Urzędnicy pomagają się rozliczyć

Image

Do końca kwietnia w Urzędzie Skarbowym w Stalowej Woli każdy może złożyć swoje zeznanie podatkowe PIT za 2014 r. przez Internet.

PIT-y na start

Rozpoczął się już okres składania rocznych deklaracji PIT. W Urzędzie Skarbowym jeszcze nie ma dużego tłoku, ale wkrótce mogą pojawić się kolejki. Warto więc pomyśleć o złożeniu deklaracji przez Internet. Możemy to zrobić korzystając z darmowego programu, który dostępny jest na stronie internetowej systemu e-Deklaracje (www.e-deklaracje.gov.pl). Dowodem złożenia zeznania w formie elektronicznej jest UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru), które jest traktowane na równi z dowodem nadania listu poleconego czy potwierdzeniem złożenia deklaracji w urzędzie skarbowym.

Najszybszy i najprostszy sposób złożenia zeznania rocznego to rozliczenie przez Internet bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W przypadku popełnienia błędu w formularzu w ten sam sposób składa się również korektę tych deklaracji.

Złóż przez Internet w naszym Urzędzie Skarbowym

W sali nr 2 (na parterze) stalowowolskiej „skarbówki” udostępniono dla wszystkich zainteresowanych komputer, z którego można wysłać zeznanie drogą elektroniczną. Po wypełnieniu zeznania można wydrukować jego kopię oraz Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Zadanie jest proste, łatwe i nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności, ale gdyby ktoś miał jakieś problemy z uzupełnieniem wszystkich rubryk pracownicy urzędu chętnie udzielą pomocy i wskazówek. To oferta dla tych, którzy na co dzień nie mają zbyt wiele do czynienia z komputerem.

Najczęściej popełniane błędy przy składaniu zeznań podatkowych

Mimo, że zanim oddamy PIT do Urzędu Skarbowego oglądamy go wiele razy z każdej strony, pojawiają się błędy, które często powodują, że do „skarbówki” musimy się pofatygować jeszcze raz, czasem nawet trzeba złożyć korektę. Wiele błędów wyłapuje program, jeśli rozliczamy się przez Internet. Oto najczęściej popełniane błędy: brak podpisu podatnika, brak oznaczenia zeznania rocznego jako „złożenia zeznania” lub jako „korekta zeznania”, niewłaściwy identyfikator podatkowy podatnika (np.: NIP zamiast PESEL – osoby fizyczne objęte rejestrem PESEL nieprowadzące działalności gospodarczej lub niebędące zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług na zeznaniu rocznym winny wpisywać PESEL, podatnicy niespełniający ww. kryteriów winni wpisywać NIP), niekompletne wypełnienie zeznania podatkowego (np.: brak danych adresowych), błędne wypełnienie zeznania (np.: adres prowadzenia działalności gospodarczej zamiast adresu zamieszkania), brak załączników do zeznania w przypadku korzystania z odliczeń, niekompletne wypełnienie załączników do zeznania rocznego, błędy rachunkowe, wykazywanie w nieprawidłowej wysokości odliczeń, które nie znalazły pokrycia w latach ubiegłych (np.: z tytułu ulgi mieszkaniowej), odliczenie wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet w jednym zeznaniu zarówno od dochodu jak i od podatku, odliczenia od dochodu w kwocie przekraczającej uzyskany dochód, odliczenia od podatku w kwocie przekraczającej wysokość podatku, brak aktualizacji danych rejestracyjnych (np.: niezgłoszenie rachunku bankowego lub niezgłoszenie zamknięcia rachunku bankowego), podana niewłaściwa wysokość zaliczek na podatek dochodowy wpłacona przez podatników prowadzących działalność gospodarczą, niewypełnienie części N zeznania PIT-36 lub części M zeznania PIT-36L, w przypadku, gdy wystąpiły należne zaliczki na podatek dochodowy w poszczególnych miesiącach roku podatkowego, niewypełnienie danych dzieci w załączniku PIT/O, w przypadku odliczenia ulgi z tytułu wychowania dziecka, wpisywanie wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet w załączniku PIT/O w pozycji odpowiadającej wydatkom na nabycie nowych technologii, brak wpisanego numeru KRS Organizacji Pożytku Publicznego, natomiast wpisana kwota w przypadku wnioskowania o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz OPP, brak wpisanej kwoty 1% podatku należnego, natomiast wpisany numer KRS Organizacji Pożytku Publicznego w przypadku wnioskowania o przekazanie podatku na rzecz OPP, brak zaokrąglenia kwoty 1% podatku należnego na rzecz OPP do pełnych dziesiątek groszy w dół, wpisanie kwoty 1% na rzecz OPP w wysokości przekraczającej 1% podatku należnego.

AW

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =