, zlamie dowod i co dalej? place za nowy dowod i nie dosc ze musze to zrobic to jeszcze placic dodatkowo za maldunek zeby ktos na poczcie mi list wydał to chore!! w ogole brak meldunku to wiele problemow np jak policja złapie umiech w sumie na prawku tez jest adresik ale jak np ktos pijany szedł po ulicy i go dorwia to juz adresiku miec nie bedzie

~janek

Zaświadczenie z urzędu o meldunku to wydatek conajmniej 17 zł.

~krab

panie na poczcie problem beda miały z takim dowodem umiech nie ma danych to jak wydac paczke/?